Aysun Kaptan'a şok suçlama

Somalili korsanlar tarafından 8 Temmuz 2009'da kaçırılarak Aden Körfezi'nde rehin tutulan ve 89 gün sonra 5 Ekim 2009'da fidye ile serbest bırakılan Horizon 1 adlı geminin KTÜ mezunu İzmirli 4. Kaptanı Aysun Akbay'a şok suçlama geldiGeminin 1. Kaptanı Mus

Aysun Kaptan'a şok suçlama

Somalili korsanlar tarafından 8 Temmuz 2009'da kaçırılarak Aden Körfezi'nde rehin tutulan ve 89 gün sonra 5 Ekim 2009'da fidye ile serbest bırakılan Horizon 1 adlı geminin KTÜ mezunu İzmirli 4. Kaptanı Aysun Akbay'a şok suçlama geldi

Geminin 1. Kaptanı Mustafa Ulusoy, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir panelde geminin kaçırıldığı sırada Aysun Kaptan'ın nöbetçi olduğunu belirterek, "Aysun Kaptan bana tehlikeyi geç bildirmeseydi kurtulabilirdik. 5 saniyemiz daha olsaydı yakınımızdaki Gediz gemisinin helikopteri korsanların gemiye kancalı merdiveni atmasına engel olacaktı ve kurtulacaktık" şeklinde ilginç bir iddiada bulundu.

 "KENDİNİ AKLIYOR"

Suçlamaları kabul etmeyen Aysun Akbay ise, "Bir suçlu aranıyorsa o ben değilim. Korsanları görür görmez kamarasını telefonla arayıp kendisine haber verdim. Sanırım kendisini aklamaya çalışıyor. Bana 'kızım' diye hitap eden birinden bu sözleri duymak beni şok etti" diye konuştu.

 İstanbul'daki Doğuş Üniversitesi'nde, 24 Aralık'ta "Uluslararası Toplumun Yeni Problemi Deniz Haydutluğu" konulu panele katılan Mustafa Ulusoy herkesi şaşırttı.

 SUNUM YAPTI

8 Temmuz 2009'da Somalili korsanlar tarafından içinde 23 mürettabatı ile birlikte kaçırıldıklarını hatırlatan Ulusoy, tehlikenin Aysun Kaptan tarafından kendisine geç bildirildiğini söyledi.

 Ulusoy, Dünya Gazetesi'nin "Perşembe Rotası" adlı deniz ticareti ve lojistik ilavesinin haberine göre kaçırılma olayının sorumlusu olarak Aysun Kaptan'ı gösterdi. Mustafa Ulusoy, panelde "Deniz haydutlarının elinde 89 gün" başlıklı bir sunum yaptı.

16 MİL UZAKTAYDI"

Ulusoy, geminin 8 Temmuz'da Aden Körfezi'nde rehin tutulmasından, 5 Ekim'de serbest bırakılmasına kadar geçen süreyi tüm ayrıntılarıyla anlattı. Olay sırasında kendisinin kamarasında bulunduğunu ve nöbetçi kaptanın ise Aysun Akbay olduğunu belirten Mustafa Ulusoy, olaydan geç haberdar olduğunu ileri sürdü.

 Kendilerine 16 mil uzaklıkta olan Gediz Fırkateyni'nin helikopterinin havada olduğunu ve 5 saniyelik bir fark nedeniyle kurtulmayı başaramadıklarını söyledi. Helikoptere daha önce haber verilmesi ve olay yerine 5 saniye önce gelmesi durumunda korsanların kancalı merdiveni gemiye atmayı başaramayacağını ifade eden Ulusoy, kurtulma şansını bu şekilde kaçırdıklarını iddia etti.

"SANCAKTAN YANAŞTI"

Olay sırasında Aysun Kaptan'ın kendisini köprü üstüne davet ettiğini ve bu anda kötü bir şeyler olduğunu hissettiğini belirten Ulusoy, yaşananları şöyle anlattı: "8 Temmuz sabahı saat 08.10'da 4. kaptanın vardiyası sırasında kamarama bir telefon geldi ve köprü üstüne davet edildim. Köprü üstüne çıkarken olayın ne olduğunu anlamıştım. Mesleki deneyimlerimden kaynaklanan bir his ve 'duyular dışı bir algılama' diyebiliriz buna. Başımıza bir bela geldiğini hissettim. O an 2. kaptan da oradaydı. Sancak taraftan bir skipin (motorlu bot) geldiğini söyledi. Dışarı baktım hava pusluydu. Biz ona 'kısıtlı görüş' diyoruz. Ben de skipi gördüm ve hemen ikinci kaptana dönerek Gaziantep Gemisi'ne korsan saldırısına uğradığımızı bildirmesini söyledim.

 "TESLİM OLDUK"

Kaptan Ulusoy, "Gaziantep gemisinin 40 mil, Gediz'in de 16 mil yakınımızda olduğunu öğrendim. O anda Gediz gemisinin helikopteri havada bulunuyormuş. Derhal helikopteri bize yönlendirdiler. Daha sonra haydutlar kancalı merdiveni gemiye atmaya çalıştılar. Almış olduğumuz tüm önlemlere rağmen sonunda teslim olmak zorunda kaldık. Çünkü kancalı merdiveni gemiye takmayı başardılar. Daha sonra helitopter geldi. Maalesef 5 saniyelik bir farkla haydutlara yakalanmaktan kurtulamadık. Eğer 5 saniyemiz daha olsaydı biz de gemisini kurtaran kaptanlar kervanına katılacaktık. Haydutlar güverteye çıkınca yapacak birşey yoktu zaten. Korsanlar güverteye çıktıktan sonra helikopter ateşi kesmek durumunda kaldı" dedi.

 "TELEFONDA KONUYU BANA SÖYLEMEDİ"

Korsanlar gemiye yaklaştığında Aysun Kaptan'ın kamarasına telefon ederek kendisini köprü davet ettiğini, ancak konuyu söylemediğini ileri süren Mustafa Ulusoy, "Köprüye davet ediliyorum ama davetin nedeni bile söylenmiyor. Ne oldu? diyorum, gelir misiniz? diyorlar. Bunu 4. kaptan söylüyor. Oysaki bana o anda direkt konuyu söylese kamaramdan hemen Gaziantep gemisini arayabilirdim ve olaya daha önceden müdahale edilebilirdi. O zaman rahatsızdım. Bunların hepsini anlatamadım. Ateş rahatsızlığı geçirdim. Köprü üstüne çıkmam önceden 5 saniye sürerdi. Fakat hasta olmam nedeniyle 15-16 saniyede çıktım. Zamanında haber vermiş olsaydık Gaziantep, Gediz'e bir rapor ulaştıracaktı ve o helikopter saniyeler öncesinde gelecekti. Haydutlar daha tırmanmadan helikopterin korkusuyla bu iş bitecekti" diye konuştu.

 "YANIMDA 2. KAPTAN DA VARDI"

Mustafa Ulusoy'un suçlamalarını kabul etmeyen Aysun Kaptan ise "Ben üzerime düşen görevi yaptım. Hava puslu olduğu için korsanları ancak tekneyle gemiye yaklaştıklarında fark edebildim. Hemen kamarasını telefonla arayıp korsanların geldiğini ve köprüye çıkmasını söyledim. Hatta yanımda geminin 2. kaptanı da vardı. O kendini kurtarmak için böyle bir açıklama da buluyor. Eğer bir ihmal veya suçum olsaydı şirket yetkilileri de bunu söylerdi" diye konuştu. Kendisine gemide kızım diye hitap eden 1. kaptanın böyle bir açıklama yapmasına hiçbir anlam veremediğini söyleyen Aysun Akbay, "56 yaşında bir insanın böyle bir açıklama yapmasına çok üzüldüm. Ama gemicilik sektöründe çok geniş bir çevresi var. Sanırım kendisini bir şekilde aklamak istiyor. Ondan dolayı böyle bir açıklama yapmış olabilir" dedi.

 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler