banner526

banner535

Ayasofya için flaş karar! Cami olarak kullanılabilecek

Son dakika: Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Bu karar ile Ayasofya cami olarak kullanılabilecek.

Gündem 10.07.2020, 16:23 10.07.2020, 17:10
Ayasofya için flaş karar! Cami olarak kullanılabilecek

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştayda dava açtı.


Davayı duruşmalı inceleyen Daire, 2 Temmuz'daki duruşmada tarafları dinledi.

Duruşmanın ardından dosyayı inceleyen Danıştay 10. Daire kararını verdi.

Daire, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AYASOFYA KARARINI İMZALADI

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AYASOFYA KARARINI İMZALADI

İŞTE KARARIN GEREKÇESİ
Danıştayın gerekçesinde Ayasofya'nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği kaydedildi.

Gerekçede, "Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır" denildi.

Danıştay'ın gerekçeli kararı şöyle:

"Ayasofya’nın statüsü muhafaza edilerek, hukuk düzenimizle güvence altına alınan, özel hukuk tüzel kişiliğine haiz mazbut vakıf niteliğindeki, Fatih Sultan Mehmet Han vakfı’nın mülkiyetinde olduğu, Ayasofya’nın vakfedenin iradesi gereği sürekli şekilde olarak cami olarak kullanılması için toplumun hizmetine sunulduğu, bedelsiz olarak kamunun istifadesine terkedilmesi yönüyle hayrat-taşınmaz niteliği taşıdığı, tapu belgesinde ve cami vasfıyla tescilli bulunduğu, vakıf senedinin hukuk kuralı etki değer ve gücünde olduğu, vakfedilen taşınmazın vakıf senedindeki niteliğinin ve kullanım amacının değiştirilemeyeceği, bu hususun tüm gerçek ve tüzel kişilerle birlikte davalı idare için de bağlayıcı olduğu, devletin vakıf varlığının vakfedenin iradesine uygun olarak kullanılmasını sağlama yönünde pozitif yükümlülüğü, vakıf mal ve haklarıyla ilgili olarak vakfedenin iradesini ortadan kaldıracak şekilde müdahalede bulunmama yönünde de negatif yükümlülüğünün bulunduğu,

Sonuç olarak da bu durumda Türk Hukuk Sistemi’nde kadimden beri korunarak yaşatılan vakfa ait taşınmaz ve hakların vakfıyesi doğrultusunda istifadesine bırakılan toplum tarafından kullanılmasına engel olunamayağı, vakıf senedinde sürekli olarak tahsis edildiği cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varıldığından bu hususlar dikkate alınmaksızın, Ayasofya’nın camii olarak kullanımının sonlandırılarak müzeye çevrilmesi yönünde tesis edilen dava konusu, Bakanlar Kurulu kararında hukuka uygunluk görülmemiştir.

Dava konusu Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar verilmiştir."

AYASOFYA İLE İLGİLİ YARGISAL SÜREÇ
Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya için ilk olarak 2005'te Danıştay'a dava açmıştı. Dernek, 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararının iptali ve yürütmenin durdurulmasını istemişti.

Danıştay 10. Dairesi, 24 Haziran 2005'te söz konusu Bakanlar Kurulu kararının yürütmesini durdurma istemini reddetmişti. Daire 2008'de ise Ayasofya Camisi'nin müze olarak kullanılmasında hukuka aykırılık bulunmadığına işaret ederek, davayı reddetmişti.

Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, Dairenin bu kararını onamıştı. Dernek, 2016'da tekrar Danıştaya dava açmıştı.

Derneğin, Anayasa Mahkemesine yaptığı bireysel başvuru hakkında ise 2018'de karar verilmişti. Yüksek Mahkeme, Ayasofya'nın namaz kılınması için ibadete açılması yönündeki talebin reddedilmesi nedeniyle din ve vicdan hürriyetinin ihlal edildiği iddiasıyla yapılan başvuruyu, "incelenmeksizin kişi bakımından yetkisizlik" nedeniyle kabul edilemez bulmuştu


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (31)
Sami Uzunarslan 3 hafta önce
Trabzon'da ki Ayasofya müzesi ibadete açılınca Trabzon ekonomisi uçuşa geçmişti işsizlik falan tamamen ortadan kalkmıştı. İstanbul'da ki Ayasofya camiye çevrilince artık yıllardır uçacak denen Türkiye nihayet uçuşa geçecek, işsizlik son bulacak, ülkeye barış ve huzur gelecektir.
Atapark 3 hafta önce
Müze olsaydı trabzon esnafı şaha kalkacaktı öylemi vay kemalist beyin seni
tonya 3 hafta önce
cebinden başka kutsalı olmayanın hezeyanları. manevi değeri para olan böyle boş konuşur.
Mustafa Aygun 3 hafta önce
Karsi olanlari ispanyadaki kiliseye cevrilen camiye yonlendiriyorum
Halk 3 hafta önce
Boş boş konuşma saygın olsun az
Vatandaş 3 hafta önce
Elhamdulillah Elhamdulillah Elhamdulillah. Fatih Sultan Mehmet Hanın bedduasından kurtuluruz inşaAllah
Ali 3 hafta önce
Türk milletime hayırlar getirir inşAllah
Mehmet 3 hafta önce
Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücü reis i cumhurumuz Tayyip Erdoğan ın kudretini tüm dünya devletleri bir kez daha gördü.İslam alemi ve ülkemize hayırlı olsun.Fatih in mirasına sahip çıkan devletimiz çok yaşasın reisicumhurumuz Tayyip Erdoğan başımızdan eksik olmasın çok yaşasın.Ne mutlu Türküm ve Müslümanım diyene.
Trabzon 3 hafta önce
Ayasoyfa acılana kadar muslumanlıgı eksık mı yaşıyordunuz keşke ayasofya üzerinde duruldugu kadar başka konular üzerinde de durulsa hergün ölen kadınlar cocuklar yoksulluk
Mustafa gülec 3 hafta önce
Ne dersin,bu gibi konularla uyutulup Ülke sorunlarını görmiyelim olmasın
İbraam 3 hafta önce
Hah tamaam, dolar tarın 2 liraya düşer, merkez bankası rezervleri dolar, işsizlik sıfırlanır, askari ücret 5.000TL. Faiz sıfır düşer, vatandaşın buzdolabı dolar, Erdoğan dünya lşderi olur, “gardaş 10. Liran varmı?”
İbraam 3 hafta önce
Cami yapana, Ayasofya’yı ibadete açana kadar, müslümanlara çalmamayı, yalan konuşmamayı öğretin....
Osay61 3 hafta önce
Seni çalmaya iten problemi söyle yardımcı olalım.
OFLU TÜRK 3 hafta önce
GEÇ BİLE KALINDI FATİHİN ÖZEL MÜLKÜ OLAN VE CAMİ OLARAK HİZMET VERMESİNİ İSTEDİĞİ AYASOFYA TABİİKİ CAMİ OLMALI BU ÇOK NORMAL BİR OLAYDIR
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@