banner556

Ayasofya-i Kebir Cami-inde ilk namaz

Ayasofya-i Kebir Cami-inde ilk namaz yoğun bir katılımla kılındı.

Gündem 24.07.2020, 15:38 24.07.2020, 16:00

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde ilk namaz 86 yıl sonra kılındı. Namaz öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan Kur'an okurken, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş da dua etti. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya Camii çevresindeki namaz kılma alanlarının tamamının dolduğunu, salgın nedeniyle misafir girişlerinin durdurulduğunu belirtti. Ayasofya Camii ibadet için sabaha kadar açık olacak.

Ayasofya'da 86 yıl sonra kılınan ilk namaz sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Fatih Sultan Mehmet Han'ın türbesini ziyaret etti. Ziyaret giriş ve çıkışında açıklamalarda bulunan Erdoğan, bugün 350 bin kişinin Ayasofya'daki ilk namaza katıldığını belirtti.

"HER DİNDEN İNSANLARIN GELİP ZİYARET EDEBİLECEĞİ BİR YER"

Türbeye girmeden önce gazetecilere kısa bir açıklama yapan Erdoğan, ''Gayretlerimiz neticesiyle, Yargı'nın da hamdolsun hakikati görmesiyle sona erdirdik. Artık burası aslına döndü, camiydi tekrar cami oldu. Şimdi ilanihaye inşallah cami olarak tüm inananlara hizmete devam eder. Ama bunun yanında tüm insanlığın bir kültür mirası olarak her dinden insanların gelip gezebileceği bir yer. İşin gerçek sahibi Fatih Sultan Mehmet Han'ın kabrini bir ziyaret edelim istedik" ifadelerini kullandı.

"350 BİN KİŞİ BUGÜN CUMA NAMAZINA İŞTİRAK ETMİŞ"

Türbe ziyareti sonrası yine gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, ''Her şeyden önce Ayasofya'yı bizim şu anda aslına Cumhur İttifakı olarak büyük bir gayretle döndürmüş olmamız, milletimizin 10 yıllara sarih özlemini gerçekleştirme bakımından çok çok önemliydi. Az önce resmi rakam olarak aldım 350 bin kişi bugün cuma namazına iştirak etmiş. Tabi çok çok önemli bir aşkın mahsulüydü. Hep beraber biz emeği geçen tüm kardeşlerime, gerek burada yargının ortaya koyduğu tavra, gerekse Cumhur İttifakı olarak ortaya koyduğumuz tavrın birlik beraberlik içerisinde devamını Allah'tan diliyorum. Sizlere de çok teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Danıştay 10. Dairesi'nin Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etmesinin ardından Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığına devredilerek ibadete açılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı, 10 Temmuz'da Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlandı.

Ayasofya Camisi'nde sabah 10.00'da sala ve tekbirlerle başlayan programda, Kur'an-ı Kerim tilavetleri yapıldı. Türkiye'nin seçkin hafızları, ilk olarak birinci cüzü okuyan, ardından Kehf Suresi, Meryem Suresi, Yasin Suresi, Fetih Suresi ile kısa surelerden olan İhlas, Felak ve Nas Surelerini tilavet etti.

Kur'an-ı Kerim tilavetlerinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, okunan hatimlerin ve surelerin duasını yaptı.

Ayasofya-i Kebir Cami-inde ilk namaz

Sabah saatlerinde sosyal medya hesabından bir paylaşım yapan İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 86 yıl sonra yeniden ibadete açılacak Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nde açılış için hazırlıkların tamamlandığını belirterek, cami içinden fotoğraf paylaşmıştı.

Vali Yerlikaya, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Tarihi bir güne uyandık. 86 yıl sonra #AyasofyaCamii'nin ibadete açılışı için hazırlıklarımız tamamlandı. Bugün İstanbul'un parolası; Maske Beyaz, Mesafe, Sabır, Anlayış olacak. Misafirlerimize hoş geldiniz diyor. Görevli kardeşlerime başarılar diliyorum."

NAMAZ İÇİN 5 FARKLI ALAN

Salgın nedeniyle Ayasofya Camisi ve çevresinde kadınlar için 2, erkekler için 3 olmak üzere 5 farklı açık alan, namaz kılma yeri olarak belirlendi. Erkekler için Ayasofya Meydanı, Sultanahmet Meydanı ve Yerebatan Caddesi; kadınlar için Sultanahmet Türbesi yanındaki alan ile Mehmet Akif Parkı tahsis edildi.

Ayasofya-i Kebir Cami-inde ilk namaz

FATİH SULTAN MEHMET TÜRBESİ'NE ZİYARET

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılışı için gelen vatandaşlar, Fatih Sultan Mehmet'in türbesinde yoğunluk oluşturdu.

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, bugün kılınan cuma namazıyla 86 yıl aranın ardından yeniden ibadete açıldı.

Türkiye'nin farklı şehirlerinden ve İstanbul genelinden Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne cuma namazı için gelen vatandaşların önceki durağı, Fatih Camisi ve Fatih Sultan Mehmet Türbesi oldu.

Vatandaşlar, yeni tip koronavirüs (Kovid -19) tedbirleri kapsamındaki önlemlerle içeriye alındı.

İçeride ve pencere önünden dua eden vatandaşlar daha sonra türbeden ayrılarak cuma namazının kılınacağı Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne gitti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ALINDI

Vatandaşlar, namaz kılınacak alanlara Beyazıt Meydanı, Sirkeci ve Çatladıkapı'dan oluşan 3 ana istikametten geldi. Namaz alanlarına girişler, 11 ayrı kontrol noktasında polislerce arama yapıldıktan sonra sağlandı.

GİRİŞLER SAAT 10.00'DA BAŞLADI

Fatih Belediyesi tarafından salgın önlemleri kapsamında namaz kılınacak alanlarda saf düzeni işaretlemesi, dün akşam 20.00'de başlarken, sabah saatlerinde tamamlandı.

Namaz kılınacak alanlara girişler sabah 10.00'dan itibaren başladı. Giriş noktalarında, ateş ölçümü ve maske kontrolü yapıldı. Bu kapsamda alanda kurulacak 17 sağlık noktasında 736 sağlık personeli, 1'i helikopter ambulans olmak üzere 101 ambulans görev yapıyor.

Yenikapı'ya 4, Kazlıçeşme, Beyazıt Meydanı, Eminönü Meydanı, Cankurtaran Sultanahmet girişi gibi merkezi noktalarda birer mobil büfe ile toplam 6 çadır kuruldu. Alanda su, maske, dezenfektan ve tek kullanımlık seccade dağıtıldı.

KIZILAY VATANDAŞIN İHTİYAÇLARINI KARŞILADI

Ayasofya Camisi'nde kılınacak ilk Cuma namazı için açılış öncesinde tarihi güne tanıklık etmek isteyenler için alanda su, gıda, maske ve dezenfektan dağıtıldı. Şehir dışından da gelenlerle büyük bir kalabalığın toplandığı açılışta, alanın dört farklı girişinde yer alan Türk Kızılay araçları ile vatandaşlara su, meyve suyu, kek gibi paketli gıdalar ikram edildi. Türk Kızılay açılış günü koronavirüse karşı alınan tüm önlemlere ek olarak, açılışı izlemeye gelenlere maske ve dezenfektan dağıttı.

MUHARREM İNCE VE TANSU ÇİLLER DE AYASOFYA'YA GELDİ

Öte yandan CHP'li Muharrem İnce de, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi önünde cuma namazı kıldı.

Ayasofya Cami açıldı

"PROTOKOLE GİTMEK İSTEMEDİM"

Namazını meydanda kılan CHP eski milletvekili Muharrem İnce, "Diyanet İşleri Başkanı'nın davetine değil ezanın davetine uydum. Protokole gitmek istemedim, Sultanahmet'te namazımızı kıldık. Diyanet İşleri Başkanı davete gerek yok demişti. Sonra davetiye gönderdi. İbadete açmak yerine siyasete açtıkları için oraya gitmedim" ifadelerini kullandı.

"BUGÜN MİLLETİN DEDİĞİ OLMUŞTUR"

86 yıl aradan ibadete açılacak olan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'nin açılışı için gelen eski başbakan Tansu Çiller de, "Bu çok büyük dirayet ve cesaret isteyen bir şeydir. Bunu başaran başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere bütün emeği geçenleri teker teker kutlamak isterim. Bugün milletin dediği olmuştur. Bugün Ayasofya Camii'ne namaz kılmaya geliyoruz. Herkes bir şey söyler ama son sözü daima milletimiz söyler" dedi.

Ayasofya Cami açıldı

SABAHA KADAR AÇIK

Müftülük görevlileri, namaz kılınacak alanlarda vatandaşlara yardımcı olacak.

Basın mensupları için Fatih Belediyesi Cankurtaran Sosyal Tesisleri araç park yeri olarak tahsis edildi.

Ayasofya Camisi'nin açılışı dolayısıyla belirlenen ulaşım güzergahları ve sağlık noktalarını gösteren detaylı bilgiler, İstanbul Valiliği internet sitesinde yer alacak.

Ayasofya Camisi sabaha kadar açık olacak.

ÖZEL PARA BASILDI

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, darphanede basılan 'Ayasofya Camii' özel parası ile tarihe bir not daha düştüklerini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, darphanede basılan 'Ayasofya Camii' özel parasının fotoğrafına yer verdi. Albayrak paylaşımında ise "Darphanemiz tarafından basılan 'Ayasofya Camii' özel paramızla tarihe bir not daha düşüyoruz." ifadesini kullandı.

Ayasofya Cami açıldı

AYASOFYA GÜL KOKACAK

Isparta'dan 86 yıl sonra ibadete açılacak Ayasofya Camisi'ne serpilmek üzere 21 ton gül suyu gönderildi.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, gül suyunun cami ve çevresine serpildiği kaydedildi.

Caminin iç kısmına 1 ton doğal, dış kısmına da 20 ton esansiyel gül suyu serpildi, namaz kılan cemaate ise 10 bin gül lokumu dağıtıldı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (15)
Olli 10 ay önce
Hadi hayirli olsun, pazartesinden itibaren döviz düsüyor, issizlik bitiyor, enflasyon sifirlaniyor ve yine ucmaya basliyoruz
Ha bu arada bugünde Lozan antlasmasinin yildönümü, bunun icin hicbirsey yazmayanlar utansin
Ahmet 10 ay önce
İsrail artık rahatlıkla Filistin’i sahiplenecek. FOP devam ediyor.
Olli 10 ay önce
Bak vatandas, bu ülkeyi yillarda beri kimin yönettigi ortada, hepsi bugun ordaydi, özalda kalkabilseydi oda gelirdi, umarim mesaji almissindir
Aç ayi oynamaz
H. M 10 ay önce
Ülkede işsizlik bitecek gökten dolar yağacak herkes iş bulacak gözün aydın türkiyem
Tursun 10 ay önce
Bir mabedin politikaya alet.edilmesi ne kadar doğru bunu muzaffer komutan edasıylanyapmak ne kadar gerekli zaman gösterecek bu arada ayasofyanin adi hacı sofia dır arif olan anlar
Gökhan 10 ay önce
Eski basbakanlardan Tansu Cilleri acilista gördükte Istanbulun Belediye baskani Imaminoglunu göremedik Trabzonlu hemserimiz neredeydi gören oldumu
devo 10 ay önce
tansu çiller zamanında açtırsaydı o zaman ayasofyayı .başbakanlık yaptı .herkes bi şekil .madem o kadar muhafazakarlık oyunu oynuyolar zamanında yapılan yolsuzluklara baksın.İnsanlar balık hafıza olmuş .İstanbul bu yüzyılın başında ingilizler tarafından işgal edilmişti gemilerlerle .Gemiler uzaktan bakıp ta geldikleri gibi giderler diyen herhalde tansu çiller değildi. 2. kere istanbulu kim kurtardı biraz araştırmak lazım.
Hasan 10 ay önce
Onun için bugün yas var...
Hasan 10 ay önce
İşiniz gücünüz para pul olmuş...
Trabzonlu Genç 10 ay önce
Sonuç ??
don bas 10 ay önce
siz oraya uyduruk dört tane minare dikince besinci y.yilinda yapilan kilise cami olmuyor.zaten kilise motiflerini nasil kapatacagiz diye adamlar karara kara düsundüler.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
15°
kapalı
banner547
banner520
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Gaziantep FK 33 51
7. Hatayspor 33 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 33 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@