AVM'lerde yeni dönem

Alışveriş merkezleri ve perakende ticareti düzenleyen kanun tasarısı, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda 18 saat görüşülerek kabul edildi. Tasarıda, AVM'lerin pazar günleri kapalı olması hükmü yer almadı. Kabul edilen tasarıda yer alan bazı düzenlemeler

Gündem 13.12.2014, 13:41
AVM'lerde yeni dönem
Alışveriş merkezleri ve perakende ticareti düzenleyen kanun tasarısı, TBMM Sanayi ve Ticaret Komisyonu'nda 18 saat görüşülerek kabul edildi. Tasarıda, AVM'lerin pazar günleri kapalı olması hükmü yer almadı. Kabul edilen tasarıda yer alan bazı düzenlemeler şöyle...
 
Perakende işletmelerin açılış, faaliyet ve diğer işlemleri için Perakende Bilgi Sistemi (PERBİS) kurulacak.
 
Perakende işletmeler; açılış, devir, kapanış, adres ya da faaliyet konusu değişikliğinde 3, tasfiye durumunda 6 ayı geçemeyecek şekilde, indirimli ya da promosyonlu satış yapabilecek.
 
UYMAYANA PARA CEZASI 
 
Sürekli indirimli satış yapan perakende işletmelerin ön cephesinde bu satış türünü gösterir ibarelere yer verilecek.
 
Perakende işletmelerin bir kısmının ya da tamamının çalışma saatleri, meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine yetkili idarenin görüşü alınarak vali tarafından belirlenebilecek.
 
Üst meslek kuruluşlarının müşterek teklifi üzerine, işletmelerin çalışma saatlerinin bölge ya da ülke düzeyinde belirlenmesine bakanlık yetkili olacak.
 
Kanuna aykırı hareket eden perakende satış işletmelerin 2 bin lira ile 50 bin lira arasında ceza uygulanacak. 
 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@