Av Sezonu ne zaman açılıyor? Resmi açıklama geldi

Türkiye’de av sezonu 22 Ağustos 2020’de açılacak.

Gündem 19.08.2020, 09:19 19.08.2020, 09:25
Av Sezonu ne zaman açılıyor? Resmi açıklama geldi

Türkiye’de 2020 – 2021 av sezonunun ne zaman açılacağı belli oldu. Tarim ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada 22 Ağustos 2020 tarihi belirtildi.

İşte Bakanlıktan yapılacan açıklama;

Ülkemizde 2020-2021 Av Dönemi 22 Ağustos 2020 tarihinde başlayacaktır.

Merkez Av Komisyonu, Av Döneminde geçerli olmak üzere ülkemizde kara avcılığıyla ilgili aşağıda yer alan avlanma usul ve esaslarını belirlemiştir. Alınan karar 12 Ağustos 2020 tarihli ve 31211 sayılı 1. Mükerrer Resmî Gazete'de yayımlanmıştır.

Merkez Av Komisyonu;

Avın açılış ve kapanış tarihlerini,

Avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini,

Avlanma günlerini,

Avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları,

Av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını,

Devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları,

Avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini,

Mücadele amaçlı avlanma usulünü, belirlemiştir.

Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün 22 Ağustos 2020 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır.

Alınan karar uyarınca çarşamba, cumartesi, pazar ve resmî tatillerde (idarî tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak salı günü de yapılabilecektir.

Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini il şube müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir.

Avcıların; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete’de yayımlanan 19 sayılı kararında yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur.

İlgililere ve avcılara duyurulur.

Yorumlar (12)
aliosman 5 ay önce
2020 yılında av bir spor değil vahşettir. Acil yasaklanmalıdır
Avcı 5 ay önce
Bahçedeki masum tavuğu yakalayıp boğazını kesiyorsun akşama pilav üstü yapıp yiyorsun bu çok masum Bi hareket. Ama bir avcı dağdaki kekliği vurup yiyince bu vahşet. Avcılığı zamanında yapıp kurallara uyarsan sıkıntı yok eğer avcılığı vahşet görüyorsan hiçbir canlıyı kesip yemeyeceksin. Kuzu pirzola yı yerken bunları iyice düşün
ali kara 5 ay önce
av spor değildir vahşettir zalimliktir buna müsaade edenler ve bu vahşeti gerçekleştirenler bunun hesabını ALLAHCC vereceksiniz
Avcı 5 ay önce
Etleri yerken nekadar masumca yiyorsunuz(serenngetinin) gerçek sahipleri kadar masumsunuz
selim 5 ay önce
avınız batsın. spor yapmak isteyen koşar, yürür, dağa tırmanır, yüzer, bisiklet biner. avcılığın neresi spor. bu vahşete son verin.
Yasar 5 ay önce
Av yasaklanmalidir. Av cinayettir. Av katliamdir. Av yapanlari da bi baskasi avlamali yoksa katliam durmaz.
hakan 5 ay önce
Umarım kendinizi vurursunuz. Kaza bela basınızdan eksik olmasın inşAllah
Asaf 5 ay önce
Usulüne göre Av yapılmassa devlet ve dinin göstergigi esaslar uygulanırsa Hiç bişey olmaz Dinimizde de av var o avı kurban ederek kurban gibi kesip yiyorsun . Size bakarsak Siz kurban bayramında kurbana da karşı çıkarsınız
Dinin ve devletin kurallarına uyulursa O av hayvanı dua edermiş meyhanedeki içkicilerin sofrasına meze olacagıma bunun olayım diye
Turkoglu Turk. 5 ay önce
av yasaklanmali gectigimiz ay iki tane ayi vuruldu demekki av sezonu disinda vede yasak olani yapan bu mahlukatlar para cezalariyla kurtarildi adalet yok parasi olan gavatlar adaletin ustunde olan bir ulke ucuncu dunya ulkesidir.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@