alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Atatürk sirozdan mı öldü? İlber Ortaylı cevapladı

Prof. Dr. İlber Ortaylı, Atatürk'ün ölüm nedeniyle ilgili soruyu yanıtladı

Gündem 10.11.2021, 11:16

Tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı, Haber Global'da Candaş Tolga Işık'ın programına konuk oldu. Atatürk'le ilgili çarpıcı değerlendirmeler yapan Prof. Dr. İlber Ortaylı, "Atatürk'ün ölüm sebebi siroz hastalığı mı?" sorusunu da cevapladı.

İşte İlber Hoca'nın o sözleri:

Onu çok söylüyorlar. Şunu herkes söylüyor, Atatürk sinirli, biraz sabırsız. Doktor sevmeyen, doktora tahammülü olmayan bir hasta karakter itibariyle. Sağlık kurallarına uymuyor. Herkes Atatürk'ün içkisinden bahsediyor ama sigarasından bahsedin. Bizim gibi plastik filtreli sigaralar içmiyor ama içiyor yani paket paket. Onu içen adam iflah olmaz.

Evet. Atatürk'ün 1935'ten beri çok hasta olduğu söyleniyor. Uykusu düzensiz, yemesi içmesi düzensiz. Yorgunluk var ve bazı şeylerde de çekimsizlik söz konusu. Mesela 35 Trakya olaylarının gizlendiği. Bunun kendisinden gizlendiğini sonradan öğrendiği ve kabinede iç çatışmanın bu yüzden çıktığı söyleniyor. Ki bu doğru. Bazı olaylar bunu ispatlıyor. Ağır hastadır. Ve nihayet 38'de aramızdan ayrıldı.


Yorumlar (3)
Kemal 3 hafta önce
Hepatit B'ye bağlı siroz yüzyıllardır var ama bu virus 50 yıl önce keşfedildi.Halbuki sirozun en sık sebebidir. Herşeye bağlı ölmüş olabilir. İyi ki yaşadı. Bizi sömürge olmaktan, analarımız tecavüzden kurtardı. Allah rahmet eylesin. Atam benim
. 3 hafta önce
kronik zehirlenme şüpheleri var. yalnız bunla ilgili bir kişi bile araştırma ihtiyacı duymamış. içerde de çok düşmanı vardı.
İslyin 3 hafta önce
siroz içkiden olmaz. Mehmet Akif Ersoy'da sirozdan vefat etti ve alkol almazdı. 57 yıl stres, yorgunluk, sigara ve sonuç... afyondan vefat eden padişah vardı. özel hayatı bir adamın büyüklüğünü eksiltmez bizi ilgilendirmez...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@