alexa metrics

banner536

banner572

Aşıya rağmen vakalar neden düşmüyor? Bilim kurulu üyesi açıkladı

Aşılamaya rağmen vaka sayıları neden düşmediğini Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü açıkladı.

Gündem 03.10.2021, 19:42
Aşıya rağmen vakalar neden düşmüyor? Bilim kurulu üyesi açıkladı

Koronavirüs salgınında iki yıla yaklaşılırken pandeminin aşılamaya rağmen halen sona ermemesi insanları tedirgin ediyor. Ülkemizde yüksek aşılama oranı olmasına rağmen vaka sayılarını 30 bine yakın olmasının nedenine Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Özlü açıklık getirdi. Prof. Dr. Özlü, "Kovid olmadıklarını, nezle veya grip olduklarını düşünüyorlar. Kovid'i kendilerine yakıştıramıyorlar. Bu yüzden de hastaneye başvuruda gecikme yaşanıyor" dedi.

Bilim Kurulu üyesi ve Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, NTV canlı yayında koronavirüs vaka sayıları ve aşılamayla ilgili merak edilenleri yanıtladı.

"KENDİLERİNE YAKIŞTIRAMIYORLAR"

Daha genç ve aşısız kişilerin hastalandığına dikkat çekenProf. Dr. Özlü, "Kovid olmadıklarını, nezle veya grip olduklarını düşünüyorlar. Kovid'i kendilerine yakıştıramıyorlar. Bu yüzden de hastaneye başvuruda gecikme yaşanıyor. Delta varyantına bağlı ölümler daha önceki virüslere göre 2 katına ulaşmış durumda" dedi.

AŞILANMAYA VURGU YAPTI

Kovid ilacı haberler inin umut verici olduğunu söyleyen Prof. Dr. Özlü, ''İlacın ruhsat almasında şu ana kadar yapılan çalışmalar yeterli olmayabilir, göreceğiz. Şunda yapacağımız en iyi şey hastalanmamak. Aşılanmak. '' dedi.

"3. DOZ GEREKEBİLİR"

Prof. Dr. Özlü, 2 doz Pfizer/BioNTech aşısı olanlara 3. doz yapılması konusunda da kararın Sağlık Bakanlığı'nda olduğunu söyledi. Özlü, "Genelde 6-8 aylık çalışmalarda 6-8 ay sonra kandaki antikor seviyelerinin azalmaya başladığı görülüyor. Koruculuk seviyesinin düştüğüne dair yayınlar gelmeye başladı. Esas olan herkeste aynı olmadığı. 6-8 ay geçince üçüncü doz gerekebilir. Bu kararı bakanlık alacak." ifadelerini kullandı.


Yorumlar (3)
vatan 4 ay önce
aşı işe yaramıyor diyemiyor sunuz da yine suçlu vatandaş. gribin aşısı olmaz ne bu aşı inadı. işe yarasa bari.
mk 4 ay önce
haber başlığındaki sorunun cevabı verilmemiş, bir sürü şey anlatmış ama hiç bir şey söylememiş sayın bilmem ne kurulu üyesi, ayrıca 3. doz yetmeyebilir 7. bilemedin 8. doza kadar yolu var bunun...
. 4 ay önce
dolmuşlar belediyeler ayakta yolcu alıyor tıka basa insanlar avmye girmek için resmen yarışıyor dün gördüm yağmurlu havada insanlar forum avmnin önünde bekliyor girmek için önce bunu bitirin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@