Aşı olmayanlara kötü haber! otobüsler ve sinemalar...

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca aşı olmayanların otobüs ve sinemalara alınmayabileceklerini açıkladı.

Gündem 05.08.2021, 12:38
Aşı olmayanlara kötü haber! otobüsler ve sinemalar...

Türkiye'de koronayla mücadele hız kesmeden devam ederken vaka sayısının 30 bine yaklaşması endişeleri de beraberinde getirdi. Aşı olmayanlara yönelik kısıtlama gelip gelmeyeceği tartışma konusu olurken, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca merak edilen soruları yanıtladı. Aşısızlara kısıtlama konusunda zorlamadan yana olmadığını belirten Bakan Koca, aşı olmayanlardan yolculuk yaparken veya sinema ile tiyatro gibi kapalı alana girişlerde PCR testi istenebileceğini ve bu konuyu tartıştıklarını ifade etti.

Yaz başındaki normalleşme süreciyle birlikte koronavirüs vaka sayılarında meydana gelen artış durdurulamıyor. Dün kaydedilen 24 saatlik verilere göre 26 bin 822 vaka tespit edilirken vefat sayısı ise 122 oldu. İyileşen hasta sayısı 6 bin 96 olurken toplam 262 bin 48 test yapıldı.

"AŞINIZI OLUN, KALABALIKLARDAN UZAK DURUN"

Sağlık Bakanlığı'nın yayınladığı tablodaki bu kaygı verici rakamlarla ilgili Twitter hesabından bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Vaka sayıları sınır kabul ettiğimiz 20 bin sınırının çok üzerinde. Vaka sayılarını bu sınırın altına indirmek elimizde. Aşınızı olun, kalabalıklardan uzak durun" ifadelerini kullandı.

TARTIŞMA KONUSU OLDU

Yaşanan bu olumsuz gelişmelerin ardından aşı olmayanlara yönelik kısıtlama gelip gelmeyeceği de tartışma konusu oldu. Günlerdir kamuoyunu meşgul eden tartışmayla ilgili Hürriyet gazetesinden Abdulkadir Selvi'ye konuşan Bakan Koca önemli ifadeler kullandı.

"AŞI OLMAYANLARDAN PCR TESTİ İSTENEBİLİR"

"Aşı olmayanlara kısıtlama gelecek mi?" sorusuna yanıt veren Bakan Koca, vatandaşların ikna edilerek aşı tereddünün kaldırılmasının daha doğru olduğunu düşündüğünü belirtti. Bakan Koca, "Bazı alanlarda dünyada da yer yer uygulandığı şekliyle vatandaşımızı korumak için aşı olanın yanında aynı uçakta, aynı otobüste, aynı sinemada ya da tiyatroda oturacak olan kişinin o virüsü taşıyıp taşımadığını öğrenmek için PCR testi isteyebiliriz. Çünkü o vatandaşımızın sağlık hakkını da korumak anlamında önemli bazı alanlarda bu uygulama başlanabilir. Bunu tartışıyoruz" ifadelerini kullandı.

"OKULLARIN MUTLAKA AÇILMASI GEREKİYOR"

Vakaların 30 bin sınırına yaklaşması üzerine okulların yine açılamayacağı endişeleriyle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Ben özellikle bu yıl okulların mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim. Üniversitelerle ilgili zaten aşıyı önerdik. Bu anlamda koruyuculuğun giderek daha fazla olacağını biliyoruz. Bu yıl özellikle eğitim boyutuyla bir aksamaya yol açmadan ama tedbirli olarak mutlaka açılması gerektiği kanaatindeyim" dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
GÜRKAN 2 ay önce
Sayın Fahrettin Koca yanlış yapıyorsun. Bu aşısızlara acil tedbir, Kısıtlama getirilmezse sonbaharda 4. Salgını yapacaklar. Bunlar virüsü alıp dağıtıyor insanları hasta ediyor. Çift doz aşı olanlar hariç kimse toplu yerlere girememeli.
Garip38 2 ay önce
Aynen katılıyorum,toplum sağlığını kimse tehlikeye atamaz
Halil akgun 2 ay önce
Aynen kardesim bende senin fikrindeyim evde hapis olmak istemiyoruz
Iso 2 ay önce
Diyelim Sen asi oldun ben olmadim yinede sende benim Kadar virusu devam dagitabiliyorsun ee ozaman ne farkimiz var sozde seni asi koruyo ilerde icondeki vucuduna ne yabicegini ama bilmiyosun ……
MALATYALI 2 ay önce
iso çok haklı aynı fikirdeyim aşı dayatmasına karşıyım
Hüsrev 2 ay önce
Ev hapsi olmak istemiyorsunuz bağışıklık sisteminizi sarımsak soğan vb. Direnç artırıcı besinler kullanmalısınız
Doğrucu Davut 2 ay önce
Oğlum aşı vurulduysanız ne korkuyorsunuz ? Yoksa vurulduğunuz aşılar ruhsatlı değilmi? Bu ne perhiz ne lahana turşusu
Hayalzade61 2 ay önce
3 aşı yı da olmuş bir esnaf abim vardı.Korona ya yine de yakalanmış ama hafif atlatmış.Vurulmasaymış ağır geçirecekmiş de miş miş diyor ekranlardaki zatlat...
İnsan 2 ay önce
Bir yakınımız 2 doz covid aşısını vuruldu 1 ay sonra covide yakalandı yoğun bakıma alındı ve 3 gün önce vefat etti diyecek birşey var mı daha ??????
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@