7m

Çapkınoğlu

Aşı olmayan çalışanlara kötü haber! Tazminatları yanabilir!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'ndan 81 ile yazı: Aşı ve test yaptırmayan tazminatsız çıkarılabilir

Gündem 05.09.2021, 10:30 05.09.2021, 11:44
Aşı olmayan çalışanlara kötü haber! Tazminatları yanabilir!

Yarından itibaren çalışma hayatında da yeni bir dönem başlıyor. Bakanlığın genelgesine göre işverenler aşı olmayan çalışanlarından haftada bir PCR testi isteyecek. Aksi halde işveren çalışanı tazminatsız çıkarabilir.

Aşılamanın hızlanması için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı önemli bir adım attı. Bakanlık, 2 Eylül'de 81 ilin valiliğine gönderdiği yazıda, aşı olmayan işçilerden 6 Eylül tarihi itibarıyla zorunlu olarak haftada bir kez PCR testi yaptırmalarının işveren tarafından istenebileceği ve test sonuçlarının gerekli işlemler için işyerinde kayıt altında tutulabileceğini bildirdi.

İŞVERENE REHBER OLDU 

Bakanlığın gönderdiği yazı, işverene işyerinde iş sağlığı ve güvenliği tedbirlerinin alınması için gerekli rehberlik hizmetlerinin sağlanması anlamında çok önemli.

İşverenler işyerinde gerekli her türlü tedbiri almakla yükümlü. Bu tedbirler ise teknolojik koşullara, işyerinin durumuna ve üretim ekipmanlarına göre iş güvenliği uzmanları ve işyeri hekimleri tarafından belirleniyor. İşte Bakanlığın yazısı bu anlamda işverenlere yol gösteriyor ve aşısız işçilerden test isteme hakkı veriyor. İşverenlerin bu haklarını hukuka uygun olarak kullanması gerekiyor.

TAZMİNATI DA YANAR 

Akşam'dan Okan Güray Bülbül'ün ilgili yazısı şöyle; Yazı sonrası bütün işyerlerinde yarından itibaren aşı olmamış işçilerin tespiti ve PCR testi sonuçlarının istenmesi yönünde uygulamalar hayata geçirilecek. Aşı olmamış işçi, işverenin test istemesine rağmen reddederse bu durumda işveren işçinin iş sözleşmesini haklı nedenle derhal feshedebilir.

Bu nedenle işverenlerin test istemesi halinde işçilerin önünde iki yol var. İşçi ya aşılarını olmaya başlayacak ya da haftada bir negatif PCR testi sonucunu işverene iletecek. Bunları yapmadığı takdirde işveren 6 gün içerisinde işçiyi tazminatsız işten çıkarabilir.

İŞVEREN KARARI NASIL UYGULAMALI? 

Bakanlık yazısı sonrasında işverenlerin aşı olmayan işçilerin belirlenmesi ve PCR testi zorunluluğunun uygulanması için bazı esaslar belirlemesi gerekliliği doğdu. İşverenler şu adımları izleyerek, bir uygulama esası belirleyebilirler:

Çalışanların aşı kartlarını istemek ve söz konusu bilgileri işçilerin özlük dosyasında Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'na uygun olarak saklamak.

Aşı olmayan işçilere yazı çerçevesinde aşı olmanın işyerinde belirlenen bir iş sağlığı ve güvenliği tedbiri olduğu ve aşı olmamaları halinde kendilerinin ve iş arkadaşlarının sağlıklarını tehdit edeceklerini ve buna bağlı olarak da hukuki sorumlulukları bulunduğu yazılı olarak kendilerine tebliğ edilmeli.

Aşı olmayı reddeden çalışanların haftanın hangi günü ve ne şekilde PCR negatif test sonucunu işverene sunması gerektiği açıkça belirtilmeli.

Ücretsiz test talimatı verilebilir 

PCR testi işyeri için bir iş sağlığı ve güvenliği tedbiri olduğu ve bunun maliyeti işçiye yansıtılamayacağı için işçi herhangi bir maliyete katlanmamalıdır. Yazı sonrası Sağlık Bakanlığı'nın da aşı olmayan işçilerin işverenden alacakları PCR zorunluluğu yazısına istinaden ücretsiz olarak test olabileceğine dair bir talimat vermesi söz konusu olabilir.


Yorumlar (12)
Doğrucu Davut 12 ay önce
Zorla aşıyı dayatacaklar millete değil 5. 10.dünya ülkesi bile olamaz Türkiye ama durmak yok yola devam ey akepe daha satmadığın şeyler kaldı ülkede onlarıda satmadan gitme
Terwer 12 ay önce
Bunun neresi gönüllülük esasına dayanıyor demekki liderimiz ne derse tersini anlamalıyız ... doğal gaz bulundu dedi .. zam geldivb. ....
Vatandaş 12 ay önce
İleride ne gibi yan etkileri olacak bilmiyoruz. Üstelik aşıyı yapmaya zorlayan bu anlayışı ve uygulamayı kınıyor ve reddediyorum bir vatandaş olarak
Misafir 12 ay önce
Mal Canin Yongasidir ama böyle bir Anlayisi dogru bulmam.Birakin herkesi özgürce yasasin.Ne biraktilarki zaten geriye.Birbirimize saygi duymayi ögrenemedik..
Hasan Usta 12 ay önce
bu bir oyundur insanların üzerinde test yapıyorlar vay halimize
AHMET ERDOĞAN 12 ay önce
ANAYASANIN 17. MADDESİNE AYKIRI ZORUNLU AŞI VE TEST
Garip38 12 ay önce
Doğru vtndaş, aşı olan perişan oluyor ama sonra ayağa kalkıyor, aşısızların neredeyse tamamı çok genç yaştakiler hariç mezarlıklarda, bu kadar cahil olmayın
Vtndas 12 ay önce
Garip38 ne tehlikeye atması kardeşim nerden uyduruyorsunuz böyle şeyleri sen vurulduysan bak önüne vurulmayandan sanane insanları baskı altına almayın bence vurulan insanlar tehlikeli kaç tanesine şahit oldum aşı olup perişan olan !
Garip38 12 ay önce
Hımmm sayın avukat halk sağlığını tehlikeye atmanın suçu anayasada nedir?
Vatands 12 ay önce
Aşı olanlar olmayanları neden kınıyor anlamıyorum oldun aşını sana hiç bişey olmayacak diye düşünüyorsun sanane ozaman aşı olmayandan daha ise yararligi ispatlanmamis bir aşıyı farz gibi savunuyorsunuz algı ve baskı politikası bitti bide cahil vatandaş baskısıyla uğraşacak bir düşün yakamizdan yahu homoseksüel sapiklarin bile duruşuna saygı gösteriyorlar !!!!!
Metin 12 ay önce
Ne yaparsaniz yapin Sonunda Asi olacaksiniz.Bu is Çigrigindan çikti.Asi olanlarinda isi garanti olmayan bir durum.
tandır. 12 ay önce
Kanunen yasak fakat yasakları delmeninde yöntemleri farklı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@