kebir reklamı

Arınç askerlik için tarih verdi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bedelli ve tek tip askerlikle ilgili olarak, ''Belki yılbaşına kadar inşallah, ümit ediyorum, bedelli, tek tip, askerliğin süresi, sınır birliklerinin kurulması konusunda ortaya bir tasarı konulacak ve bu

Arınç askerlik için tarih verdi

banner197

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, bedelli ve tek tip askerlikle ilgili olarak, ''Belki yılbaşına kadar inşallah, ümit ediyorum, bedelli, tek tip, askerliğin süresi, sınır birliklerinin kurulması konusunda ortaya bir tasarı konulacak ve bu iş gerçekleşecek'' dedi. Arınç, TV 8'deki “Erkan Tan ile Başkentten” programında gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

BEDELLİ ASKERLİK

Bülent Arınç, bu konuda birkaç kere konuşunca başına gelmeyenin kalmadığını söyledi. Elinde bir sihirli değnek varmışcasına kendisine bedelli askerliği yarın çıkaracakmışcasına ümit bağlandığını söyleyen Arınç, sözlerini şöyle sürdürdü: “Onları ümitsizliğe sevk etmek istemem, fikir olarak bu düşünceden yanayım. Belli bir yaşı geçmiş, toplumda belli bir statüko kazanmış, kendi işini kurmuş, yurt içi, dışı bağlantıları olan veya herhangi bir üniversitede öğretim üyesi durumuna gelmiş yani artık bu yaşla, konumla askerlik yapması mümkün olmayan insanların bedelli askerlikten istifade etmesini ben bir hak olarak görüyorum. Bunun bir başka türlüsü esasen var. Yurt dışında belli bir süre çalışırsanız Burdur'da 28 günlük bir misafirlik mümkün olabiliyor, bedel karşılığında. Bunun bir başka şeklinin bedelli talep edenler için yapmamak bence mümkün değil. Ancak milli savunmanın kendi gereklerini de dikkate almak mecburiyetindeyiz. Bu konuyu tamamen kapsayacak bir düzenlemenin ümit ediyorum ki yakında hükümetimize gelmesi söz konusu. Sayın Başbakanımız da perşembe günü bir brifing alacağını söyledi. Belki yılbaşına kadar inşallah, ümit ediyorum, bedelli, tek tip, askerliğin süresi, sınır birliklerinin kurulması konusunda ortaya bir tasarı konulacak ve bu iş gerçekleşecek.”

[PAGE]

 

HSYK'YA ÜYE SEÇİMİ

“HSYK'daki üyelik seçimini Adalet Bakanlığının desteklediği listesinin kazandığı” iddialarına yönelik soru üzerine Arınç, çok önemli bir anayasa değişikliğinin yapıldığını hatırlattı. Bu değişiklikteki en önemli maddelerden birinin HSYK'nın yapısına ilişkin olduğunu bildiren Arınç, 1982 Anayasasına göre 3 Yargıtaydan, 2 Danıştaydan gelen 5 yüksek yargıcın 12 bine yakın hakim hakkında her türlü kararı verdiğini hatırlattı. Değişiklik kapsamında çoğulculuğun sağlanması ve üye sayısını artırarak tabanın güçlendirilmesinin amaçlandığını ifade eden Arınç, kurula yönelik 'al gülüm ver gülüm hesabı hareket ettiği' yönünde geçmişte bir takım eleştirilerin yapıldığını söyledi. Arınç, şunları söyledi: “HSYK için Yargıtay 3 kişiyi, Danıştay 2 kişiyi seçiyor. Onlar da Yargıtay ve Danıştaya üye olacakları seçiyor. Dolayısıyla taban genişlerse bu 'al gülüm ver gülüm' ve kast sistemi ortadan kalkacak, yargıda çoğulculuk ve katılımcılık sağlanmış olacak. Ayrıca sadece Yargıtay ve Danıştayı değil başka aktörleri de devreye sokmak lazım. 11 veya 12 bin kişi olduğu söyleniyor adli yargı ve idari yargıdaki hakimlerin. Bunların kendilerini temsil edecekleri seçmeleri çok doğal. İkincisi Adalet Akademisi Kurumu, üçüncüsü Cumhurbaşkanının doğrudan seçeceği avukatlık yapmış bürokratlardan. Böylece üye sayısı 22'ye çıktı. Bunlardan 10 tanesini hakimlerin, savcıların bizzat seçmesi lazım. Onun için de bir seçim yapıldı.” HSYK üyeliği için yapılan seçimin YSK nezaretinde gerçekleştiğini vurgulayan Arınç, YSK'nın bu konuda birçok karar verdiğini söyledi. Adalet Bakanlığında bürokrat olarak çalışıp ama hakim sınıfında olanların adaylığı için hiçbir engel olmadığına dikkati çeken Arınç, şöyle konuştu: “Geçmişte olmuş. YARSAV'ın listesinde yine Adalet Bakanlığı bürokratlarından hakimler var. 'Adalet Bakanlığının hazırladığı liste ya da YARSAV'ın hazırladığı liste ya da Demokrat Hukukçuların hazırladığı listeler' diye konuşuluyor. Aslında bu listeleri yok kabul etmek gerek. Bir çarşaf liste var 200'den fazla kişi aday olmuş, bu adaylıkları ilan edilmiş, adaylıklara itirazlar söz konusu olmuş, propaganda yasağına itirazlar söz konusu olmuş ama YSK bunların hepsini de reddetmiş, adaleten hepsini geçerli kabul etmiş. Şimdi 'Bu Adalet Bakanlığının listesidir' gereği yok, Bu YARSAV'ın hazırladığı listedir, bu Demokrat Hukukçuların diye. Bunlar söylenebilir ama gerçek şudur YSK, Resmi Gazete'de adayları ilan etti, bu adaylara itirazları reddetti, kesinleşti ve 12 bin kişi sandık başına gitti seçimini yaptı.”

[PAGE]

 

“BUNLAR ÇOCUK DEĞİL”

YSK, seçimin güvenli ve dürüst yapılması için her aşamada tüm kararları aldığını belirten Arınç, “Buna itiraz, kaybedenlerin üzüntüsünü ortaya koymaktan başka bir şey değildir” diye konuştu. Arınç, şöyle devam etti: “10 tane seçiliyor, bunlardan 2 tanesinin Adalet Bakanlığında bürokrat olması söz konusu edilemez. 12 bin tane hakimi, savcıyı, adli ve idari yargıyı etkilemek söz konusu olamaz. Bunlar çocuk değil. Bunlar kürsüde yıllardan beri görev yapmış insanlar. Bunların da aklı var, bunların da fikri var, bunların da düşüncesi var, bunlar da bir seçim yaparken belli kriterlere göre oy veriyorlar. Bazı derneklerin sesleri fazla çıkmış olabilir ama bunların tabanda çok fazla itibar görmediği ve beğenilmediği şeklinde bir sonuca da ulaşabilirsiniz. 12 bin kişi sandığa gitti, seçimini yaptı ve bir liste ortaya çıkardı. Bu listede seçilenler olduğu gibi seçilemeyenler de olabilir. İlla Osman Kaçmaz'ın veya bir başkasının da seçilmesi gerekmiyor. İlla Ahmet'in veya Mehmet'in seçilebileceği diye bir garanti de yok.” “YARSAV'ın listesinde de Adalet Bakanlığında çalışanların” olduğunun hatırlatılması üzerine Arınç, şunları kaydetti: “Bakanlık merkezinde çalışanlar var. O anlı, şanlı başkan Ömer Faruk Eminağaoğlu yıllardan beri tetkik hakim görünüyor. Her gün televizyon televizyon dolaşıyor ama, görevini nasıl yaptığını da doğrusu çok fazla bilmiyorum, bunların hepsi Adalet Bakanlığının merkez teşkilatında, Yargıtayın merkezinde, Danıştay merkezinde çalışan insanlar. Asıl etkileyecek olanlar onlar. Yıllardan beri Danıştayda tetkik hakim olarak çalışıyorlar, yıllardan beri Yargıtayda tetkik hakim olarak çalışıyorlar. Yargıtayın bütün dairelerini biliyor, Anadolu'dan gelen dosyalar üzerinde inceleme imkanı var. Hakimlerle, savcılarla her zaman görüştüklerini kabul edebilirsiniz. Bunlar hayatın doğal akışında olacak şeyler ama seçim başka bir şey, sandığa gitmek başka bir şey, insanların tercihini hangi ölçülerde kullandığını tespit etmek farklı bir şey. Bu seçim bence çok demokratik bir seçim oldu. Bunun aksi bir sonuçta ortaya çıkabilirdi. Şunlar şunlar da seçilmiş olabilseydi, her halde bir başkasının onları eleştirmesini duymuş olacaktık. Adalet Bakanlığından sadece iki tane bürokratın YSK'nın verdiği izinle aday olabildiğini, bu adaylığı sebebiyle de bütün teşkilatı etkilemiş olacağını kabul etmek mümkün değil.”

[PAGE]

 

“ÜZÜLENLERİN BİR KISMINI DÜNKÜ TÖRENDE GÖREMEDİK”

Arınç, çok oy alanların Adalet Bakanlığı camiasında çok daha fazla tanındığı, sevildiği, itibar edildiği, az oy alanların ise bu konuda çok tanınmadığı veya kendilerine bu konuda görev verilmek istenmediği gibi bir sonuç çıktığını söyledi. Arınç, “Bu kadar basit, başka ne olabilir? Komplo teorilerine girmeye kalkarsanız her şey söylenebilir” dedi. CHP'nin, HSYK ve Anayasa Mahkemesinin yeni yapısıyla ilgili Anayasa Mahkemesinde iptal davası açtığını anımsatan Arınç, mahkemenin bu talebi reddettiğini, bu kararın ardından kurulun yapısına ilişkin eleştirilerin çok dayanaksız, geçersiz ve yakışıksız olduğunu ifade etti. HSYK üyeliği seçim sonuçlarının yargı mensuplarını üzüp üzmediğine ilişkin soruya karşılık Arınç, “Şüphesiz üzülenler de olmuştur ama bu sonuçtan memnun olanların çok daha fazla olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Arınç, 15 senedir milletvekili olduğuna dikkati çekerek, şunları kaydetti: “Bir milletvekili olarak çok sevindiğim olaylardan birisini dün yaşadım. Nedir o? Benim oylarımla Anayasa Mahkemesine üye seçtim. Benim gibi bütün milletvekilleri oy kullandı. Bir milletvekilinin TBMM'de milli iradenin temsil edildiği bir yerde Anayasa Mahkemesine üye seçmesinden daha sevindirici bir olay olamaz. Dün bunu gerçekleştirdik. Yani seçim çoktan oldu ama dün yeni iki üye Anayasa Mahkemesinde yemin etti. Bu Türkiye demokrasisi açısından o kadar güzel bir noktadır ki, Allah'a hamd ediyorum bana bugünleri gösterdi ama bunlara üzülenler de mutlaka olacaktır. O üzülenlerin bir kısmını dünkü törende göremedik.” Arınç ,”AK Parti yüksek yargıyı ele geçirdi” değerlendirmelerine yönelik, “Bunlar haksız eleştiriler. Anayasa Mahkemesine üye seçimi sıradan, sokaktan geçen bir insanın yapabileceği bir şey değil. Belli ölçüleri var. Biz Anayasa Mahkemesine üye seçtik ama Sayıştay 3 aday gösterdi, Barolar Birliğinden 3 aday geldi onlardan birini seçtik. Gönderilen adaylardan birini seçiyoruz. Doğrudan aday seçme imkanımız olsaydı belki başkalarını da seçebilirdik. Demokrasi böyle bir şeydir artık bunu hazmetmek lazım” dedi. “Barolar Birliğinden gelen sizin adam mıydı?” sorusuna karşılık Arınç, “Öyle bir şey olur mu? Bizim adam, sizin adam diye bir şey olur mu? Ben 25 sene avukatlık yaptım. Barolar Birliği, baro başkanlarını topladı, onlar kendi aralarında 3 adayı seçip bize gönderdiler. Biz de onlardan bir tanesi seçtik” cevabını verdi. BAŞÖRTÜSÜ SORUNU Bülent Arınç, başörtüsü sorununa ilişkin sorular üzerine, bu konuda geçmişte çok şey söylediklerini, artık söyleyecek yeni bir şey bulunmadığını belirtti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun seçimden önce ve sonra “artık bu sorunu çözmek gerek, biz gelirsek çözeceğiz” sözlerini anımsatarak, diğer partilerin de kendilerine düşeni yaptıklarını dile getiren Arınç, TBMM Grup Başkanvekillerinin bu konuda yasal anlamda ne yapılabilecekse onları görüşmek üzere yarın bir araya geleceklerini söyledi. Kimsenin niyetini sorgulamak gibi bir yaklaşımları olmadığını vurgulayan Arınç, geçmişe yönelik bazı tereddüt ve endişeler olabileceğini belitti. Arınç, “CHP bu konuda ne kadar samimi ise bunu davranışlarıyla ortaya koyacak. Sanıyorum onlardan gelen talepler olursa bizim arkadaşlarımızla öyle inanıyorum ki bir konuda uzlaşmaya gidilebilir ve bu sorun dileriz ki artık konuşulmaktan, sorun olmaktan çıkar ve özgürlüklerin genişlediği bir Türkiye'de özellikle üniversitedeki genç kızlarımız eğitimlerine rahatlıkla devam edebilir.” dedi.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
han_gar - 7 yıl önce
abı ıster okusun ıster okumasın akıllı adamı saglam adamı ver doğuya ayda 1,000 tl maaş dıgerlerını bas batıya ayak işi yapsınlar ... zaten ısterse mastır yapsın salak adamın doğuda ısı yok ..askerlığıde 9 ay yap yuksek ogrenımde kısa donem 4 ay yap parası olanda versın 45,000 tl o kadar!!!!