Aman dikkat! Ehliyetiniz iptal olabilir

Türkiye Sürücü Kursları ve eğitimcileri  Konfederasyonu (TUSEKON) Genel Başkanı İsmail Yılmaz,  sürücü belgesi sertifikası  alanlara, yılbaşına kadar sürücü belgesi almaları uyarısında bulundu.Türkiye genelinde 3 bin 450  sürücü kursunun bulunduğu ve 40 b

Gündem 15.12.2014, 11:46
Aman dikkat! Ehliyetiniz iptal olabilir

Türkiye Sürücü Kursları ve eğitimcileri  Konfederasyonu (TUSEKON) Genel Başkanı İsmail Yılmaz,  sürücü belgesi sertifikası  alanlara, yılbaşına kadar sürücü belgesi almaları uyarısında bulundu.

Türkiye genelinde 3 bin 450  sürücü kursunun bulunduğu ve 40 bin sürücü eğitimcisinin olduğu konfederasyonun  2012 yılında kurulduğunu kaydetti.Türkiye'nin her bölgesinde aynı heyecanla çalışmalara devam  ettiklerini aktaran Yılmaz, "Üzerimize aldığımız sürücü eğitimi sorumluluğu ve  bilinciyle hareket etmeye çalışıyoruz. Bu bizim için çok önemli, çünkü insan  hayatını, can ve mal kaybını direkt ilgilendiren bir konuda eğitim yapıyoruz. Bu  açıdan da bizlere önemli sorumluluklar düştüğü bilincindeyiz" diye konuştu.

Yılmaz, sürücü kurslarının denetlenmesi konusunda önemli çalışmaların  olduğunu belirterek, şunları söyledi: "Sektörün itibarı bizim için önemli, açıkçası 2 yıl öncesine kadar  sürücü kursları toplumda çok iyi algılanmıyordu. Son yapılan değişikliklerden  sonra gerçekten algı da değişti, artık toplumun bakışı da farklılaştı. Bizler  insanların can ve mal güvenliği konusunda çok önemli görevler üstleniyoruz. Ancak  toplumdaki algımız maalesef aynı ölçüde değildi."

Yeni yıl uyarısı

Sertifikalı sürücü belgelerinin yeni yılla birlikte geçersiz olacağını  bildiren Yılmaz, sürücü adaylarını mağdur olmamaları konusunda uyardı. Aralık ayı sonuna kadar belgelerin değiştirilmesi gerektiğini dile  getiren Yılmaz, şu bilgileri verdi: "Sürücü kurslarına giderek sertifika almaya hak kazanan ancak bunu  sürücü belgesine dönüştürmeyenler 2015 yılına girmeden mutlaka belgeye  dönüştürmeleri gerekiyor. Aksi takdirde belgeleri iptal olacak. Sertifikaların  sürücü belgesine dönüştürülmesi için verilen 2 yıllık süre 2015 yılında doluyor.  Dolayısıyla vatandaşların mağdur olmaması için aralık ayı sonuna kadar mutlaka  belgelerini almalarını öneriyorum. Yeni yıla girmeden önce bunu yapmayanlar  tekrar sürücü kurslarına kayıt olarak yeniden sınavlara girmeleri gerekiyor. Bu  da hem zaman hem de maddi kayba neden olacak. Türkiye genelinde 3 bin 450 sürücü  kursu bulunuyor. Her sürücü kursunda ortalama 500 sertifikalı sürücü adayının  olduğu düşünülürse 1 milyon 725 bin kişinin sürücü belgesi tehlikede demektir."

 
Ehliyetler çeşitlenecek
Türkiye'nin AB kriterlerini yakalamaya çalıştığını aktaran Yılmaz, bu  çerçevede sürücü belgelerinin de AB standartlarına uygun hale getirilmesi için  bir dizi yenilik yapıldığını ifade etti.

Bu bağlamda geçen yıl yapılan yasal düzenlemeyle sürücü belgesi  çeşidinin 17'ye çıktığını, değişikliklerin sadece sürücü belgeleriyle sınırlı  kalmadığını vurgulayan Yılmaz, şöyle devam etti:

"AB standartları çerçevesinde sürücü belgelerinde de değişim  yaşanacak. Ağır vasıtalarda her 5 yılda bir, diğer araçlarda 10 yılda bir sürücü  belgeleri değişerek sürücüler sağlık kontrollerine tabii tutulacak. Muhtemelen bu  kontrollere eğitim şartı da getirilecek. Güncel bilgilerin tazelenmesi, değişen  kuralları tekrar görme açısından sürücü kurslarına da görev düşüyor. Sınavların  zor olmasını biz istedik. Çünkü sınavlar ne kadar zor olursa biz sürücü kursları  da o kadar kaliteli eğitim vereceğiz. Ayrıca sürücü belgesi almak isteyenlerin  dikkati ve olaya bakışı daha ciddi olacaktır."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@