Albay Öz'e yargı yolu açıldı

AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Jandarma Astsubay Okan Ş. ve Uzman Çavuş Veysel Ş.'nin ardından şimdi de dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı A

Gündem 29.12.2008, 14:43
Albay Öz'e yargı yolu açıldı
AGOS Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesinde ihmalleri bulunduğu gerekçesiyle Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Jandarma Astsubay Okan Ş. ve Uzman Çavuş Veysel Ş.'nin ardından şimdi de dönemin Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz'ün de aralarında bulunduğu rütbeli 6 asker hakkında daha "görevi ihmal" suçundan dava açıldı.
"Görevi ihmal" suçundan yargılanan Jandarma Astsubay Okan Ş. ve Uzman Çavuş Veysel Ş.'nin mahkemede verdiği ifadeler doğrultusunda Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan soruşturma tamamlandı. Başsavcı Vekili Ali Can tarafından yürütülen soruşturma sonunda, Gazeteci Hrant Dink'in öldürüldüğü dönemde Trabzon İl Jandarma Komutanı Albay Ali Öz ve dönemin Jandarma İstihbarat Şube Müdürü Yüzbaşı Metin Y. ile istihbarat görevlileri Önder A., Okan Ş., Veysel Ş., Hüseyin Y., Hacı Ömer Ü. ve Gazi G. hakkında iddianame hazırlandı. Savcılık askeri görevlilerinin Hrant Dink'in öldürüleceği bilgisini cinayetten aylar önce almalarına rağmen ilgili makamlara bildirmediklerini ve Dink'in öldürülmesinden sonra geçmişteki istihbari zafiyetlerini saklamak amacıyla gerçeğe aykırı belge düzenlediklerini belirledi. Başsavcı Vekili Can, iddianamesini Trabzon 2. Sulh Ceza Mahkemesi'ne 25 Aralık 2008 tarihinde sundu. Şahısların yargılanmasına önümüzdeki günlerde başlanacağı öğrenildi.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@