AK Parti karıştı

ELAZIĞ'ın Karakoçan İlçesi AKP İlçe Başkanı emekli imam Mehmet Emin Aşam, partisinin Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran'ın kendisini ölümle tehdit ettiğini, küfür ettiğini iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Partisinden istifa eden Aşam, avuk

Gündem 08.02.2009, 09:21
AK Parti karıştı

ELAZIĞ'ın Karakoçan İlçesi AKP İlçe Başkanı emekli imam Mehmet Emin Aşam, partisinin Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran'ın kendisini ölümle tehdit ettiğini, küfür ettiğini iddia ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Partisinden istifa eden Aşam, avukatı aracılığıyla Milletvekili İşbaşaran'ın kendisini ölümle tehdit edip küfür ettiği telefon konuşmasını basın mensuplarına dağıttı.

AKP Elazığ teşkilatı, Karakoçan İlçe Başkanı emekli imam Mehmet Emin Aşam'ın, ilçede AKP'nin 29 Mart yerel seçimlerinde belediye başkan adayı gösterdiği halen Belediye Başkanı olan Nurettin Arslan'dan 50 bin TL rüşvet istediği iddiaları üzerine karıştı. İddiaya göre, İlçe Başkanı Aşam, Arslan'dan “Seni belediye başkan adayı yapacağız. Bunun için 50 bin TL vereceksin” diyerek rüşvet istedi. Nurettin Arslan, rüşvet konuşmasını kayıt altına alarak Ankara'da bulunan AKP Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran'a ulaştırdı. İşbaşaran ise kaydı Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a dinletti.

MİLLETVEKİLİ ÖLÜMLE TEHDİT ETTİĞİ İDDİASI

Milletvekili İşbaşaran, daha sonra Karakoçan İlçe Başkanı Mehmet Emin Aşam'ı telefonla arayarak, partiden istifa etmesini istedi. İddiaya göre, konuşma sırasında İşbaşaran, İlçe Başkanı Aşam'ı ölümle tehdit edip ağır küfürler etti. Milletvekili Feyzi İşbaşaran ile yaptığı telefon konuşmasını kayda alan İlçe Başkanı Aşam, bugün Elazığ'da avukatı Kadir Çiçek ile bir basın toplantısı düzenlerek, milletvekiliyle aralarında geçen konuşmanın dökümünü gazetecilere dağıttı. Mehmet Emin Aşam, ses kaydının bir bölümünü de bir internet sitesine koyduklarını açıkladı.

İşbaşaran'ın kendisini ölümle tehdit ettiğini, küfür ettiğini ileri sürerek Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduğunu söyleyen Aşam, AKP'den de istifa ettiğini söyledi. Basın toplantısında Aşam'ın yerine avukatı Kadir Çiçek açıklamalarda bulundu.

İŞBAŞARAN'IN ELİNDE KASET VARSA MAHKEMEYE VERSİN

Avukat Çiçek, Milletvekili İşbaşaran'ın elinde müvekkili Mehmet Emin Aşam'la ilgili bir ses kaydının bulunduğunu iddia ettiğini belirterek, “Bu kesinlikle bir şantajdır. Biz elimizdeki ses kaydını mahkemeyle Türk yargısıyla paylaşmakta bir beis görmedik, Eğer Feyzi İşbaşaran'ın da elinde kaset var ise bu kaseti mahkemeyle paylaşmasını bekliyoruz. Diğer türlü bu şantajdır ki bu da Türk Ceza Kanunu'nca suç sayılır” dedi.

Avukat Çiçek, milletvekili İşbaşaran'ın müvekkili Aşam'ı telefonla aradığını da belirterek, bu konuda şunları söyledi:

“Müvekkilim Karakoçan İlçe Başkanı 05.02.2009 tarihindeki AK Parti seçim irtibat bürosunun açılışında yaptığı konuşmadan sonra, saat 22.15 sularında Elazığ AKP Milletvekili Feyzi işbaşaran, Mehmet Emin Aşam'ı telefonla arayarak, seçim çalışmalarına katılmadığını ve gençlik kolları başkanını görevden alarak başka birini atadığı gerekçe gösterilerek ağır bir şekilde hakarette bulunmuştur. Bu hakaretlerin büyük bir çoğunluğu çok bariz sinkaflı küfürler içermekte, aynı konuşma içeriğinde, müvekkilim Mehmet Emin Aşam ölümle tehdit edilmekte ve infazın jandarma eliyle yaptırılacağı ve jandarma vasıtasıyla kendisinin aldırılacağı tehdidinde bulunmakta. Müvekkilimin emekli bir Diyanet mensubu olmasından ötürü kendisine, 'ölü yıkayıcısı senin dinini imanını', söylemek istemiyorum, kabulu mümkün olmayan ağır hakaretlerde bulunmuştur.”

KIZGINLIK ANIMDA SÖYLEDİM

AKP Elazığ Milletvekili Feyzi İşbaşaran, telefonla görüştüğü DHA muhabirine partisinin istifa eden Karakoçan İlçe Başkanı Mehmet Emin Aşam ile telefon görüşmesi yaptığını kabul etti. İşbaşaran, “Kızgınlık anımda bazı şeyler söyledim” dedi. İşbaşaran, şunları söyledi:

“Karakoçan Belediye Başkan adayımız, kendisiden ilçe başkanımızın 50 bin TL rüşvet istediğini bana söyledi. Bir gün sonra şahitler huzurunda oturup, 30 bin TL'ye kadar fiyatı düşürmüş. Bana söylendiğinde ben de Genel Başkan Yardımcılarımız Hüseyin Tanrıverdi ve Necati Çetinkaya'ya duruma anlatarak bu paraların seri numaralarını alarak polise yakalatalım dedim. Fakat bana, 'Şu an karışma seçimden sonra ihraç ederiz' dediler. Bu para verilmeyince benim partimin ilçe başkanı DTP'lilerle ev ev gezmeye başladı. 100 tane mükerrer seçmen kaydetti. Bunu polis de biliyor.”

İşbaşaran, elinde ilçe başkanının rüşvet istediğine dair ses kaydının bulunup bulunmadığı yönündeki soruya, “Bizim de elimizde bazı belgeler, ses kayıtları var. Gerektiğinde bunu savcılığa veririz” karşılığını verdi.

Aşam ile konuşmasında tehdit ve küfürlerinin bulunduğununu sorulması üzerine Milletvekili İşbaşaran, “Kızgınlık anında söylenmiş birşeydir. Onun da bana küfürü var. Ama terör örgütü ile işbirliği yapıyorsa ve rüşvet yiyorsa uğraşırım. Elimizde bazı belgeler var. Bu ilçe başkanına Almanya'dan terör örgütünden para gelmiş. Biz bunu zaten polise verdiğimiz zaman onu içeri atarlar. Bu konuyu detaylı olarak araştırıyoruz” dedi.

BENDE RÜŞVETİN SES KAYDI YOK

Elazığ'ın Karakoçan İlçesi'nde Mehmet Emin Aşam'ın rüşvet istediği iddia edilen AKP Karakoçan Belediye Başkan adayı Nurettin Aslan, “Rüşvet istediğine dair elimde ses kaydı yok” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın düzenlediği toplantıya katılmak üzere Ankara'da bulunan Aslan, DP'den Karakoçan Belediye Başkanı seçildiğini ve halen başkan görevini sürdürdüğünü belirterek, “AKP'ye geçtim ve 29 Mart yerel seçimlerinde AKP'nin başkan adayı oldum. İlçe başkanımız benim seçim çalışmalarıma destek vermedi. Benimle yaptığı konuşmada rüşvet istediğini ima etti. Ancak benim elimde bu konuda bir ses kaydı bulunmuyor. İlçe başkanımız bana DTP adayına yakın olduğunu söyledi” dedi.

İL BAŞKANI: DEĞERLENDİRİYORUZ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın belediye başkanları ve adaylarıyla yaptığı toplantayı katılmak üzere dün Ankara'ya giden AKP Elazığ İl Başkanı Ali Şerifoğlu, Karakoçan İlçe Başkanı Mehmet Emin Aşam'ın kendisine istifa dilekçesini verdiğini söyledi.

Şerifoğlu, “Aşam istifa dilekçesini getirerek, Milletvekili Feyzi İşbaşaran ile telefonda tartıştığını ve kendisine hakaretlerde bulunduğunu söyledi. Bana 'Bunu onur meselesi yaptım. Bu koşullarda bu milletvekiliyle aynı partide duramam' diyerek istifa dilekçesini verdi. Biz bunu daha sonra değerlendireceğiz. Bu konuyu henüz milletvekilimiz ile görüşmedim” dedi.

İŞTE O TELEFON KONUŞMASI

AKP'den istifa eden Karakoçan İlçe Başkanı Mehmet Emin Aşam'ın avukatı Kadir Çiçek'in basın toplantısında Milletvekili Başaran ile müvekkili arasında geçen konuşma metnini dağıttı. Başaran ile Aşam arasında iddiaya göre şu konuşmalar geçiyor:

AKP Milletvekili: Gelip senin kapını tutturacağım. PKK'lı olduğunu itiraf etmiyor musun?

AKP İlçe Başkanı: Yok yok ben karışmam kimseye yani. Benim kimseyle bir hesabım kitabım yok yani. Ben 30 sene imamlık yaptım. Ben ha dışarıdaymışım ha içerdeymişim kimseye zararım olmaz. Benim adalete de boynum incedir. Benim istifa etmemle AK Parti kazanıyorsa vallahi istifa edeyim. Partinin zarar görmesini istemiyorum.

AKP Milletvekili: Hiç birini istemiyorum. Zaten kapatacağım.

AKP İlçe Başkanı: Yönetimin hiç birini mi istemiyorsun?

AKP Milletvekili: Hayır yönetimi istiyorum. Seni istemiyorum.

AKP İlçe Başkanı: Ben bir insanım. Efendim bütün insanlar benden üstündür. Ben saygı duyarım herkese.

AKP Milletvekili: Senin ses kaydını başbakan dinledi, sen ikiyüzlü alçak bir adamsın sen.

AKP İlçe Başkanı: Yani ben iyi bir insanım demiyorum ben. Yani ben... Yukarıda yetki var elinizde, yani görevden alsanız daha iyi olmaz mı?

AKP Milletvekili: Bakın, PKK orada bir şekilde mükerrer kayıt yapıyor sen inkar etmiyorsun.

AKP İlçe Başkanı: Hayır hayır bendeki liste, ben gittim aldım. Bendeki liste sadece o aday olanın kocasını tanıdım ona karışmadım. Hayır, mükerrer olup olmadığını ben bilmiyorum. Efendim yani benimle AK Parti kazanıyorsa benim yarın istifamı verin. Yani ben siyasetin böyle çirkef olduğunu bilmiyordum, hoşlanmadım.

AKP Milletvekili: Kardeşim kendin bırak, kendin.

AKP İlçe Başkanı: Benim ihtiyacım, eğer Başbakan dinlemişse, öyle bir rüşvet istemişsem hemen benim yazımı yazın. Partiden atmak sizin elinizde.

AKP Milletvekili: Senin ses kaydın elimde zaten. Başkan hepsini dinledi.

AKP İlçe Başkanı: Efendim ben kimseden öyle bir para istemedim, istemem.

AKP Milletvekili: İstifa et. Sen din adamısın, sana hiç yakışmıyor. Bırak git.

AKP İlçe Başkanı: Ben istiyorum, parti beni görevden alsın çünkü halk beni seçmiş.

AKP Milletvekili: Halk mı seni seçti?

AKP İlçe Başkanı: Evet.

AKP Milletvekili: Hangi halk ya?

AKP İlçe Başkanı: Kongrede delegeler beni seçti sen seçmedin ki.

AKP Milletvekili: Peki ben geleceğim Karakoçan'ın ortasında ses kaydını yayınlayacağım ne yapacaksın sen?

AKP İlçe Başkanı: Yayınla, tabi ben birisinden para istemişsem yayınlarsın yani, ben bir şey diyemem.

AKP Milletvekili: İstedin sen, adamlar tam olarak bantta zaten dinliyor.

AKP İlçe Başkanı: Bantta olsun. Saygı duyarım.

AKP Milletvekili: Bana bak. Seni vururum. Karakoçan'ın ortasında vururum seni.

AKP İlçe Başkanı: Efendim sen serbestsin.

AKP Milletvekili: Bana bak ben delikanlıyım ben. Karı yıkayıcı değilim.

AKP İlçe Başkanı: Valla benim mesleğim oydu. Ben ölü yıkadım yani. Valla ben yakıştıramadım bir milletvekilinin böyle konuşmasına, benim anama böyle küfretmesini.

AKP Milletvekili: Küfür de istiyorsun, rüşvet de istiyorsun. Sana yakıştıramıyorum.

AKP İlçe Başkanı: Ben hiç kimseden bir şey istemedim istemem de yani.

AKP Milletvekili: Bir imamın rüşvet istediğini Başbakan bizzat dinledi. Senden utanıyorum.

AKP İlçe Başkanı: Eğer öyle bir şey varsa Başbakan beni partiden atsın yani. Parti benim babamın malı değil.

AKP Milletvekili: Tabi atacağım.

AKP İlçe Başkanı: Ee alın hemen alın. Yarın ben daha rahat ederim. Bu sorumluluğu- üzerimden atmış olurum.

AKP Milletvekili: Şimdi sen gideceksin benim belediye başkan adayımın arkasından HADEP'le DTP ile işbirliği yapacaksın öyle mi?

AKP İlçe başkanı: Hiç alakası yok. Ben bir tek sefer o DTP'li kadını gördüm hiç tanımıyordum yani.

AKP Milletvekili: Sen orada yok olacaksın.

AKP İlçe Başkanı: Yani öyle bir hata yapılırsa. Yani Allah ne demişse o olur.

AKP Milletvekili: Özür dileyeceksin. Gidip çalışacaksın, adam gibi çalışacaksın.

AKP İlçe Başkanı: Ben elli tane dosya hazırladım partide. Ben bugün açılışa gittim. Hiç bir yanlış hareket yapmamışım ki ben.

AKP Milletvekili: Sen açılışta yokmuşsun ki, yalan söylüyorsun.

AKP İlçe Başkanı: Sen ne diyorsun?

AKP Milletvekili: Geliyorum Elazığ'a, Karakoçan'a geliyorum. Asker de seni biliyor artık. Ulan ölü yıkayıcısı i.. imam. Sen rüşvet istiyorsun, senin ses kaydın Başbakan'da. O.... çocuğu. Bana bak.

AKP İlçe Başkanı: Evet.

AKP Milletvekili: Senin ....... Seni oranın ortasında vururum seni.

AKP İlçe Başkanı: Anlamadım ne dedin?

AKP Milletvekili: Partiyi terket. Partiyi terket yarın. Yarın seni orada öldürtürüm, Karakocan ortasında öldürtürüm.

AKP İlçe Başkanı: Olur.

AKP Milletvekili: Senin ses kaydın Başbakan'ın elinde. 50 rüşvet istiyorsun 30'a iniyorsun.

AKP İlçe Başkanı: Ne alakası var?

AKP Milletvekili: İ..... çocuğu. Sen ne biçim imamsın ulan sen?

AKP İlçe Başkanı: Ben hiç kimseden para istememişim efendim.

AKP Milletvekili: Senin ses kaydın Başbakan'ın elinde istifa et yarın.

AKP İlçe Başkanı: Ben istifa etmiyorum beni atıyorsanız atabilirsiniz.

AKP Milletvekili: Senin ...... Karakoçan'da vurdururum seni. Yarın.

Yorumlar (2)
kral 12 yıl önce
siyaset artık para kazanma aracı oldu
meinsohndenis 12 yıl önce
Repo sana katiliyorum,,malesef,,,

Türkiye yi hic iyi günler beklemiyor,,,

Gelişmelerden Haberdar Olun

@