Açılım meclise gelecek!

Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantıda Açılım ağırlıklı gündem konuşuldu. Bakanlar kurulu toplantısı 6.5 saat sürdü. Toplantı sonrası Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı. Çiçek şunları söyledi: AÇILIM Milli Birliğimizi daha da kökleşmesi

Açılım meclise gelecek!
Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Toplantıda Açılım ağırlıklı gündem konuşuldu. Bakanlar kurulu toplantısı 6.5 saat sürdü. Toplantı sonrası Hükümet sözcüsü Cemil Çiçek açıklama yaptı. Çiçek şunları söyledi:

AÇILIM

Milli Birliğimizi daha da kökleşmesi için demokratik açılım süreci var. Bu amaçla TBMM'de bir değerlendirme olacak. Eğer bu mümkün olursa bunu önümüzdeki hafta10 Kasım salı günü bun konuyu gündeme getireceğiz. Hükümet olarak böyle bir talebimiz var.

MAHMUR KAMPI

Siyasi partilerimiz uygun görürse önümüzdeki hafta bu konuyu gündeme getireceğiz. Mahmur kampı meselesi en az 17 senedir Türkiye'nin gündemindedir. Bunu BM boyutu var. başka boyutları var. bu kampın orada nihayetlendirilmesi gerekiyor. Çünkü bu kampın değişik sorunları sıkıntıları var. Onun için tabiatıyla bunları konuşuyoruz.

İMRALI'YA YENİ MAHKUMLAR

İmralı'ya gidecek hükümlü meselesi doğrudan açılımla ilgili değil. İşkenceyi önleme komitesinin bir takım değerlendirmeleri raporları var. Türkiye bu raporlar ışığında Avrupa konseyi üyesi olması sebebiyle yükümlüklerini yerine getirmiştir.

DİYARBAKIRSPOR OLAYI

Bu konu TFF'nin görev ve sorunluluğundadır. Kulüplerimiz sorumluluklarını yerine getirmelidir. Dostluk ve centilmenliğin dışına çıkılmaması lazım. Sporun genele amacını aşan beyan ve tavırlardan kaçınılması lazım. Sporu spor olarak yapalım. Spora başka şeyi karıştırmayalım.

KURUMLAR ARASI MAAŞ FARKI

Bugün üzerinde durduğumuz üç konu var. Kurumlar arası maaş farklılıkları yüzünden farklı alanlara transferler yaşanıyor. Bu yüzden sıkıntılar oluyor. Bunu önüne geçmek için bir çalışmamız var. Memur sicilleri var. Herkesin sicili çok parlak ama etkin bir kamu yönetimi gerçekleşmiyor. Belli oluyor ki sicil raporları sıradan bir işlem haline gelmiş. Sicil raporlarıyla ilgili yeni bir düzenlemeye gidilecektir. İşlevini yitirmiş bir işlemin kamu bürokrasisinden çıkarılması lazım. Bir diğer konu üst düzey atamalarla ilgili önemli değişiklikler yapılmaktadır. Burada başarıyı esas alan hatta özel sektörden istihdamı esas alan bir düzenleme getirilecektir.

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler