Abdullah Gül'den Kıbrıs şartı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Kıbrıs şartı: "Kıbrıs Türklerine uygulanan kısıtlamalar kaldırılsın, biz de aynı şekilde Rum tarafına uyguladığımız kısıtlamaları kaldırırız" dedi. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın AB üy

Abdullah Gül'den Kıbrıs şartı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den Kıbrıs şartı: "Kıbrıs Türklerine uygulanan kısıtlamalar kaldırılsın, biz de aynı şekilde Rum tarafına uyguladığımız kısıtlamaları kaldırırız" dedi.


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Rum Yönetimi lideri Dimitris Hristofyas'ın AB üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarına gönderdiği ve "Türkiye'nin AB yükümlülüklerini yerine getirmesi" talebini içeren mektubunu, "Kıbrıs Türklerine uygulanan kısıtlamalar kaldırılsın, biz de aynı şekilde Rum tarafına uyguladığımız kısıtlamaları kaldırırız" dedi.

Gül, Türkiye'ye resmi ziyaret gerçekleştiren Kosta Rika Cumhurbaşkanı Oscar Arias ile Çankaya Köşkü'ndeki baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Toplantı öncesinde iki ülke dışişleri bakanlıkları arasında "Siyasi İstişare Mekanizması Tesis Edilmesine Dair Mutabakat Muhtırası" imzalandı. Muhtırayı Türkiye adına Devlet Bakanı Mehmet Aydın imzaladı.

Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin Latin Amerika'ya açılım stratejisi kapsamında bölgeyle ekonomik, siyasi, askeri ve kültürel ilişkilerde ilerlemeler kaydettiğini belirterek, bu yöndeki çabaların artarak devam edeceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler