ABD ve Rusya anlaşmaları sonrası harita ortaya çıktı!

Suriye'nin kuzeyinde Güvenli Bölge için ABD'den sonra Rusya ile de mutabakata varıldı. Türkiye, bu anlaşmalar sonrasında 14 günde ABD, Rusya, İran ve Suriye rejimine güvenli bölge tezini kabul ettirerek Suriye sınırında 400 kilometrelik güvenli bölgeye sahip oldu.

Gündem 23.10.2019, 08:57
ABD ve Rusya anlaşmaları sonrası harita ortaya çıktı!

ABD ile yapılan görüşme sonrası Türkiye, Suriye'deki terör koridoru yerine oluşturulmasını öngördüğü güvenli bölge tezini harekatın başlamasından itibaren geçen 14 günde ABD, Rusya, İran ve Suriye rejimine kabul ettirmiş oldu.

Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde oluşturulmak istenen terör koridoruna müdahalesinde son aşama da Barış Pınarı Harekatı ve sonrasında yapılan görüşmelerle gerçekleşti. 9 Ekim 2019'da başlayan harekat sonrasında önce ABD ardından Rusya ile yapılan görüşmelerde, terör örgütü YPG/ PKK'nın güvenli bölge dışına çıkartılması kararlaştırıldı.

TEL ABYAD VE RASULAYN TÜRKİYE'NİN KONTROLÜNDE OLACAK

Fırat'ın batısında halen PKK/YPG'nin bulunduğu Münbiç ve Tel Rıfat konusunda uzlaşma sağlandı. Teröristler bu bölgelerden silahları ile birlikte ayrılacak. Teröristler, 29 Ekim Salı günü saat 18.00'e kadar bölgeyi terk edecek. Böylece Fırat'ın batı yakasında terörist kalmayacak. Fırat'ın doğusunda ise Tel Abyad ile Rasulayn ilçeleri dahil, Barış Pınarı Harekatı ile kontrolü sağlanan alanların dışında kalan bölgeler için anlaşma sağlandı.

Sınırdan 10 kilometre derinliğe kadar olan bölgede Türk-Rus ortak devriyesi yapılacak. Bu alanın altında bulunan 20 kilometre derinlikten PKK/YPG silahları ile birlikte ayrılacak. Bu bölgelere Rus askeri polisi ve Suriye muhafızları girecek.

F5haberTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
asi 2 yıl önce
birine 120 saat birine 150 saat işte benim ülkem
Göktürk Bozkurt 2 yıl önce
Türkiye neyi kabul ettirdi acaba ? Dalga mı geçiyorsunuz hani terör unsurları yok edilecekti ? Hani teröristle anlaşma olmazdı ? Ki siz daha önce de örgütle anlaştınz açılım saçılım süreçleri yaptınız sonra ne olduğunu biliyoruz. Sen sınırındaki teröristlerle abd rusya vasıtasıyla anlaş sonra büyük devletim de ne abd nin ne rusya nın o bölge de sınırı bile yok sen onların istediğini yapıyorsun sonra süper güçüz yersen daha sonra herkes görecek neyin ne olduğunu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@