7m


7m

hyundai

ABD ile Kritik görüşme

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Pompeo ile bir araya geldi.

Gündem 03.08.2018, 08:38 03.08.2018, 22:42
ABD ile Kritik görüşme

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Singapur'da yapılan 51. Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında ikili temaslarına devam ediyor. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Bakan Çavuşoğlu ve ABD'li mevkidaşı Mike Pompeo'nun görüşmesi TSİ 07.30'da başladı.

ABD Dışişleri görüşmenin ardından iki bakanın yapıcı bir görüşme gerçekleştirdiği ve iki ülkenin sorunların çözümü için ortak çalışacağı yönünde bir açıklama yaptı.

İki bakanın sorunların çözümü konusunda mutabık kaldığını duyurdu.

POMPEO: YAPTIRIMLAR CİDDİ OLDUĞUMUZUN GÖSTERGESİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türk bakanlara uygulanan yaptırımların 'ciddi olduklarının göstergesi olduğunu' söyledi. 

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun ilerleyen dakikalarda bir basın toplantısı yapması bekleniyor.

Son olarak Singapur'da yapacakları yüz yüze görüşmeden önce ABD tarafının talebi üzerine 1 Ağustos'ta telefonda görüşen Çavuşoğlu ve Pompeo, 18, 26 ve 28 Temmuz'da yaptıkları telefon konuşmalarıyla son 15 günde 4 kez istişarelerde bulunmuştu.

Çavuşoğlu, ASEAN Dışişleri Bakanları Toplantısı kapsamında Endonezya Dışişleri Bakanı Retno Marsudi, Japonya Dışişleri Bakanı Taro Kono ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le de ayrı ayrı ikili görüşmeler gerçekleştirmişti.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@