51 il daha büyükşehir belediyesi oluyor!

2024'te yapılacak olan yerel seçimler öncesi dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Kulislerden gelen bilgiye göre AK Parti, büyükşehir belediyesi olmayan 51 ilin statüsünü değiştirmeye hazırlanıyor.

Gündem 23.04.2021, 11:41
51 il daha büyükşehir belediyesi oluyor!

Türkiye, 2023'te yapılacak olan genel seçimlere şimdiden odaklanmışken, bir yıl sonra gerçekleşecek olan yerel seçimlerle ilgili de çalışmalar başladı.

NÜFUSU 750 BİNDEN FAZLA OLAN İLLER BÜYÜKŞEHİRE DÖNÜŞEBİLİYOR
Mevcut Büyükşehir Belediyesi Kanunu'na göre; belediye sınırları içindeki ve bu sınırlara en fazla 10 bin metre uzaklıktaki yerleşim birimlerinin son nüfus sayımına göre toplam nüfusu 750 binden fazla olan il belediyeleri, fiziki yerleşim durumları ve ekonomik gelişmişlik düzeyleri de dikkate alınarak, kanunla büyükşehir belediyesine dönüştürülebiiliyor.

51 İLE DAHA 'BÜYÜKŞEHİR' HAKKI
Türkiye'de, mevcut kanunlara göre 30 büyükşehir bulunurken, AK Parti'nin üzerinde çalıştığı yeni düzenlemeyle bu sayı değişecek. Üzerinde çalışılan yerel yönetimler düzenlemesiyle büyükşehir olmayan 51 il de bu statüye çekilecek ve 81 şehrin tamamı "büyükşehir belediyesi" olacak.

MilliyetTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (2)
Agasarli 5 ay önce
İlçelerde olsun,hatta köyler,belki işsizlik azalır,hukuksuzluk,liyakatsizlik biter,merkez bankası rezervleri geri gelir ,belki,,,belki,,,,,,,,,belki,,,
Akif 5 ay önce
Büyükşehirler daha fazla vergi veriyor tek neden bu. Diğer büyükşehirlerin hâlini gören, özellikle Trabzonun, Büyük şehir olmaktan itina eder de, nerde bizde bunu düşünecek akıl. Büyuksehirli olmak sanki bir nimetmis gibi koşup giden çok olur.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@