50 bin kişinin emekliliği iptal edilecek! İşte nedeni

SGK’nın 50 bin kişinin emekliliğini iptal edeceği belirtildi.

50 bin kişinin emekliliği iptal edilecek! İşte nedeni

16 milyon emeklinin gözü temmuz ayından yapılacak zamma çevrilmişken, SGK’dan kötü haber geldi. Kurban Bayramı'ndan sonra 50 bin emeklinin maaşı yatmayacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emekli maaşlarının kesilmesiyle ilgili artan şikayetler sonrası bilgilendirme yaptı.

Yeniçağ'da yer alan habere göre, yaklaşık 50 bin kişinin emekli maaşını kestiklerini belirten SGK yetkilileri, Kurban Bayramı'ndan sonra o emeklilerin maaşlarının yatmayacağını açıkladı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), usulsüz emeklilik hakkı elde eden vatandaşların maaşlarını keserek, bu durumun emekliler üzerindeki etkilerini açıkladı.

SGK'nın aldığı yeni karar doğrultusunda, geçmişte usulsüz emeklilik hakkı elde eden kişilerin dosyaları detaylı incelemeye alınıyor.

DENETİM VE MAAŞ KESİNTİLERİ

SGK müfettişleri tarafından yapılan denetimlerde, usulsüzlük tespit edilen emeklilerin maaşları kesilerek hukuki süreç başlatılıyor. 2023 yılı içerisinde bu kapsamda 50 binden fazla emeklinin maaşı kesildi ve haklarında yasal işlem başlatıldı.

SAHTE SİGORTA VE USULSÜZLÜKLER

SGK'nın geliştirdiği sistem sayesinde sahte sigortalar tespit edilebiliyor. Bu yöntem, emeklilik için prim gün sayısını tamamlamak isteyen kişilerin sıklıkla başvurduğu bir hile. Kişiler, gerçekte çalışmadıkları halde çalışıyormuş gibi gösterip prim ödeyerek emeklilik hakkı kazanmaya çalışıyorlar.

Sahte sigortalılık tespit edildiğinde, emekli kişilerin maaşları kesiliyor. Ayrıca, önceki ödemeler yasal faizi ile birlikte geri talep ediliyor. Geri ödenecek miktar kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor; uzun yıllar boyunca emekli maaşı alan bazı kişilerden 500 bin TL'ye kadar iade talep edilebiliyor.

YASAL SÜREÇ VE İCRA

Geri ödeme yapması gereken kişi, istenen miktarı 30 gün içinde ödeyemezse hakkında yasal işlem başlatılıyor ve icra yoluyla bu para tahsil ediliyor.

Bu süreçte, sahte sigortalılık süresi hesaplanarak kişinin toplam prim gün sayısından düşülüyor. Emekli olmak isteyen kişi, eksik prim günlerini tamamlamak zorunda kalıyor.

SGK'nın bu adımları, emeklilik sistemindeki usulsüzlükleri ve sahte sigortalılığı engellemeyi amaçlıyor, böylece sistemin daha adil ve sürdürülebilir hale gelmesi hedefleniyor.

Kaynak:Yeniçağ

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler