5 saat süren güvenlik toplantısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki iç ve dış güvenlik konularının ele alındığı toplantı 11.45'te başladı.Başbakanlık Resmi Konutu'nda Erdoğan'ın başkanlık ettiği toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Ali

Gündem 02.06.2010, 17:17
5 saat süren güvenlik toplantısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki iç ve dış güvenlik konularının ele alındığı toplantı 11.45'te başladı.

Başbakanlık Resmi Konutu'nda Erdoğan'ın başkanlık ettiği toplantıya, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları Cemil Çiçek, Bülent Arınç, Ali Babacan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Işık Koşaner, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Aksay, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Eşref Uğur Yiğit, Başbakanlık Müsteşarı Efkan Ala, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler, Genelkurmay İstihbarat Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Jandarma Genel Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Mustafa Bıyık, bir MİT Müsteşar Yardımcısı, Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Ünal Çeviköz, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal katıldı.

İSKENDERUN VE İSRAİL ELE ALINDI

Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan güvenlik zirvesi sonrasında yapılan açıklamada, "31 Mayıs gecesi İskenderun'da meydana gelen terör saldırısı ve aynı gün Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik İsrail askerleri tarafından gerçekleştirilen saldırı değerlendirilmiştir" denildi. Başbakanlık Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamaya göre, güvenlik zirvesinin bugün saat 11.00-16.00 arasında gerçekleştirildiği belirtilerek, toplantıya, Genelkurmay Başkanı, ilgili bakanlar, kuvvet komutanları, güvenlikle ilgili müsteşar ve bürokratların katıldığı belirtildi. Açıklamada şöyle denildi: "Toplantıda 31 Mayıs gecesi İskenderun'da meydana gelen terör saldırısı ve aynı gün Gazze'ye insani yardım götüren gemilere yönelik İsrail askerleri tarafından gerçekleştirilen saldırı değerlendirilmiştir. İki saldırı tüm boyutlarıyla incelenirken, yaşananlar ve son gelişmeler tüm ayrıntılarıyla ele alınmıştır. Son dönemde gerçekleşen terör olayları, terörle mücadeleye yönelik yapılan çalışmalar, alınacak ilave önlemler ve atılacak adımlar müzakere edilmiştir. Terörle çok boyutlu mücadelenin her alanda kararlılıkla sürdürüleceği, terörün istismar ettiği koşulların ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalara hız verileceği kaydedilmiştir."


ATILACAK ADIMLAR ELE ALINDI
Açıklamada, İsrail'in gerçekleştirdiği saldırı sonrasında yaşananlar, son durum ve atılacak adımların da ele alındığı belirtilerek, "Konu, siyasi, askeri, ekonomik ve hukuki boyutlarıyla masaya yatırılmıştır. Bu çerçevede yapılan uluslar arası girişimler değerlendirilmiştir" denildi. Açıklamada ayrıca, Türkiye'nin girişimleriyle olağanüstü toplantıya çağırılan BMGK ve NATO Konseyi İsrail'in saldırısını kınama açıklamalarının yapıldığı hatırlatılarak, "Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Komitesi, bugün Cenevre'de gerçekleştirdiği toplantıda İsrail'in saldırısının uluslararası ve tarafsız bir gerçekleri araştırma komisyonu tarafından incelenmesini kabul etmiştir" ifadesine yer verildi.

DÖNÜŞ İŞLEMİ BAŞLATILDI
İsrail'deki Türk vatandaşlarının tahliye işlemleri hakkında da bilgi verilen açıklamada, "Hükümetimizin yürüttüğü çalışmalar neticesinde yaralıların, cenazelerin ve tüm gönüllülerin ülkemize dönüş işlemi başlatılmıştır. İsrail'e gönderilen askeri ve sivil ambulans uçaklarımız, yaralıları Ankara'ya getirecektir. Tüm cenazeler ve bütün ülkelere ait gönüllüler Hükümetimiz tarafından özel olarak görevlendirilen THY uçakları İstanbul'a getirilecektir" denildi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Taşkent 11 yıl önce
Bana göre israile tazminat ödenecek,Allah bizi bu Vahtettin hükümetinden kurtarsın.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@