5 kent bir araya geldi - Demiryolu talebi

Karadeniz'deki 5 kentin esnaf ve sanatkar birliklerinden demir yolu talebi.

5 kent bir araya geldi - Demiryolu talebi

Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane ile Ordu esnaf ve sanatkarları odaları birlikleri, Samsun ile Sarp arasında demir yolunun bölgeye kazandırılmasını istedi.

Beş ilin birlik başkanlarınca yapılan ortak yazılı açıklamada, Karadeniz'in kurtuluşunun tren yolu hatlarına bağlı olduğu belirtildi.

Tren yolu hatlarının bir an önce hayata geçirilmesinin hem bölge hem de ülke için çok önemli katkılar sağlayacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bölgeye gerek demir yolu gerekse hızlı tren yolu taşımacılığı başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir ivme kazandıracaktır. Yaratacağı istihdam olanakları nedeniyle göç veren değil, göç alan iller sınıfına da dahil olunacaktır. Bu durumda da ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel açıdan oluşan basınçlar da azalacaktır. Meydana gelen bu oluşum tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme yatırım dağılımı, yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır."

Açıklamada, Türkiye'nin 100'üncü kuruluş yılındaki yüz büyük proje içinde olan Karadeniz-Tiflis-Bakü Tren Yolu projesinin geliştirilerek dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'e ulaşması halinde Türk ekonomisi için çok büyük bir avantaj yaratacağı ifade edildi.

Türkiye'nin geleceği açısından demir yolu ağı olmayan Doğu Karadeniz bölgesine projenin uygulanması gerektiği kaydedilen açıklamada, "Proje ihalesi yapılmış Erzincan-Trabzon tren yolu hattı ile ÇED raporu tamamlanan Gümüşhane-Tirebolu demir yolunu tamamlayacak olan Samsun-Sarp hızlı tren yolu olmalıdır. Bu anlamda önemli olan uluslararası nitelikli Samsun-Sarp demir yolunun bölgemize kazandırılmasıdır." değerlendirmesine yer verildi.

inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Trabzon:
Trabzon: - 5 ay Önce

En doğru demiryolu samsun sarp demiryolu dur .

Hasan Akman
Hasan Akman - 5 ay Önce

Kesinlikle Karadeniz Demiryolu hattı, Öncelikli olarak inşaa edilmelidir.. Bu istek çok gerçekçi ve faydalı bir projeye yöneliktir... Zaten Bakanlığında projeleri dahilinde dir... Yüksek Standartlı bir Demiryolu hattı Karadenizi ihya eder.. İnşAllah hayırlısı ile yapmak Nasib olsun..

Nuray
Nuray - 5 ay Önce

Hadi inşAllah hiç ınanmıyorum ama belki bir boşluklarına gelir şeytan şaşırtır Samsun Trabzon Sarp tren yoluna bir an önce başlanır.

tsat
tsat - 5 ay Önce

herkesin derdi farklı.

İzmitli
İzmitli - 5 ay Önce

Yaparlarsa doğu ekspresi gibi bşr hat turizm içinde çıkmış olur bölgede zaten doğa harika 2 hat biri turizm diğeri hızlı tren ihtiyaç geç kalınmış istihtama etkisi olur

Horyanli kazim
Horyanli kazim - 5 ay Önce

Samsun Sarp teren yolu aslında çok güzel olan bu yalnız buna büyük madiyet lazım corafi olarakta zorun en zoru yani bu arayı bilenler bilir bizim in sanimizin yanın daki kardeşine yol vermiyor düşünün ya,

Trabzon lu
Trabzon lu - 5 ay Önce

Bence bu bölgede zihniyet değişmeli,Trabzon da 1, 5 katrilyon mal olacak yol kamulaştırma bedeli ile 2,5 katrilyon mal ediliyor....

yıldız
yıldız - 5 ay Önce

Madem Sarp'a gidecektiniz niçin demiryolu güzergahı KTÜ' nin en fızıbıl bulduğu of erzincan bağlantısı yerine trabzon gümüşhane erzincan bağlantısı üzerinde uğraşıyorsunuz.

doğrucu
doğrucu @yıldız - 5 ay Önce

projenin en doğrucu tarafı gümüşhane den harşit vadisi üzerinden tireboluya bağlanması oradan da sahil yolundan trabzona devamında sarp a kadar uzanmasıdır.


SIRADAKİ HABER