5 kent bir araya geldi - Demiryolu talebi

Karadeniz'deki 5 kentin esnaf ve sanatkar birliklerinden demir yolu talebi.

Gündem 13.11.2019, 12:56
5 kent bir araya geldi - Demiryolu talebi

Giresun, Trabzon, Rize, Gümüşhane ile Ordu esnaf ve sanatkarları odaları birlikleri, Samsun ile Sarp arasında demir yolunun bölgeye kazandırılmasını istedi.

Beş ilin birlik başkanlarınca yapılan ortak yazılı açıklamada, Karadeniz'in kurtuluşunun tren yolu hatlarına bağlı olduğu belirtildi.

Tren yolu hatlarının bir an önce hayata geçirilmesinin hem bölge hem de ülke için çok önemli katkılar sağlayacağı ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bölgeye gerek demir yolu gerekse hızlı tren yolu taşımacılığı başta istihdam olmak üzere ekonomik sorunların çözümünde önemli bir ivme kazandıracaktır. Yaratacağı istihdam olanakları nedeniyle göç veren değil, göç alan iller sınıfına da dahil olunacaktır. Bu durumda da ekonomik, sosyal, kültürel, çevresel açıdan oluşan basınçlar da azalacaktır. Meydana gelen bu oluşum tüm Türkiye açısından daha dengeli bir şehirleşme yatırım dağılımı, yaşam olanakları ve sosyal adalet açısından daha dengeli bir toplum yaratacaktır."

Açıklamada, Türkiye'nin 100'üncü kuruluş yılındaki yüz büyük proje içinde olan Karadeniz-Tiflis-Bakü Tren Yolu projesinin geliştirilerek dünyanın en kalabalık ülkesi Çin'e ulaşması halinde Türk ekonomisi için çok büyük bir avantaj yaratacağı ifade edildi.

Türkiye'nin geleceği açısından demir yolu ağı olmayan Doğu Karadeniz bölgesine projenin uygulanması gerektiği kaydedilen açıklamada, "Proje ihalesi yapılmış Erzincan-Trabzon tren yolu hattı ile ÇED raporu tamamlanan Gümüşhane-Tirebolu demir yolunu tamamlayacak olan Samsun-Sarp hızlı tren yolu olmalıdır. Bu anlamda önemli olan uluslararası nitelikli Samsun-Sarp demir yolunun bölgemize kazandırılmasıdır." değerlendirmesine yer verildi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
Trabzon: 2 yıl önce
En doğru demiryolu samsun sarp demiryolu dur .
Hasan Akman 2 yıl önce
Kesinlikle Karadeniz Demiryolu hattı, Öncelikli olarak inşaa edilmelidir.. Bu istek çok gerçekçi ve faydalı bir projeye yöneliktir... Zaten Bakanlığında projeleri dahilinde dir... Yüksek Standartlı bir Demiryolu hattı Karadenizi ihya eder.. İnşAllah hayırlısı ile yapmak Nasib olsun..
Nuray 2 yıl önce
Hadi inşAllah hiç ınanmıyorum ama belki bir boşluklarına gelir şeytan şaşırtır Samsun Trabzon Sarp tren yoluna bir an önce başlanır.
tsat 2 yıl önce
herkesin derdi farklı.
İzmitli 2 yıl önce
Yaparlarsa doğu ekspresi gibi bşr hat turizm içinde çıkmış olur bölgede zaten doğa harika 2 hat biri turizm diğeri hızlı tren ihtiyaç geç kalınmış istihtama etkisi olur
Horyanli kazim 2 yıl önce
Samsun Sarp teren yolu aslında çok güzel olan bu yalnız buna büyük madiyet lazım corafi olarakta zorun en zoru yani bu arayı bilenler bilir bizim in sanimizin yanın daki kardeşine yol vermiyor düşünün ya,
Trabzon lu 2 yıl önce
Bence bu bölgede zihniyet değişmeli,Trabzon da 1, 5 katrilyon mal olacak yol kamulaştırma bedeli ile 2,5 katrilyon mal ediliyor....
yıldız 2 yıl önce
Madem Sarp'a gidecektiniz niçin demiryolu güzergahı KTÜ' nin en fızıbıl bulduğu of erzincan bağlantısı yerine trabzon gümüşhane erzincan bağlantısı üzerinde uğraşıyorsunuz.
doğrucu 2 yıl önce
projenin en doğrucu tarafı gümüşhane den harşit vadisi üzerinden tireboluya bağlanması oradan da sahil yolundan trabzona devamında sarp a kadar uzanmasıdır.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@