31 Mart yerel seçimlerde kaç oy pusulası olacak?

31 Mart yerel seçimlerde kaç oy pusulası olacak? İşte detaylar...

31 Mart yerel seçimlerde kaç oy pusulası olacak?

Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde Türkiye'nin çeşitli bölgelerinde yaşayan insanlar kendi yerel yönetimlerini belirlemek için sandığa gidecekler. Metropol bölgelerindeki seçmenler büyükşehir belediye başkanı, belediye başkanı, belediye meclis üyeleri, muhtar ve ihtiyar heyeti üyelerini seçecek. Küçük şehirlerde ise seçmenler il genel meclisi üyeleri, belediye başkanı, belediye meclis üyeleri, muhtar ve ihtiyar heyeti üyeleri için oy kullanacaklar.

Seçim sürecinde vatandaşlar, seçimde kullanılacak oy pusulasının sayısı ve türü ile ilgili bilgi arayışında. Bu yılki seçimde seçmenlere dört farklı renkte oy pusulası sunulacak: Büyükşehir belediye başkanlığı için beyaz, il genel meclisi üyeliği için turuncu, belediye başkanlığı için mavi ve belediye meclis üyeliği için sarı. Bu pusulalar tek bir zarfa konacak.

Seçimlere 34 siyasi parti katılacak. Partilerin oy pusulasındaki sıralaması şöyle:

AK Parti 1, İYİ Parti 2, Sol Parti 3, Büyük Birlik Partisi 4, Memleket Partisi 5, Anavatan Partisi 6, Demokratik Sol Parti 7, Yeniden Refah Partisi 8, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) 9, Türkiye Komünist Partisi 10, Anadolu Birliği Partisi 11, Zafer Partisi 12, Halkın Kurtuluş Partisi 13, Türkiye Komünist Hareketi 14, Bağımsız Türkiye Partisi 15, Gelecek Partisi 16, Yeni Türkiye Partisi 17, CHP 18, Emek Partisi 19, HÜDA PAR 20, Hak ve Özgürlükler Partisi 21, Ocak Partisi 22, Adalet Birlik Partisi 23, Demokrat Parti 24, Güç Birliği Partisi 25, Millet Partisi 26, Milli Yol Partisi 27, Adalet Partisi 28, Aydınlık Demokrasi Partisi 29, MHP 30, Türkiye İşçi Partisi 31, Demokrasi ve Atılım Partisi 32, Saadet Partisi 33, Vatan Partisi 34.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler