233 istasyon kapatıldı!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yapılan denetimler sonucunda 11 Nisan 2013 tarihinden 1 Temmuz 2014 tarihine kadarki dönemde kaçak akaryakıt satan toplam 233 akaryakıt istasyonunun mühürlenerek ticari faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.Hayati

Gündem 21.08.2014, 11:20
233 istasyon kapatıldı!

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, yapılan denetimler sonucunda 11 Nisan 2013 tarihinden 1 Temmuz 2014 tarihine kadarki dönemde kaçak akaryakıt satan toplam 233 akaryakıt istasyonunun mühürlenerek ticari faaliyetlerinin durdurulduğunu açıkladı.

Hayati Yazıcı, yaptığı açıklamada, akaryakıt kaçakçılığına karşı alınan önlemlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Bakan Yazıcı, şunları kaydetti:

“Akaryakıt kaçakçılığı ile mücadele amacıyla atılan adımlar önemli sonuçlar vermeye başladı. Akaryakıt kaçakçılığını önlemek için gerçekleştirilen yasal ve idari düzenlemelerin yanında, bu düzenlemelerin daha etkin hale getirdiği saha denetimlerinin sonuçları da ortaya çıkmaya başladı.

11 Nisan 2013 tarihinde yürürlüğe giren, ‘6455 sayılı Gümrük Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’ ile gerçekleştirilen değişiklik kapsamında, kaçakçılık fiillerinden dolayı kesinleşmiş mahkûmiyet kararı olanlara akaryakıt istasyonu lisansı verilmeyeceği hususu getirildi. Ayrıca 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununa aykırı fiillerden dolayı haklarında kesinleşmiş mahkûmiyet kararı olanlara yönelik yaptırımlar ağırlaştırılarak akaryakıt kaçakçılığı ile mücadelede caydırıcılık sağlanması hedeflendi.


Yasal düzenlemenin yürürlüğe girdiği 2013 yılı Nisan ayından önce akaryakıt kaçakçılığı yapılan istasyonlarda yalnızca kaçakçılığın yapıldığı akaryakıt pompası mühürlenebilirken, 6455 sayılı Kanunun uygulanmasıyla birlikte kaçakçılık faaliyetlerine karışan tesislerin, yapılan soruşturma veya mahkeme kararı kesinleşinceye kadar ilgili kişilerin işletme faaliyetlerine devam etmesinin önlenmesi amacıyla tesisin faaliyetlerinin geçici olarak durdurulması ve bu süre içinde söz konusu tesis için başka bir gerçek veya tüzel kişiye de lisans verilmemesi sağlandı.

Yine aynı düzenleme kapsamında kesinleşmiş mahkeme kararına göre lisans sahiplerinin lisansının iptal edileceği ve lisans sahibine verilen idari para cezası ödenmeden lisansa konu tesis için lisans verilmeyeceği de hüküm altına alındı.

Bu hüküm doğrultusunda, saha denetimlerinin daha etkin sonuçlar vereceği düşüncesiyle denetimleri de artırdık. Akaryakıt sektöründe mücadeleci birimlerimizce 2013 yılı sonuna kadar ulusal marker saha ölçüm cihazlarıyla 92.570 ulusal marker denetimi gerçekleştirildi. Ayrıca, Maliye ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlıklarımız tarafından da akaryakıt istasyonlarındaki ödeme kaydedici cihazlara ve akaryakıt-LPG sayaçlarına yönelik denetimler gerçekleştirildi.

Tüm mücadeleci kurumlarımız tarafından gerek münferiden, gerekse müşterek olarak yapılan denetimler sonucu; 6455 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği 11 Nisan 2013 tarihinden 1 Temmuz 2014 tarihine kadarki dönemde kaçak akaryakıt satan toplam 233 akaryakıt istasyonu mühürlenerek ticari faaliyetleri durdurulmuştur. Böylece ülkemizde ticari hayatına devam eden toplam 13.133 bayiden kötü niyetli olduğu anlaşılan 233 bayinin faaliyeti sona erdirilmiş ve dürüst ticaret yapan bayilerin haksız rekabetten etkilenmeleri önlenmiştir.”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@