2 askerin şehit olması ile ilgili yen gelişme

Tunceli'de 2 askerin soğuk hava koşulları nedeniyle şehit olmasıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

2 askerin şehit olması ile ilgili yen gelişme
banner432

Tunceli Valiliği, 2 askerin olumsuz hava koşullarında şehit olduğu olaya ilişkin adli ve idari soruşturma başlattı.

Tunceli'nin Nazımiye ilçesinde teröristlere yönelik operasyonda olumsuz hava koşullarından etkilenen Mersin nüfusuna kayıtlı Jandarma Uzman Çavuş Ferruh Dikmen ile Jandarma Uzman Çavuş Asım Tükel şehit olmuştu.

Tunceli Valiliği'nden yapılan açıklamada şöyle denildi:

Nazımiye Kırsalında, 26 Ekim 2018 Tarihinde şehit olan (2) evladımız ile ilgili olarak bazı basın-yayın organları ve sosyal medyada, yaşanan olay, yer ve zamanla ilgisi olmayan, gerçeği yansıtmayan ve şehitlerimize ait olmayan, fotoğraf ve video görüntülerinin paylaşılması ciddi bilgi kirliliği yaratmış olup, kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi amacıyla aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hasıl olmuştur.

“Son teröristin de etkisiz hale getirilmesi” hedefi doğrultusunda, aralıksız sürdürülen Teröristle Mücadele Harekatı kapsamında, teröristlerin kış üslenme bölgelerini kontrol altına almak ve alan hakimiyetini devam ettirmek için Mazgirt, Ovacık, Pülümür, Hozat ve Nazımiye ilçeleri kırsal alanında çok sayıda tim ile pusu faaliyetleri yürütülmektedir.

Bu faaliyetler kapsamında; Nazımiye Kırsalında, (2300m.) rakımlı, karayolu ulaşımı olmayan sadece helikopter faaliyeti ile veya yaya olarak gidilebilen bölgeye, mevsim koşullarına uygun tam teçhizatlı, (12) kişiden oluşan timimiz 22 Ekim 2018 tarihinde helikopter ile indirilmiştir. Pusu faaliyeti icra eden timimizin, ani gelişen olumsuz hava koşullarından etkilenmesi sebebiyle 26 Ekim 2018 tarihinde geri çekilmesi talimatı verilmiştir. Ancak, helikopterin defaten bölgeye ulaşmaya teşebbüs etmesine ve muhtelif tehlikeler atlatmasına rağmen, görüş mesafesinin kısıtlı olması, olumsuz hava koşulları ve sarp arazi yapısı nedeniyle, havadan tahliye gerçekleşememiştir. Aynı zamanda karadan yaya olarak da timimize ulaşılmaya çalışılmıştır. Terörist eylemi ve EYP (El Yapımı Patlayıcı) riskine rağmen karadan ulaşan takviye birliklerimizce tim personeline ilk müdahale yapılmış (2) kahraman evladımızın hipotermi tanısı ile güvenli bir bölgeye getirilmesi sağlanmış hava koşullarının kısmen düzelmesi ile yoğun bir çaba sonucunda helikopterin bölgeye ulaşımı sağlanmış ve timimizin Tunceli Devlet Hastanesine sevki gerçekleşmiştir. Hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen maalesef (2) kahraman evladımız şehit olmuş, (10) kahraman evladımız muayenelerine müteakip taburcu edilmişlerdir.

Şehitlerimize Allah’tan rahmet, kederli ailelerine ve Aziz Milletimize sabır ve başsağlığı dileriz.

Olayla ilgili olarak Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı’nca adli; Tunceli Jandarma Bölge Komutanlığı’nca da idari soruşturma başlatılmıştır.

Teröristle Mücadele Harekatımız, aynı hedef doğrultusunda, azim ve kararlılıkla sürdürülecektir.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Turgay
Turgay - 5 ay Önce

Palavrayı bırakın. İhmalkarlığınız bu mevsimde 2 aslanımızın şehit olmasına sebep oldu. Kimse sorumluları hemen yargılanmalıdır. Ne kadar kolay değil mi bir baş sağlığı mesajı ile işin içinden sıyrılmak. Senelerdir PKK ile mücadele ediliyor böyle bir facia aklımıza bile gelmemişti hadi bunu da fetöcüler yaptı deyip işin içinden sıyrılın.

Abdullah Abduloğlu
Abdullah Abduloğlu - 5 ay Önce

öncelikle her iki yavrumuzun mekanı cennet, şefaatçileri peygamberimiz (s.A.s)olsun. Rabbim hepsinin ailesine sabrı cemil versin. Yalnız ani oluşan hava şartları tabiri ne için. Zira orda mevsim bahar değil, sorumluluk kimde? Meteoroloji bilgileri alınmadı mı? 21.y.y. Ne iş?

lazzz
lazzz - 5 ay Önce

Yıl olmuş 2020 o kadar teknolojik gelişme ler ve savunma sanayindeki gelismelere rağmen hala hava şartların dan dolayi donarak asker şehit oluyosa ne anladık bu teknolojiden

Turgay
Turgay - 5 ay Önce

Araştırılsın bakalım asker giysileri hangi yandaş tekstilciye verilmiş bu işin içinde muhakkak bir çapanoğlu vardır.

Erdal
Erdal - 5 ay Önce

inna lillâhi ve inna ileyhi raciun söyleyecek tek bir kelime bile bulamıyorum

banner393

banner426

banner463

banner443

banner441

banner462