15 Temmuz'da '5 tankı durduran kahraman' sahte çıktı

15 Temmuz darbe girişimi sonrası basında '5 tankı durduran kahraman' olarak manşetlere taşınan ve gazilik unvanı için başvuran kişinin sahte kahraman olduğu ortaya çıktı.

15 Temmuz'da '5 tankı durduran kahraman' sahte çıktı

Darbe girişimi sonrası basında ‘5 tankı durduran kahraman’ diye yer alan Zafer Onaran’ın kavgada yaralandığı ortaya çıktı. Gazilik unvanı için başvuran, hesabına para yatırılan Onaran, dolandırıcılık suçlamasıyla karşı karşıya kaldı.


Hürriyet'te yer alan Nurettin Kurt'un haberine göre, Ankara' da Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen dava dosyasına göre, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından çenesi kırıldığı için hastanede tedavi gören Zafer Onaran, basına darbe gecesi tankları durdurmak isterken yaralandığını anlattı. Onaran’ın açıklamaları, ‘5 tankı durduran kahraman’ diye manşetlere çıktı. Eşi Aysel Onaran aracılığıyla Sincan Kaymakamlığı’na ‘gazilik’ için başvuran Onaran’ın hastane masrafları ödendi, hesabına para yatırıldı. 

Olayı medyadan öğrenen akrabası Beytullah Koca ise karakola giderek “Ne kahramanı...16 Temmuz’da kavga ettik, çenesini ben kırdım, devleti dolandırıyor” diyerek şikâyetçi oldu. Savcılık, Onaran çifti hakkında ‘kamu kurumunu dolandırmak’ suçundan dava açtı. Onaran, aldığı paraları iade etti. Kaymakamlığa, “Gazilik haklarımdan vazgeçiyorum” diyerek dilekçe verdi. 

PTT’YE GİTTİK PARA VERDİLER

Hâkim karşısına çıkan Aysel Onaran, “Bizzat kaymakamlığa müracaat etmedim. Kaymakamlıktan eve kâğıt geldi. Eşimle PTT’ye gittik, para verdiler. Hakkımızda şikâyette bulunan kişi, paranın yarısını istedi. Vermeyince iftira attı” dedi. Zafer Onaran ise ifadesinde şunları söyledi: “Darbe gecesi Kızılay’a gittim. Tanka çıkmak isterken aniden durunca çenemi tanka çarptım. 16 Temmuz sabahı eve geldim, öğlenden sonra ağrı başlayınca hastaneye gittim. Çenem kırılmış tedavi için yatırdılar. Konuşamıyordum, gazeteciye 5 tankı durdurdum diye beyanda bulunmadım. Gazeteci bilgim dışında haber yapmış.” 

Onaran, olay günü Kızılay’da cep telefonu sinyali tespit edilmediğini anımsatan hâkime de “Telefonumu yanıma almayı unutmuşum” yanıtını verdi. Onaran’ın avukatı Mehtap Demirhan savunmasında “Elbette kötü niyetli insanlar tarafından maddi beklentiler ile bu konu kullanılmış olabilir, duyumlarımız oluyor. Ancak müvekkillerimin böyle bir beklentileri olmamıştır” dedi. Demirhan, müvekkilinin beraatini istedi. Araştırma yapmadan ödeme yapan kaymakamlığı suçlayan mahkeme, olayın ‘dolandırıcılık’ kapsamına girmediğini belirterek 15 Haziran’da çift hakkında beraat kararı verdi.6.08 2016 tarihinde yayınlanan haberde Onaran hakkında şu ifadelere yer veriliyor: 


"5 tankı durduran kahraman

Hamallık yapan bir babanın oğlu Zafer Onaran, 15 Temmuz’da Kızılay’a koştu. 4 tankın önüne geçerek durdurduğunu söyleyen Onaran, 5’inci tankın altında kaldı

Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından girişilen 15 Temmuz kanlı darbe kalkışmasında tankların önüne geçerek destan yazan kahramanlardan Zafer Onaran (29), ihanetin kanlı yüzünü SABAH Ankara'ya anlattı. Kızılay Meydanı'na inen 5 tankı durdurmayı başaran Onaran, "İşe giderken ezilerek ölen hamal babanın yetim oğlu olarak o gün vatan yetim kalmasın diye tanka siper oldum" dedi.

"ANADOLU YETİM KALMASIN"

Demokrasi düşmanları tarafından tanklı saldırıya maruz kaldıklarını söyleyen Onaran, verdiği vatan savunmasını, "Ben yetim büyüdüm. Anadolu yetim kalmasın diye çarpıştım hainlerle" ifadeleriyle özetledi. "5 kardeşimi PKK şehit etti ancak bu kadar koymadı" diyen Onaran, "Kızılay'a tanklar inmiş dediler, Başbakan radyodan, 'Bu bir kalkışmadır' deyince harekete geçtim. Allah'ım böyle bir şey olmasın bu millet bu zihniyetle yaşayamaz dedim. Cumhurbaşkanı meydanlara inin deyince hemen Kızılay'a geldik. Mamak'tan gelen tankları meydanda gördük araçları eze eze halkın üzerine geliyorlardı. İnsanları öldürdüler, önlerine ne çıktıysa durmadılar. Askerlere, 'Ne yapıyorsun, 5 kardeşimi PKK şehit etti ama sen ona değil bize sıkıyorsun, kendine gel' dedim. Durdurmaya çalıştık, 4 tankın önüne geçtim ancak ezilmedim, üzerine çıktık, 5'incide ezildim. Çenem vs. dağıldı, kemiklerim kırıldı. Cesetler yollara serilince tanklar ilerlemeyi durdurdu, asker içinden çıktı. Hiç düşünmedik çünkü vatan olmadan can olmuyor. Ben 2 yaşında yetim kaldım. Başka kaybedecek daha değerli bir şeyim yok, onu kaybedemezdim. Söz konusu vatan ise gerisi teferruattır" ifadelerini kullandı.

"BU KANSIZLIK"

Babasını kaybettikten sonra tüm hayatını 4 kardeşini büyütmeye adadığını sözlerine ekleyen Onaran, FETÖ ihanetini anlatırken gözyaşlarına boğuldu. Onaran, "16 yaşımda tüm eğitimi, hayatımı erteledim, babam yoktu, kardeşlerime bakmak zorundaydım. Kardeşlerimi okul çıkışı çalıştığım lokantadan aldığım 150 TL ile büyüttüm, okuttum. Bu arada eğitimime ara vererek de olsa tamamladım, askeri sınavları kazandım ancak annem, 'Bizi kime bırakıyorsun' deyince gidemedim. Daha sonra bakanlıkta şoförlük yapmaya başladım. Kardeşim dediğim üç arkadaşımı PKK şehit etti ancak bu kadar koymadı, böyle kansızlık görmedim. Ben yetim büyüdüm o gece vatan yetim kalmasın, Başkomutanımız başımızdan eksik olmasın diye canımla birlikte çıktım sokaklara. 1000 canım olsun 1000'i de feda olsun cennet vatana. O gece çenem kırıldı, defalarca ameliyat oldum ancak konuşamıyorum platin takılı çenemde ancak pişman değilim. Ben işe yaradım, 5 tankı durdurdum. Ölsem de bu büyük bir teselli olurdu. Bu vatan 3-5 çapulcu FETÖ'cünün değil uğruna ölenlerindir" şeklinde konuştu."   
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2017, 11:10
inci

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
mavi firtina
mavi firtina - 3 yıl Önce

gercekten komik seyler oluyor,adama birde maas baglanmis,sokakta sakalli salvarli kisiler,suriyeli dilenciler ve ceteler,otobüsde bayanlara saldiran yobazlar,kücük cocuklöara cinsel istimar,kisacasi bir dram.kadina siddet olaacak sey degil birde müslüman ülkeyiz.

Trabzon
Trabzon - 3 yıl Önce

Akp bu işde yeterki yalaka ol hemen sormadan maaş

murat
murat - 3 yıl Önce

trabzon yomra ilçesinde de benzer bir iki olay var herkes biliyor.

ali gömer
ali gömer - 3 yıl Önce

süleyman özmen sen yalakasın. ulan ülkede her gün kadına şiddet çocuk istismarı tecavüz oluyor. kör müsün? yobaz oğlu yobaz. ne çıkarın var kimbilir. ahlaksızlar

Süleyman Özmen @)))))))) Mavi Fırtına
Süleyman Özmen @)))))))) Mavi Fırtına - 3 yıl Önce

Mavi Fırtına yobaz senin babaydır, her önüne gelen dindarı kendin gibi yobaz mı sanıyorsun söylediklerin ipe sapa gelmeyen varsayımlarla bu sözleri söylüyorsan ahmakça bir zeka ya sahip olduğunun kanıtıdır

mari
mari @Süleyman Özmen @)))))))) Mavi Fırtına - 3 yıl Önce

süleyman din adamları çocuklara istirmarda bulunuyorlar. koca koca iftarlar saraylarda. yüzlerce asker aç zehirlenmiş. herşey fetö ye bağlanıyor. kendi beceriksizliklerini bu şekilde gizlemeye çalışıyorlar. dış politika çökmüş. ekonomi bitik. medya patronlara el pençe korkudan gerçekleri yayınlayamaz halde geldiler. DİKTATÖR E HAYIR. ALLAH IM SEN HELAK EYLE.

mavi firtina
mavi firtina @Süleyman Özmen @)))))))) Mavi Fırtına - 3 yıl Önce

sen yobazin önde giden beyinsiz yalakacisin olupbitenleri göremiyecek kadar cahilsin din tüccarisin ensar vakfinda senin gibiler erkek cocuklara tecav+üz etmedimi utanmadan birde hakaret ediyorsun yobaz yaratik.

Süleyman Özmen@)))Mavi Fırtına@)))mari@)))ali gömer
Süleyman Özmen@)))Mavi Fırtına@)))mari@)))ali gömer - 3 yıl Önce

İslam dini barış dini dir, İslam dini çocuklara tecavüz edin emrini vermiyor, dindardanda sapık çıkar Müslümanım ama gevur gibi yaşarım diyendende çıkar dinsiz dene Ataisttende Yahudidende Hıristiyandanda, Ahmaklar üç beş dindar sapık çıktı diye tüm dindarları sapık yaptınız, dindarlar bu nefret bu kin nerden kaunaklarınıyor sizin dedelerinizin dedeleride dindarı 200 300 sene evveline kadar sabah namazına koşa koşa giderlerdi,Vatanını cephede Kur'an için İslam Sancağını en tepede dalgalandırmak koşa koşa giderlerdi, şimdi ise o dedelerinizin torunları gevurdan Kâfirden daha çok Müslümana İslam'a buğuz ediyor siz aklınızı peynir ekmeklemi yedin iz ahmaklar gevurlukla abâd olmak size sadece zulmet getirir

mavi firtina
mavi firtina @Süleyman Özmen@)))Mavi Fırtına@)))mari@)))ali göm - 3 yıl Önce

brakinda herkes cennete nasil gidecegine kendisi karar versin,dindarlikla dincileri ayirt etmezzseniz bu dine böyle zarar verilir,herkesin düsünme özgürlügü vardir kimse senin gibi düsünmeye mecbur degildir.


SIRADAKİ HABER