102 kişinin öldüğü terör saldırısıyla bunlar hedeflenmiş !

Ankara'da 102 kişinin öldüğü terör saldırısının hedefleri, "yaklaşan seçimleri sabote ederek siyasi istikrarı bozmak ve eylemden devletin sorumlu tutulması sağlanarak PKK'nın Türkiye'ye saldırılarını meşrulaştırmak" olarak açıklandı.Ankara Cumhuriyet Başs

102 kişinin öldüğü terör saldırısıyla bunlar hedeflenmiş !

Ankara'da 102 kişinin öldüğü terör saldırısının hedefleri, "yaklaşan seçimleri sabote ederek siyasi istikrarı bozmak ve eylemden devletin sorumlu tutulması sağlanarak PKK'nın Türkiye'ye saldırılarını meşrulaştırmak" olarak açıklandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan açıklamada, 10 Ekim 2015 günü Ankara Garı civarında meydana gelen terör saldırısı kapsamında Başsavcılığık tarafından yürütülen soruşturmada; gelinen aşamayla ilgili olarak, "19 Ekim 2015 tarihli yazılı basın bildirimizde isim paylaşılmaksızın bazı şüphelilerin evlerinde yapılan aramalar da ele geçirilen materyallerden bahsedilmiştir. Konuya dair daha önceki bildirimizin 5-g maddesinde belirtilen silahların ve bombaların ele geçirildiği evde ayrıca çok sayıda dijital materyale de el konulmuştur. Ele geçirilen dijital materyallerin içeriklerinin çözümüne ilişkin dair emniyet birimlerimizce başlatılan çalışmalar halen devam etmektedir. Çok sayıda elde edilen dijital materyallerin bugün itibari ile yaklaşık yüzde 5'lik gibi çok az kısmı çözülebilmiştir" denildi.

"SURİYE'DEKİ DEAŞ TERÖR ÖRGÜTÜNDEN TALİMAT ALARAK TÜRKİYE GENELİNDE EYLEMLER PLANLADIKLARI ANLAŞILMIŞTIR"

Açılan dijitallerden elde edilen verilerde menfur Ankara saldırısını düzenleyen örgüte dair çok önemli bilgilerin elde edildiği bildirilerek, şunlar kaydedildi:

"Buna göre; Söz konusu örgüt Gaziantep merkezli olarak hücre tipi bir yapılanma modeli oluşturmuştur. Gaziantep'teki bu örgüt grubunun doğrudan Suriye'deki DEAŞ terör örgütünden talimat alarak Türkiye genelinde eylemler planladıkları anlaşılmıştır. İncelenen kayıtlara göre, söz konusu terör örgütünün, Mersin ve Adana'daki HDP saldırılarını, Diyarbakır'daki HDP mitingindeki bombalama eylemini ve Suruç'taki bombalama eylemini gerçekleştirdiklerine dair kuvvetli deliller bulunduğu, bu terör örgütüne Suriye'deki örgüt merkezinden düzenli para akışının olduğu, bu terör örgütünün yurt içinde daha birçok eylemleri planladıkları, özellikle Suriye'den mülteci olarak yurdumuza gelmiş olan ve terör örgütleri ile bağlantısı bulunmayan Suriye'li gençleri örgüte çekmeye çalıştıkları, Suriye'den PKK ve DEAŞ'e karşı olan tüm gruplara yönelik eylem yapma izni aldıkları, aynı şekilde yurdumuzda yaşayan Hıristiyan ve Yahudilere karşı da eylem yapmak amacıyla aynı ülkeden izin almak için gayret gösterdikleri, yurt içindeki bir askeri üsse yönelik canlı bomba eylemi yapmayı planladıkları tespit edilmiştir."

Ele geçirilen dijital kayıtlarda 10 Ekim 2015 günü Ankara Garı önünde meydana gelen patlamaya dair yeni bilgilere ilişkin, "Söz konusu terör örgütü Ankara'da Sıhhiye meydanında yapılması düşünülen barış mitingine katılacak grupları açık kaynaklardan tespit ederek bu gruplara karşı bombalama eylemi gerçekleştirmek amacıyla hedef tespiti yapmıştır. Gerçekleştirilen terör eyleminin sonuçlarından neler beklediklerini kendi içlerinde değerlendirmişlerdir" ifadeleri kullanıldı.

"TERÖR EYLEMLERİNİ YAYGINLAŞTIRIP 1 KASIM GENEL SEÇİMLERİNİ ERTELETMEK"

Yapılan açıklamada, eldeki dijital materyallerden edinilen bilgilere göre, bu eylemleri şu amaçlara ulaşmak için gerçekleştirdikleri kaydedildi:

"Yaklaşan seçimleri sabote ederek siyasi istikrarı bozmak ve seçim sonucunda çıkacak siyasi tablodan herhangi bir şekilde hükümet kurulmasını zorlaştırmak. Bombalama eyleminde hedef seçtikleri kitleye karşı saldırıyı gerçekleştirip, bu sebeple hedef seçtikleri kitlenin marjinal kesimlerini sokağa dökmek, protesto ve eylemleri çoğaltıp ülkeyi istikrarsızlığa, kavgaya ve kargaşaya sürüklemek. Yine kendi gerçekleştirdikleri bu eylemden devletin sorumlu tutulmasını sağlayarak PKK'nın Türkiye'ye saldırılarını meşrulaştırmak. Eylemi başkent Ankara'da gerçekleştirerek Türkiye'ye gözdağı vermek. Terör eylemlerini yaygınlaştırıp 1 Kasım genel seçimlerini erteletmek. Terör örgütünün Ankara Garı'ndaki bombalama eylemini Suriye'de ki örgütten aldığı izinle gerçekleştirdiği, bu eylem için özellikle Türk uyruklu canlı bombacı talep ettikleri, yukarıda belirttikleri amaçları Suriye tarafıyla paylaştıkları tespit edilmiştir. Anlatılan konularla ilgili olarak Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele ve İstihbarat Şube Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan 20 kişilik ekip ile dijital verilerin çözümü çalışmaları devam etmektedir. Başsavcılığımızca yürütülen soruşturmada en başından beri başarılı ve titiz bir çalışma sergileyen ve olayın aydınlatılmasında büyük gayretleri olan Ankara İl Emniyet Müdürlüğümüzün ilgili birimlerindeki amir ve memurlarımızı da tebrik ederiz. Soruşturmamız derinleştirilerek devam etmektedir."

102 kişinin öldüğü terör saldırısıyla bunlar hedeflenmiş !

102 kişinin öldüğü terör saldırısıyla bunlar hedeflenmiş !

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler