Dipsiz Göl'ün eski haline dönmesinin yolu: Kar

Bir defineciye teslim edilip daha sonra tahrip edilen Dipsiz Göl'ün eski haline dönmesi için kar bekleniyor.

Gümüşhane 17.11.2019, 16:42
Dipsiz Göl'ün eski haline dönmesinin yolu: Kar

Gümüşhane'nin merkeze bağlı Dumanlı köyü sınırlarındaki Taşköprü Yaylası'nda yasal izinle yapılan define kazısı çalışmasında toprak doldurulup yok edilen, 12 bin yıllık Dipsiz Göl'ün eski haline dönüştürülmesi için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Suya dayanıklı kireçli ve killi toprak dökülüp silindirle tabanı hazırlanan gölün, su takviyesi yapılmadan, bölgedeki yağışların ardından eriyecek karla birlikte doğal haline dönmesi beklenecek.

VALİLİK DEFİNECİLERE İZİN VERMİŞTİ

Gümüşhane merkeze 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2 bin 140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası'ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl'de 'define' söylentisi üzerine ismi açıklanmayan 2 kişi, kazı için başvuruda bulundu. Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğünce ilgili kişilere define arama ruhsatı verildi. Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün onayı ile 6 Kasım'da jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Jandarmalar, kazı alanına kimsenin yaklaşmasına izin vermedi.APOLLİNARİS LEJYONUNUN HAZİNESİ ARANDI

Dipsiz Göl'de, yasal izinle yapılan kazıda sonuca ulaşılamazken, iddiaya göre, bölgede bir dönem kalan Roma İmparatorluğu'nun Anadolu'daki 4 büyük lejyonu arasında gösterilen, 15'inci Apollinaris lejyonunun var olduğuna inanılan hazinesinin arandığı öğrenildi. Dipsiz Göl'de, 4 gündür sürdürülen kazı çalışmaları, define bulunamayınca sonlandırıldı.

Altın olduğuna inanılan göldeki kazının kimler tarafından yapıldığı ise halen açıklanmazken, iş insanı olduğu öne sürülen 2 kişinin, heyet huzurundaki kazı çalışmalarını yakından takip ettikleri belirtildi.

GÖL ALANI TOPRAKLA DOLDURULDU
Kaynağı ve akarı olmayan, Buzul Çağı'ndan kalma, 12 bin yıllık krater Dipsiz Göl'de tamamlanan kazı çalışmalarının ardından ekipler, alandan ayrıldı. Gümüşhane Valiliği de göl alanının eski haline getirildiğini açıkladı. Ancak, Dipsiz Göl alanının toprakla doldurularak, kapatıldığı görüldü. Su kalmayan göl, taş ve toprak yığını haline döndü.

SORUŞTURMA BAŞLATILDI, GÖREVLİLER AÇIĞA ALINDI
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Dipsiz Göl'de gerçekleştirilen kazı çalışmalarının, gölün kurumasına neden olduğunu ve ilgililerin haklarında başlatılan soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırıldığını duyurdu. Gümüşhane Valiliği de, kazı için uygunluk raporu veren ilgililer hakkında ayrıca soruşturma başlatıldığını açıkladı.

DİPSİZ GÖL'DE KAR BEKLENECEK
Yasal izinle yapılan kazı çalışması sırasında toprak doldurulup yok edilen, Dipsiz Göl'ün eski haline dönüştürülmesi için çalışma başlatıldı. Gümüşhane Valiliği İl Özel İdaresi ekipleri, göl alanına doldurulan dayanıksız toprağı çıkarıp, yerine suya dayanıklı kireçli ve killi toprak döktü. Dün başlatılıp gün boyu süren çalışmalar kapsamında; göl tabanının hazır hale getirilme çalışmalarına bugün de devam edildi. Suya dayanıklı kireçli, killi toprak dökülüp, iş makinesi ve silindir eşliğinde tabanı hazırlanan gölün, her hangi bir su takviyesi yapılmadan, bölgede beklenen yağışların ardından eriyecek karla birlikte doğal haline dönmesi beklenecek.

Gölün doğal haline gelmemesi halinde ise yapılacak incelemeler sonucu yakaşık 2 metrelik derinliğe sahip alana, tankerlerle su takviye edilip edilmeyeceğine karar verilecek.

"HER TÜRLÜ TEDBİRİ ALACAĞIZ"
Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, beraberindeki teknik personel ve akademisyenle rehabilitasyon çalışmaları süren gölde incelemelerde bulundu. Vali Taşbilek, "Bilim adamlarımızın bize göstereceği yolla, gölümüzün düzenlenmesiyle ilgili doğru bir çalışma yapacağız. Çalışma sonrasında burada yaşayan vatandaşlarımızı da dinleyerek, her türlü tedbiri alacağız" dedi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
Alp TÜRK 2 yıl önce
Sayın vali şu Uzungölün altınada baksak belki orda vardır birşeyler...
Yusuf Mallı 2 yıl önce
Utanmadan sıkılmadan hâlâ orda konuşuyor musun. Eski Türkiye olsa bir saniye o görevde kalmazdın. Ancak burası yeni Türkiye, durmak yok her alanda tahribata devam, nasılsa hesap soran yok. Memlekette hesap işi öteki dunyaya kalmış.
zübük 2 yıl önce
12 bin yıldır kimse define olduğunu anlamamış da siz anladınız öyle mi ?
İceberg... 2 yıl önce
Hani eski haline getirmistiniz...sanirim 15.000 yil önceki hali...çok başarilisiniz
ünal Arslan 2 yıl önce
osman Bektaş hocayı izledim haberlerde benim çok taktir ettiğim beğendiğim bir bilim adamıdır mümkün değil geri dönüşü dedi buzul gölü kar yağıp su billenmeyle olacak iş değil geçmiş olsun dedi yazık çok yazık !
Yunus 2 yıl önce
İnsan oğlu gözünü toprak doyurur
Dursun 2 yıl önce
Bu gölden dışarı azda olsa su akıyordu. Yani altında kaynak suyu vardı. Şimdi kuruttular. Daha önce burada boğulan çocuğu çıkarmak için dalgıçlar gelmişti. Hazine var olsaydı o zaman çıkarılırdı. Yazık.
vatandaş 2 yıl önce
Vali senin haberin olmadan sanki öyle bir izin verilebilirmiş gibi bir de çıkmış konuşuyorsun...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@