"Vakalar artmaya devam edecek" dedi ve çözümü böyle verdi

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, "Vakaları düşürmenin tek yolu devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske, mesafe önlemlerine uyması" dedi.

GENEL 25.07.2021, 16:46
"Vakalar artmaya devam edecek" dedi ve çözümü böyle verdi

Yaz aylarında normalleşmeyle birlikte koronavirüs vaka sayısı 12 binin üzerine çıkarken, yaşanan artış kısıtlamaların geri dönebileceği iddialarını da beraberinde getirdi.

Vakaların artmaya devam edeceğini belirten Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sayıyı düşürmenin tek bir yolu olduğunu vurgulayarak "Devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske, mesafe önlemlerine uyması gerekmektedir" ifadelerini kullandı.

Halk TV'de yayınlanan programa katılan Prof. Dr. Mehmet Ceyhan gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. "Vaka sayıları düşürülebilir mi bundan sonrası için daha fazla yükselmesi beklenir mi?" sorusunu yanıtlayan Prof. Dr. Ceyhan "Bir taraftan önlemleri kaldırırken bir taraftan vaka sayılarının düşmesini mi bekliyorduk? Hayır öyle bir şey mümkün değil zaten. Delta virüsü hızla dolaşırken biz sınırları açıyoruz, uyguladığımız kısıtlamaları kaldırıyoruz. Vatandaşa maskesiz günler sinyalini veriyoruz. Bunun artacağı belliydi" dedi.

"DOĞRU HESAPLAMAYLA YÜZDE 24 CİVARINDA İKİNCİ DOZ AŞI YAPMIŞIZ"

"Bayram sonrasında da artışın devam etmesini bekliyoruz. Özellikle Ruslarla aynı otellerde kalan, kapalı alanlarda yemek yiyen insanlar illerine dönüyorlar ve orada yeni odaklar oluşturacaklar" diyen Ceyhan, "Yapabileceğimiz şeyler çok belli. Birincisi aşılama. Aşılamada maalesef yanlış anlaşılma var. Bu devlette de var. Sanılıyor ki aşılama yüzde 36 civarında iki doz aşılama olarak veriliyor. Bu doğru değil. Çünkü aşılama oranını toplam nüfusa bölerek hesaplamak lazım. Böyle böldüğünüz zaman yüzde 24 civarında ikinci doz aşı yapmışız. Bu da yaklaşık toplumun 4'te 1'ini oluşturuyor" diye konuştu.

"4 DEFA AYNI YANLIŞI YAPIP OLUMSUZ SONUÇLANMASI KABUL EDİLEBİLİR ŞEY DEĞİL"

Vaka sayısını düşürmenin tek bir yolu olduğunu belirten Ceyhan sözlerine şu şekilde devam etti:

"Devletin kısıtlama uygulaması ve halkın maske mesafe önlemlerine uyması gerekmektedir. Bakanlığın bize 2 doz aşılama oranını vermesi gerekiyor. Özet olarak şunu söyleyebiliriz; aşılar varyantlara karşı etkisiz değil. Elimizdeki en güçlü silah. Bir kişinin aşısız yakalanmasıyla aşılı yakalanması bir değil. Salgını kendi haline bıraksanız da bu şekilde seyreder. Bir insan bir yanlışı yapabilir devlette de yapabilir ama 4 defa aynı yanlışı yapıp olumsuz sonuçlanması kabul edilebilir bir şey değil."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
Ercan Arslan 2 ay önce
Aşı olmak istememek te bir tercih ancak aşı olmayanların Covid e yakalanması ile hastane kullanması ve tedavisi de paralı olmalı. Kimse kusura bakmasın.
yorumcu 2 ay önce
Artik sana da guvenmiyorum mehmet ceyhan.Vakalarin kacinin tamamen asili olanlardan oldugunu aciklayabilecek yurekli kimse yok mu bu memlekette?
Mahmut 2 ay önce
Beyimiz bu sefer de devleti azarladi. Daha once de milletini azarlamisti. En son kişi asilanana kadar hiçbir şeyi begenmeyecek. Kisitlama ile şu ana kadar ne basarildi onu da aciklasaydi bari. Aşıların da varyantlara karşı etkisiz olduğu İngiltere ve israilde kanıtlandı.
trabzonlu 2 ay önce
ercan arslan,aşı olupta kovid olanların ücretini sen mi ödeyeceksin 1057 tl bağkur ödüyorum boş yapıyorsun..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@