Tam kapanmada alkol satışı yasak mı?

29 Nisan Perşembe akşamı başlayacak olan tam kapanmada alkol satışı tartışma konusu oldu.

GENEL 27.04.2021, 14:40
Tam kapanmada alkol satışı yasak mı?

Koronavirüs gündemiyle toplanan kabine toplantısından yeni yasak kararları çıktı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından kameraların karşısına geçerek, "29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00'dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00'e kadar sürecek şekilde tam kapanmaya geçiyoruz" diye konuştu.

Erdoğan'ın açıklaması sonrası sokağa çıkma yasağı olan günlerde uygulanan alkol satışı yasağı, 'tam kapanma' kararı sonrası yeniden tartışma konusu oldu.

ALKOL SATIŞI YASAK

Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş, 29 Nisan Perşembe gününden itibaren yasak sonuna kadar alkol satışının yasaklandığını açıkladı. Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yapan Aybaş, "Genelgede 'alkol satışı yasak' diye bir ibare, madde dahi yok... Maalesef üzülerek söylüyorum; 17 Mayıs'a kadar ülke genelinde pandemi ve Ramazan ayı bahanesi ile alkol satışı yasaklanmıştır" ifadelerini kullandı.

Kararın "yeme içme kültürüne karşı açıkça bir darbe" olduğunu dile getiren Aybaş, "Koronavirüs bahane, yasaklar şahane" diye yazdı.

Tam kapanmada alkol satışı yasak mı?

GENELGEDE ÖZEL MADDE YOK

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan genelgede de tekel bayilerine ve alkol satışına ilişkin özel bir madde bulunmuyor. 

Genelgenin marketler ile ilgili maddesinde şu ifadelere yer verildi:

"Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
özgür 5 ay önce
göktaşı düşse bahane edip alkol satışını yasaklayacaklar. pandemiyi bahane edip kendi yaşam tarzını dayatma başka bir şey değil
Sadi 5 ay önce
Alkol kumar zina gibi haramları sıfırlayıncaya kadar virüs şifası bitmez. Hükümete kızmaya gerek yok veren Allah. Kendimizi düzeltmezsek ilaçın(corena) kullanım süresi uzayabilir.
Ahmet 5 ay önce
Müthiş yorum, farkında olan birilerinin olmadı sevindirici.
fatih 5 ay önce
ileri demokrasi böyle olur işte.
gökmen aktaş 5 ay önce
admin bu ramazan günü böyle bir haber provakasyondan başka bir şey değil ayıptır.
Kazım 5 ay önce
herkes inanmak oruc tutmak veya senin gibi olmak zorunda mı? Neye göre provakasyon kime göre?
Murat 5 ay önce
Neyin kapanmasi her taraf açık.????????????????
murat 5 ay önce
yahu hangi akla hizmet araç kullanmak yasak adam arabasında kimseye bulaşmadan gidip alışveriş yapıp geliyor kafayı yedi bunlar vAllaha

Gelişmelerden Haberdar Olun

@