banner556

Rusya, Türkiye'den domates ve biber ithalatını yasakladı! Trabzon ise...

Rusya Federasyonu bir süredir gündemde olan İzmir ve Antalya'da taze domates biber ithalatına yönelik yasağını duyurdu. Rusya, Hatay ve Trabzon'dan gelen ürünlerin de kontamine olduğunu ancak henüz sistematik bir hâl almadığını ancak bulgular arttığı takdirde bu bölgelerden ithalatın yasaklanabileceğini belirtti.

GENEL 15.12.2020, 21:36 15.12.2020, 21:47
Rusya, Türkiye'den domates ve biber ithalatını yasakladı! Trabzon ise...

Rusya Federasyonu bir süredir gündemde olan Türkiye'den taze domates biber ithalatına yönelik yasağını duyurdu. Yasak kararı Tarım ve Orman Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü tarafından Tarım ve Gıda İl Müdürlüklerine ve tüm Zirai Karantina Müdürlüklerine gönderildi.

İTHALAT DEVAM EDİP DURUM GÖZLENECEK

Rusya'nın tarım ürünlerini denetleyen çatı kuruluşu Rosselkhoznadzor web sayfasında yayımlanan kararda, özellikle İzmir ve Antalya'dan ürünlerde sistematik olarak Tuta absoluta, Frankliniella, Pepino, TSWV ve ToBRFV virüslerine rastlandığı belirtilerek bu iki şehirden ithalatı yasakladı.

Kararda Hatay ve Trabzon illerinden gelen ürünlerde de TSWV ve ToBRFV bulunduğu ancak kontamine ürünlerin henüz sistematik bir durum arz etmediği için ithalatın devam ederek durumun gözleneceği belirtildi.

Rosselkhoznadzor duyurusunda domates kahverengi rugoz meyve virüsü (ToBRFV) için tohumda ve bitkide uzun süre kalabilen bir patojen olduğu hatırlatması yapılırken virüsün konak dışındaki paket, ekipman ve kıyafetlerde de uzun süre yaşayabildiği, Rusya'daki tarım arazilerinde yüzde 70'e varan mahsul kaybına yol açabileceği iddia edildi.

AZERBAYCAN, ERMENİSTAN VE ÖZBEKİSTAN'A DA YASAK

Yaş sebze ve meyve İhracatçıları, Rusya’nın Türkiye’den domates alımını 200 bin ton ile sınırlandırdığını, kota uyguladığını hatırlatarak bu kotanın kaldırılmasını beklerken ihracat yasağının kendilerini çok şaşırttığını söylüyor.

Rusya Federasyonu Antalya ve İzmir’den gelen ürünlerin yanı sıra Özbekistan, Ermenistan ve Azerbaycan’dan yapılan ithalata da bazı yasaklar getirdi. Özbekistan Cumhuriyeti’nin Kaşkadarya Bölgesi’nden Rusya’ya domates ve biber ithalatı yasaklanırken, Azerbaycan’dan domates ve elma ithalatı, Ermenistan’ın Armavirski bölgesinde üretilen domates ve biberlerin de ithalatına yasak getirildi.

Özellikle Azerbaycan’a getirilen yasak da Türkiye’yi de olumsuz etkileyecek. Domatesteki kota nedeniyle bazı ihracatçı firmalar Azerbaycan üzerinden Rusya’ya domates ihraç ediyor. (Habertürk)

Yorumlar (12)
BOZKURT HOCA 1 ay önce
Bir zamanlar komünist dediğimiz Moskof Rusya Halkı için her türlü güvenliği alıyor.Ufacık bir bulgu bulduğunda geri resto diyor.Onların yemediğini bize iştahla yediriyorlar.Onlar komünist biz müslüman..Hadi oradan
Hüseyın demir 1 ay önce
Çamur düzeni akpartinin her alanda iflası.
Öso 1 ay önce
Eeeeee usta burası Türkiye yalanın , algını bini bir para ... bize yine müslüman olup araştırmak , okumak , sorgulamamız gerekiyor
Erdi 1 ay önce
Bize organik diye yuttururlar sorsan müslümanız elin gavuru ders veriyor
Halil ibrahim 1 ay önce
18 yılın sonunda geldiğimiz nokta, domatesle terbiye edilir haldeyiz. Parasını ödediğimiz uçağı alamaz haldeyiz, kızma AB bizim yerimiz AB , der haldeyiz. Allah bu millete akıl ahlak İhsan eylesin...
Akın 1 ay önce
Yasaklanan bu ürünler Türkiye pazarında bizlere yedirilecek yani. Denetleyen yok, Ceza kesen yok, umrunda olan yok. Süper
Osman Bahadır 1 ay önce
Kaliteli malı bedevaya yemeyi alıştın iz demi gavurlar.
Size ders farz oldi ancak ders verecek ğoca yoğ!
hmm 1 ay önce
ğoca yoğ ? hangi dil bu?
Can 1 ay önce
Her zaman ata sözlerine dikkat etmek gerekir.çok lad yalansız .çok para haramsız olmaz demişler. E bizim yöneticimizde laf çok parada çok.
12345 1 ay önce
Sorun yok millete daha pahalıya satarlar
Ayaz oflu 1 ay önce
Sağlıklı güvenli ne içecek var nede yiyecek kasaptan et alıyorsun acaba ne eti hormonlu marketten yağ alıyorsun ne yağıdır belli deyil sağlık bakanı maske maske diyor maske fabrikası varmı yokmu
Ali kemal 1 ay önce
O domatesi iç piyasaya sürerler.kışın daha domates biber alınmaz.geçen aldım bıcak kesmiyor
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@