alexa metrics

banner536

Memur ve memur emeklisi zam bekliyor

Memur ve memur emeklisi taleplerini karşılayacak zam teklifi beklediklerini duyurdu.

GENEL 11.08.2021, 13:20 11.08.2021, 13:27
Memur ve memur emeklisi zam bekliyor

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu İşveren Heyeti'nden, memur ve memur emeklilerini hayal kırıklığına uğratmayacak, bu kesimin taleplerine ve kamuoyunun beklentilerine uygun zam teklifi beklediklerini bildirdi.

Yalçın,yaptığı açıklamada, 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleriyle 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarının belirleneceğini, bu kesimin aileleriyle beraber düşünüldüğünde görüşmelerin toplumun büyük bölümünü yakından ilgilendirdiğini söyledi.

Taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere 2 yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı taleplerini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına 26 Temmuz'da sunduklarını anımsatan Yalçın, şöyle konuştu:

"6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin ilk oturumunu 2 Ağustos'ta yaptık. Bu oturumun ardından komisyon çalışmaları süreci oldu. Hizmet kollarının ve toplu sözleşmenin geneline dair taleplerin tasnifi yapıldı. Şu an masa müzakereye hazır hale geldi. Yarından itibaren müzakereye başlayacağız. Önümüzde yasal takvime göre 11 günlük süre kalıyor. 22 Ağustos itibarıyla görüşmeler olumlu ya da olumsuz sonuçlanacak. Temel beklentimiz, masadan uzlaşının çıkmasıdır. Herkes tarafından yeterli ve geçerli karşılanan makul talepler sunduk. Kamu İşveren Heyeti'nin masaya getireceği teklif, memur ve memur emeklisini hayal kırıklığına uğratmamalı, taleplerimize ve kamuoyunun beklentilerine uygun olmalı. Masayı yoracak, umutsuzluğa neden olacak bir teklif istemiyoruz."

"Teklif, kapsayıcı bir paket şeklinde olmalı"
Teklifin sadece "yüzdelik artışlar" ile sınırlı olmaması gerektiğini belirten Yalçın, "Yüzdelik artışın yanında geçmiş yılların kayıplarının giderilmesi için 600 liralık seyyanen zam ile gelecek yıllara ait yüzde 6 refah payı istiyoruz. Bununla birlikte, sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, tüm kamu çalışanlarına bayram ikramiyesi ve 3600 ek gösterge verilmesi, yardımcı hizmetlerin genel hizmetler sınıfına aktarılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının düzenli yapılmasının da aralarında olduğu taleplerimiz var." ifadelerini kullandı.

Yalçın, Kamu İşveren Heyeti'nin tüm bu talepleri dikkate alması ve teklifinin kapsayıcı bir paket şeklinde olması gerektiğini kaydetti.


Yorumlar (9)
Hasan 6 ay önce
Ben beklemiyorum. Benim maaşımı alıp suriyelinin nargilesine vermesinler yeter. Benim hiç beklentim kalmadı. Evimi afganlıya vermesinler yeter
Yamtar 6 ay önce
Asgari ücret son üç senede nerdeyse yarı yarıya artarken memura hep yüzde 4 daya gitsin. Asgari ücrete zam gelince her şeye zam geliyor memura da asgari ücrete yaptığın zammı yapmazsan memurun maaşı emeklinin maaşı asgari ücretlinin karşısında eriyor o zaman niye okuduk çalıştık memur olduk girer bakkala markete çalışırdık madem biz yüzde 4 zam alacağız asgari ücretli yüzde 20-30 zam alacak kimse okumasın o zaman
İ. B61 6 ay önce
Memur sen in istediğinin %10 nu bile vermezler
cvdt 6 ay önce
hükümete göre ülkenin ekonomisi çok çok iyi hiç sorun yok herşey müthiş. e görelim bakalım ne kadar müthiş, verin bi yüzde 20 zam en azından, madem bu kadar iyi. hee tutup yüzde 4-5 zam teklif ederseniz demek ki yalan konuşuyorsunuz gücünüz yetmiyor. o yalanlarla da öbür tarafta nasıl hesap vereceksiniz onu düşünün
? 6 ay önce
maaşları en azından bağkur emeklisi kadar olmalı ???????
komeralı 6 ay önce
anasınıfından yüksek lisansa kadar okudum ailemden bişe kalmazsa geçinemezdim. yüksek enflasyon altında ezilen her zamanki gibi biz sabit gelirliler oluyor. Bu durum daha da sürecek gibi çünkü henüz memlekette enflasyon olduğu bile kabul edilmiyor yöneticler tarafından. Rakamsal oyunlarla düşük çıkarma derdindeler hala
Gökhan 6 ay önce
Hayat size güzel memurken soy emekli ol soy devleti ne güzel dünya
Rıza hoca 6 ay önce
3+1 alırız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@