Karadeniz gazında ilk ateş yandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Karadeniz gazının devreye girmesiyle dışa bağımlılığımızı önemli oranda azaltacağız"

GENEL 28.07.2021, 22:31
Karadeniz gazında ilk ateş yandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz'deki doğal gaz çalışmalarına ilişkin, "Yakın zamanda Karadeniz gazının devreye girmesiyle, kaynaktaki dışa bağımlılığımızı önemli oranda azaltacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Karadeniz'de gaz yakma törenine canlı bağlantıyla katıldı. Doğal gazın yakımı sırasında konuşan Erdoğan, "Keşfettiğimiz gazın değerini mesnetsiz iddialarla düşürmeye çalışanlar, bugün burada yanan ateşe iyi baksınlar" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi'nden canlı bağlantıyla "Sakarya Sahası Gaz Yakma Töreni" programına katıldı. Erdoğan, "Keşfettiğimiz ve yerin yüzlerce metre altından çıkarmaya başladığımız Karadeniz gazını bugün ilk defa yerinde yakacağız. Bugün Türkali-2 kuyusu gaz çıkış testini gerçekleştiriyoruz. Keşfettiğimiz gazın değerini mesnetsiz iddialarla düşürmeye çalışanlar, bugün burada yanan ateşe iyi baksınlar. Karadeniz gazının ilk fazını 2023'e yetiştirmek için hem masa başında hem de sahada büyük bir emek harcanıyor" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

MANAVGAT'A GEÇMİŞ OLSUN DİLEKLERİ

"Yangından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Geniş bir alanda süren yangının en kısa zamanda sönmesi temennimizdir. Yangında zarar gören vatandaşlarımıza her türlü destek sağlanacaktır.

Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında milletimizin uzun zamandır hasretle beklediği müjdeyi büyük bir gururla vermiştik. 320 milyar metreküplük doğalgaz dünyada da büyük yankı uyandırdı. İlave 85 milyar metreküplük yeni keşfi açıklamıştık. Son müjdemizde 135 milyar metre küplük yeni keşifle toplamda 540 milyar metreküpe ulaştığımızı ilan etmiştik.

"KARADENİZ GAZININ DEVREYE GİRMESİYLE DIŞA BAĞIMLILIĞIMIZ AZALACAK"

Daha önce bu işleri uluslararası şirketlerle birlikte kiralama usulüyle yürütüyorduk. Artık bu işleri kendi gemilerimiz ve insan kaynağımızla yapıyoruz. Bu gemileri tersanelerimizdeki bakım ve geliştirme işlemlerinin ardından kendi sınıflarının en iyileri arasına soktuk. İnşallah Karadeniz gazının devreye girmesiyle kaynaktaki dışa bağımlılığımızı önemli ölçüde azaltacağız. Biz bu işi hakkıyla yapacaksak teknik ekipman ve donanım işini halletmemiz gerekir dedik, kolları sıvadık. Barbaros Hayrettin Paşa'yı Kanuni sondaj gemimizle bir üst aşamaya çıkardık. 2018'den bu yana 14 derin kuyu açtık. Yaptırım, tehdit, şantaj, yıldırmalarla bizi engellemeye çalıştılar. Kararlı duruşumuzla geri adım atmadık. Eğer biz yerli ve milli imkanlarla bu operasyonları hızlandırmasaydık, son yıllarda elde ettiğimiz başarıları başkalarının inisiyatifine bırakmış olacaktık.

"EN GÜZEL CEVABI VERİYORUZ"

Artık Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis sismik araştırma gemilerimiz denizlerin altını tarıyor, Fatih, Yavuz ve Kanuni de sondajlarını yapıyor. Biz burada bilim, bilgi, teknikle konuşarak birilerinin yalanlarla, çarpıtmalarla, manipülasyonlarla oluşturmaya çalıştığı algıya da en güzel cevabı veriyoruz. Türkali 2 kuyusunda 3 seviyede uzun süreli akış testleri yapıldı. Bu işlem Türkiye'de ilk defa derin denizde Türkali 2 kuyusunda uygulandı. Akıllı vanalar ve test vanaları devreye sokuldu. Bütün bu operasyon 247 saatlik bir akış sürecinde gerçekleştirildi.

"KARADENİZ GAZININ 2023'E YETİŞMESİ İÇİN BÜYÜK EMEK HARCANIYOR"

Karadeniz gazının ilk fazını 2023'e yetiştirmek için hem masa başında hem de sahada büyük emek harcanıyor. Şu ana kadar iyi planlama ve detaylı iş takvimiyle hedeflerimizden herhangi bir sapma yaşamadık. Son 1 yılda Tuna 1, Türkali 1, Türkali 2, Türkali 2 ve Amasra 1 olmak üzere toplam 5 kuyu açtık. Buna bir kuyumuzun 40 km. kuzeydoğusunda yer alan Amasra 1 kuyusu, daha önce elde ettiğimiz sismik verilerin yorumlanmasıyla açıldı. Amasra 1 kuyusunun keşfini, Sakarya gaz sahasındaki benzer keşiflerin habercisi olarak görüyoruz. İnşallah buradan gelecek müjdeli haberi de paylaşacağız. Son aşamada ise her iki üniteyi birbirine bağlayacak boru hatlarını inşa edeceğiz. Önümüzdeki yıl 169 kilometre boruyu denizin dibine döşeyeceğiz. Dünyanın en uzun derin deniz taban bağlantısı olacak bu. Karadeniz gazı tüm tesisleriyle biterek, kullanıma girdiğinde Türkiye'nin derin denizlerde arama, sondaj, üretim kabiliyetini üst bir noktaya taşıyacaktır.

"BÖLGEMİZİN REFAHI İÇİN KİLİT BİR ROLDEYİZ"

Doğalgaz endüstrisini besleyen yan sanayinin gelişimine önemli katkı sağlayacaktır. Burada kullanılacak ekipmanın önemli kısmı yerli olacaktır. Bölgemizin refahı için kilit bir roldeyiz. Bölgesinin siyasi ve ekonomi bakımından en güçlü ülkesi olan Türkiye'nin uzattığı dost elini tutanlar hep kazançlı çıktı. Kapalı kapılar ardından ne diyorsak dışarıda da aynısını söyleyen bir ülkeyiz. Bazıları gibi yolun başında ayrı, ortasında ayrı, sonunda bambaşka konuşmuyoruz. Kendi gazımızın bölge refahına sağlayacağı katkının farkındayız. Türkiye'nin tecrübe, bilgi birikimi, dostluğundan faydalanmak isteyen herkese kapımız sonuna kadar açıktır. Bu duygularla Türkali 2 Kuyusu akış testinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Enerji bakanlarımıza ve diğer herkese teşekkür ediyorum. Sizlere sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum. Çalışmalarınızda başarılar diliyorum, kalın sağlıcakla."

İLK KEŞİF 405 MİLYAR METREKÜP

Fatih sondaj gemisi, Karadeniz'de ilk olarak Sakarya Gaz Sahası'nda Tuna-1 kuyusunda sondaj gerçekleştirdi ve bu kuyuda toplam 405 milyar metreküp doğal gaz keşfetti. 2020'de denizlerde dünyanın en büyük keşfini gerçekleştiren Fatih, akabinde Türkali-1 ve Türkali-2 ve Kuzey Sakarya sahanındaki Amasra-1 kuyularında sondajı tamamladı. Gemi, Amasra-1 kuyusunda da 135 milyar metreküp doğal gaz keşfetti. Böylece Türkiye'nin Karadeniz'de derin denizde keşfettiği doğal gaz 540 milyar metreküpe ulaştı.

Fatih, son olarak da Türkali-3 tespit kuyusundaki sondajını tamamladı. Türkiye'nin Karadeniz'deki diğer sondaj gemisi Kanuni ise Kasım 2020'de Karadeniz'e geçti. Burada bakım çalışmaları tamamlanan Kanuni, bu yıl Mayıs ayında Kuyu testleri ve kuyu tamamlama çalışmalarını yürütmek üzere Karadeniz'e açıldı ve bugün Türkali-2 kuyusunda akış testlerine devam ediyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (15)
Bilenbiri 2 ay önce
Vay be benim ülkem...., nereden nereye...!
Gaz bulunmasında rezil olsunlar diyenler nerede.....!
Bilenbiri 2 ay önce
Ben cahile ahmağa cevap yazmam...!
Ama ağzının payını veririm,bu ülke yılda 50 milyar dolar enerjiye para ödüyor,sol damar fraksiyonlar bunu anlamaz,anca kendi menfaat ve rahatını düşünür...canı sıkılıp özgürlük arayanlar İsveç'e Norveç e hadi bakiim...!
Ercan 2 ay önce
David dahil hepsi mesajını okudu arkadaşım. O ateşin de bir şamandıraya bağlı tüpten olduğuna inanarak mesajını beğenmeyenler onlardır. Benim mesajımı da beğenmeyecekler. Onlara İrlandalı mi dersin , Gallerli mi dersin bilemem. Dışarıda düşmana gerek yok. Bizim yerimizde saymamız için onlar yeter de artar ! Tüm müslüman ülkeler benzer durumdadır. Kendi kendilerini idare etmelerine müsaade edilmez. Sonra da ‘Din ve yobazlık geri bıraktı’ diyerek bir de dine iftira ederler. Allah islah etsin. Amin.
Vatandaş 2 ay önce
Onlar ancak vatan haini olabilirler
Demir 2 ay önce
Gaz bulunduda ne oldu. Ertesi sabah gaza zam geldi. Pehh
Serhan can 2 ay önce
Desenize zam yolda
Turkoglu Turk 2 ay önce
YIYEN VARSA TARLADA BOL BOL SALATALIK VAR KUCUK BUYUK ISTEYEN ISTEDIGINI YESIN
Tonyali 2 ay önce
Lan birakkkkkkkk nezaman dara düşsek gaz cikiyo gaz cikarilan alanda 1 sondaj gemisimi olur sizce başka birşey olmaz mi?? Eğer bukadar değerli gaz bulundu ise bir gemi orda bekleyecek Hemi komiksiniz 2023 de verdiğiniz gazlarla sizi ugurlayacagiz hiç merak etmeyin
Berat 2 ay önce
Harcarsın onlarıda Afgan ve suriyeli kardeşlerine tabi yerlerse herkes Afgan ve Suriyelilerin gibi saf ahmak değil masallara inanmıyor kimse ancak onları uyutur dünya lideri
ayhan61 2 ay önce
Gaz bulunması vs. bunlar elbette güzel gelişmeler. En büyük döviz kaybımız enerji ithalatımızdan dolayıdır. Ama müjde verip akabinde doğalgaz zamları yapılmakta. Bunu da gördü bu millet
Fakirzade61 2 ay önce
Demek ki yakında yine zam var...
SALİH 2 ay önce
TAMGAZ DEVAM.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@