İçişleri Bakanlığından pazar yeri genelgesi

İçişleri Bakanlığı pazar yerleri ile ilgili 81 il valiliğine genelge gönderdi.

GENEL 04.05.2021, 19:43 04.05.2021, 20:12
İçişleri Bakanlığından pazar yeri genelgesi

İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine "Pazar Yerleri" konulu genelge gönderdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, genelgede, tam kapanma sürecindeki sokağa çıkma kısıtlamasında temel gıda, ilaç ve temizlik ürünlerinin satıldığı yerler (bakkal, market, kasap, manav, kuru yemişçi, tatlıcı, fırın ve yeme-içme yerleri) ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması amacıyla muafiyet kapsamında bulunan iş yerleri dışındaki tüm ticari işletme, iş yeri ve/veya ofislerin kapalı olacağının düzenlendiği hatırlatıldı.

Mevsimsel etkiler nedeniyle ürün arzında yaşanan artış, ürünlerin saklama zorluğu ve raf ömürlerindeki kısalık nedeniyle çiftçiler tarafından üretilen tarımsal ürünlerin (yaş sebze-meyve) zayi olabileceği yönünde tespitler bulunduğu belirtilen genelgede, ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve sektör temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucu bazı kararlar alındığı bildirildi.

Buna göre, tam kapanma döneminde 8 ve 15 Mayıs Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze/meyve ile fide satışı yapan pazar yerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze/meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazar yerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

Pazar yerlerinde temizlik, giyim, züccaciye ve oyuncak gibi ürünler satılamayacak
Cumartesi günleri 10.00-17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda özellikle köylülerin ürünleri olmak üzere sadece yaş sebze/meyve ile fide satılabilecek. Temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta gibi ürünlerin satışına izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak valilik/kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazar yerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

Pazar yerlerine kontrollü giriş/çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç-gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş/çıkışlar engellenecek.

Bu alanlarda Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirtildiği üzere, sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak.

Her bir pazar yerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazar yerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak, içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelere tüketici temas edemeyecek
Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyveler, tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satılacak.

İlgili mahalli idare birimlerince pazar yerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen "Mesleki Faaliyet Belgesi" ile "Ticari Araç Görevlendirme Belgesi"ni ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak.

Bu esaslar doğrultusunda, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu'nun 27 ve 72'nci maddeleri uyarınca il/ilçe umumi hıfzıssıhha kurulları kararları ivedilikle alınacak.

Pazar yerlerine yönelik her türlü tedbirin, vali/kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlanacak ve sahada bizzat takip edilmesi sağlanacak.

Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetleri eksiksiz yerine getirilecek.

Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (4)
Arsinli 5 ay önce
Devlet planlamayı önceden yapar vatandaşına bildirir. Sebze meyvenin hasat zamanı toplanan tüm sebze meyve çöpe gidiyor. Şimdi kalkılmış yeni düzenleme.. Her konuda sınıfta kaldınız
Dereli 5 ay önce
Bakın hangi doktor sizi korona’dan korkutuyorsa Mason tapınaklarının alt örgütlerinin üyelerinden biridir
Masonluğun alt örgütleri
1- Rotary CLUBS
2- Leon CLUBS
3- Dünya Kardeşlik Birliği

Bu örgütler İSTANBUL pera Hür ve kabul edilmiş masonlar locasına fikren , zikren , ve gaye olarak bağlıdırlar , bu örgütler siyonizm tarafından yönetilen kişilerin belirlediği amaç ve hedefler için çalışırlar ...
şimdi korona diyorlar insanları evde tutuyorlar
Korona dedikleri virüsün varlığı bile ispat edilememiş , ölenler şeker hastası , kalp hastası , aşırı kilolu obez , beyin kanaması, yüksek tansiyon düşük tansiyon vb. ...
1 yıldır garsonlar komiler esnaflar Yavaş yavaş son nefeslerini veriyor
2- intihar vakalarını her ilin yerel gazetesini okuyarak öğrenin artık tavan yapmış intiharlar
3- özelde çalışan öğretmenler işsizlik tehlikesinde
4- insanların artık dayanacak gücü kalmadı ama ROTARY kulübü üyesi her AKŞAM televizyon televizyon gezen Mehmet Ceylan Masonlardan üstün hizmet ödülü alıyor .. ( 3 mayıs 2021 )

KURANI KERİM’in ilk emriNİ GERÇEKLEŞTİRMEK İÇİN
Allah rızası için okuyalım araştıralım
Masonların , Satanistlerin , İblislerin oyuncağı olmayalım insanları uyaralım
Ahmet 5 ay önce
Ne yapmaya çalıştıklarını kendileri bile bilmiyor,bundan önceki icraatları gibi.
fatih 5 ay önce
arabasız gidilecek, hamal gibi yükünüzü taşımanız lazım ibaresi unutulmuş mu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@