7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Hacı adaylarını kızdıran düzenleme! Kabe'de bunu yapmak artık yasak

Milyonlarca Müslümanın kutsal topraklara giderek hacı olduğu Hac ibadeti ile ilgili olarak yeni bir düzenleme yapıldı.

GENEL 19.06.2022, 13:00
Hacı adaylarını kızdıran düzenleme! Kabe'de bunu yapmak artık yasak

Kabe'ye olan ziyaretler iki yıllık koronavirüs salgını sonrası ciddi oranda artarken, Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı yeni kurallar getirildiğini açıkladı.

Getirilen yeni düzenlemeler çerçevesinde Kabe'nin önüne bariyer konulması nedeniyle Müslümanlar mültezeme, Hacer'ül Esved'e ve Kabe'nin duvarlarına dokunamayacak. Düzenlemeye tepki gösteren bazı hacı adayları, kararların Müslüman devletlerin dini liderlerine de sorularak alınması çağrısında bulundu.

Kutsal topraklara ulaşan hacı adayları, pandemi sonrası yapılan düzenlemeleri şaşkınlıkla karşıladı. Kabe'nin etrafında Osmanlı'nın Beytullah'a saygı olarak yaptığı tarihi revakların sökülmesi ile başlayan tartışmalara pandemi nedeniyle Suudi Arabistan Hac ve Umre Bakanlığı'nın yaptığı yeni düzenlemeler de eklendi.

HACILAR ARTIK KABE'NİN ETRAFINA DOKUNAMAYACAK

Hacerü'l Esved taşı ile Kabe kapısı arasındaki kısım olarak bilinen "mültezem"e,Hacer'ül Esved'e ve Kabe'nin duvarlarına yüz süren hacılar artık bariyer konulması nedeniyle Kabe'nin etrafına dokunamayacak. Daha önce Hacer'ül Esved'i ziyaret eden Müslümanlar, Kabe'ye yüz sürerek dualar ediyordu.

Hacı adaylarını kızdıran düzenleme! Kabe'de bunu yapmak artık yasak

"DÜZENLEMELER DİNİ LİDERLERE SORULMALI" TEPKİSİ

Bu düzenlemenin tavafın ruhuna aykırı olduğunu belirten hacı adayları, Harem-i Şerif'de yapılacak bütün düzenlemelerin, Müslüman devletlerin dini liderlerine sorularak yapılmasını talep etti.


Yorumlar (1)
Turgay 2 ay önce
Doğru yapmışlar Kabe'nin taşları ile bir göktaşının ne gibi bir kutsallığı olabilir ki?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@