Emekli ikramiyeleriyle ilgili 3 formül

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi vermişti! İşte emekli ikramiyeleriyle ilgili gündemdeki 3 formül.

GENEL 18.04.2021, 16:56
Emekli ikramiyeleriyle ilgili 3 formül

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin Ramazan ayındaki ilk ödemesini mayıs ayı başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceklerini ifade etmişti. Erdoğan'ın müjdesini verdiği emekli ikramiyeleri için yapılacak zamla ilgili konuşulan 3 formülün detayları da ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uluslararası Demokratlar Birliği (UID) Kadın Kolları ve Gençlik Kolları MKYK Üyelerini Kabulünde yaptığı konuşmada emekli ikramiyeleriyle ilgili müjdeyi vermişti. Erdoğan, "Yaklaşık 3 yıl önce emeklilerimize bayramlarda biner lira ikramiye ödeme sözü vermiş ve bu uygulamayı hemen başlatmıştık. Enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin Ramazan'daki ilk ödemesini mayıs başında, Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceğiz" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'ın enflasyon oranında artış yapılacak diyerek aktardığı ikramiye detaylarıyla ilgili canlı yayında açıklamalarda bulunan CNN TÜRK Muhabiri Gülşen Coşkun gündemde 3 farklı formülün olduğunu söyledi. İşte Coşkun'un açıklamalarından satır başları;

"Öncelikle mevcut tabloyu özetleyelim, sonra ihtimalleri ve formülleri göz önüne alalım. Mevcutta bin TL ikramiye ödeniyordu. Bu yıl enflasyon artışı yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan vermişti müjdeyi. Yaklaşık 13 milyon emekliyi ve vefat eden sigortalıların yakınlarına ödeniyor ikramiyeler.

Ramazan ve Kurban Bayramı öncesinde hesaplara yatıyor. Ödemeler otomatik olarak emekli maaşı alınan hesaplara yatırılıyor.

İKRAMİYELER İÇİN 3 FORMÜL GÜNDEMDE

Tablo bu şekilde genel olarak. Peki ne kadarlık bir zam olacak? Şu an net değil, sadece ortaya atılan bazı senaryolar, formüller var. Şimdi onları anlatmaya çalışacağız. Öncelikle 3 başlıkta konuşulan formüller var.

BİRİNCİ FORMÜL 6 AYDA BİR ENFLASYON ARTIŞININ YANSITILMASI

Birincisini özetleyelim. 6 ayda bir enflasyon artışının yansıtılması. Baktığımızda ilk ikramiyeye Ocak'taki yüzde 8.36'lık oranın yansıtılması şeklinde. İkinci ikramiyeye de Temmuz'da belli olacak olan yeni enflasyon oranın yansıtılması olarak özetleniyor.

İKİNCİ FORMÜL YILLIK ENFLASYON ÜZERİNDEN

Bir diğer formül ise yıllık enflasyonun yansıtılması. 2020 yılı enflasyonu yansıtılırsa bu oran da yüzde 14.60 olacak.

SON FORMÜL İSE 2018 YILINDAN BU YANA GELEN ENFLASYONUN YANSITILMASI

Son olarak üçüncü formülde ise 2018 yılından bu yana meydana gelen enflasyonun ikramiyelere yansıtılması yönünde bir talep var. Dediğimiz gibi bunlar sadece konuşulanlar, gündeme getirilen senaryolar. Son durum ne olacak biz de merakla bekliyoruz.

''BAYRAM İKRAMİYELERİNİN RAMAZANDAKİ İLK ÖDEMESİ MAYIS BAŞINDA''

Yaklaşık 3 yıl önce emeklilere bayramlarda biner lira ikramiye ödeme sözü verdiklerini ve bu uygulamayı hemen başlattıklarını hatırlatan Erdoğan, enflasyon oranında artış yapılan bayram ikramiyelerinin ramazandaki ilk ödemesini mayıs başında Kurban Bayramı ödemesini de temmuz ortasına doğru gerçekleştireceklerini belirtmişti.

Ayrıca salgın döneminde alınan tedbirler kapsamında en düşük emekli maaşını 1500 liraya çıkartarak hiçbir vatandaşın mağdur duruma düşmemesini sağladıklarını ifade eden Erdoğan, göreve geldiklerinde emekli maaşlarının 66 liradan başladığını hatırlatarak, emeklilerin bugün tarihlerinin en iyi gelir seviyesine sahip olduğunu, bunu da yeterli görmediklerini, ülkenin imkanlarının genişlemesine paralel olarak emeklilerin şartlarını daha da iyileştirmeye hazırlandıklarını söyledi."Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
Davut 6 ay önce
Chp’den razı olsun sayelerinde oldu bu iş. 3 yıldır akp tarafından sabit tutulsa da.
Sedat 6 ay önce
Ne müjde ne müjde pof poflamaya devam akp yi CHP olmasaydı akp o parayı vermeyecekti
Borabey 6 ay önce
127.99, milyar dolardan bir 5 milyar ayırsaydınız emeklilere 5.000 TL ikramiye verebilirdiniz...
H. M 6 ay önce
Sayın cbaşkanı maaşına %28 zam yaparak 83milyar eski parayla zam yaptı emekliye düşünülen %8.5 zam çok az olsun bu topluma yapılanlar çok normal. İnsanlar nasıl istiyor ise öyle yönetilirler. Bu arada bayram ikramiyelerini ısrarla savunan ve bunu hükümete zorla yaptıran sayın kılıçtaroğluba sonsuz teşekkürler..
Vatansever 6 ay önce
Utanmadan CHP sayesindeymis. Ulan dünyanın neresinde emeklilere Bayram ödemesi yapılıyor. CHP okadar iyiydi, son 80 yıldır neden bayram ödemesi yapmadı. Ulan 99 depreminde yurtdışından gelen parçalarla,memurların maaşı ödeniyordu, ne çabuk unuttunuz CHP liler.
Kaptan 6 ay önce
önce 2000 sonrası emeklilerinin intibak işini halledin.2000 öncesi ve sonrası arasındaki adaletsizliği halledin.
kenan 6 ay önce
yıllardır akp ye oy veren bir olarak diyorumki iktidar emekliye birşey vermeyecek hiç birşeyde vermedi yalan söyleyip bizlere keyif bağışlamasınlar genede vermeyecekler . azıcık bişey verseler sadaka gibi yani onuda balalandırarak anlatacak reis güldürmeyin beni
Mert 6 ay önce
AKP hükümeti işte O tek adam bunu yapmaz.
Zira Onlar;
Muhtaçları doyurmaya birbirinizi teşvik etmiyorsunuz. (Fecr 18)
Mal toplayıp da kasalarda keselerde yığanı! (Meâric 18)
Yoksulu doyurmaya önayak olmaz. (Mâûn 3)
Yoksulu doyurmaya önayak olmazdı. (Hâkka 34)
O, malı aşırı sevmesi ve onu biriktirmeye olan tutkusu yüzünden son derece cimridir.
(Âdiyât 8)

Malının kendisini sonsuza dek yaşatacağını zanneder Hümeze 3)
O, baş aşağı cehennemin çukuruna doğru yuvarlanırken malı kendisine hiçbir fayda sağlamaz. (Leyl 11)

Ey iman edenler! Hahamlardan ve râhiplerden pek çoğu halkın mallarını haksız yollarla yemekte ve insanları Allah yolundan alıkoymaktadırlar. Rasûlüm! Altın ve gümüşü yığıp da onları Allah yolunda harcamayanlar yok mu, işte onları elem verici bir azab ile müjdele! (Tevbe 34)

Bunlar cimrilik yapan, etrafındaki insanlara cimriliği emreden ve Allah’ın lutf-u kereminden kendilerine verdiği nimetleri de gizleyen kimselerdir. İşte biz böyle nankör kâfirler için zelîl ve perişan edici bir azap hazırladık. (Nisa 37)

Allah’ın, lûtfundan kendilerine bol bol verdiği nimetleri O’nun yolunda harcama hususunda cimrilik edenler, bunun kendileri haklarında hayırlı olduğunu sanmasınlar. Aksine bu onlar için pek fenâ bir durumdur. Çünkü cimrilik ettikleri şeyler kıyâmet günü boyunlarına dolanacaktır. Kaldı ki, göklerin ve yerin mirası Allah’ındır. Allah bütün yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır. (Âl-i İmrân 180)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@