alexa metrics

banner560

banner572

Depozito geri geliyor! Öncelik o ürünlerde

İçecekler öncelikli olmak üzere ambalajlı ürünler depozitolu oluyor! İade eden parasını geri alacak.

GENEL 26.06.2021, 22:34
Depozito geri geliyor! Öncelik o ürünlerde

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 1 Ocak 2022 itibarıyla içecekler öncelikli olmak üzere belirlenecek diğer ambalajlı ürünlerin depozitolu olacağını söyledi. Yeni sisteme göre 1 liraya satılan şişenin üzerine depozito ücreti konulacak ve tüketildikten sonra geri verildiğinde depozito ücreti tüketiciye iade edilecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 'Ambalaj Atıklarının Yönetimi Mevzuatı'nın yenilendiğini belirtti. Kurum, çevrenin korunması ve koruma çalışmalarının geliştirilmesi ana amacı ile düzenlenen yeni mevzuatın hayırlı olmasını dileyerek, "Yeni yönetmelik ile tüm ambalaj atıkları Sıfır Atık Yönetmeliği hükümleri esas alınarak sıfır atık yönetim sistemi dahilinde toplanacak, geri kazanılabilir nitelikli ambalaj atıkları düzenli depolama tesislerine gönderilemeyecek." dedi.

Kurum açıklamasına şöyle devam etti:

"Yönetmelik ile ambalaj ve ambalaj atıklarının yönetiminden sorumlu kişi veya kuruluşlar, bunların çevreye zararlı olabilecek etkilerinin azaltılması için gerekli tedbirleri almakla ve atık yönetiminden kaynaklanan her türlü çevresel zararın giderilmesi hususunda sorumlu olacak.

DEPOZİTO SİSTEMİ BAŞLIYOR

Ambalajın ve ambalaj atığının üretiminden tasarımına, pazarlanmasından dağıtımına, yeniden kullanıma alınmasından geri kazanımına kadar tüm süreçlerde temiz ürün ve teknolojiler geliştirilerek çevresel risklerin azaltılmasına yönelik önleme faaliyetleri uygulanacak. 1 Ocak 2022 itibarıyla uygulanmaya başlayacak depozito sistemi ile içecekler öncelikli olmak üzere belirlenecek diğer ambalajlı ürünler depozito yönetim sistemi kapsamına alınacak"

Depozito geri geliyor! Öncelik o ürünlerde

Depozito geri geliyor! Öncelik o ürünlerde


Yorumlar (6)
Dağbaşı 6 ay önce
30 sene önceden olmalıydı gerçi vardı ama neden yok oldu ????
Green Pohl 6 ay önce
Nihayet .
Yapacaklar en doğru is.
Zafer 6 ay önce
Mantıklı bir iş olur
Hakkı kılıç 5 ay önce
Çok geç kalınmış... Doğru bir uygulama.. Avrupa nin çöp plastik lerini her yıl binlerce gemi alıyoruz...
Mehmet 5 ay önce
Akp bir karar almışsa arkasında mutlaka rant vardır
Avrupa plastik kullanımını yasakladı.Avrupa’nın plastikte çöp tenekesiydik ama artık o çöpte gelmeyecek. Atık plastik çok değerli oldu haliyle
Ülkeye çevreye faydalı olmak istiyorsa hükümet plastiği komple yasaklasın.
Depozitolu ambalajı verip para alacağını hesaplayan vatandaş,zaten o farkı üreticiler ürün fiyatına ekleyeceklerdir.
Sıradan Vatandaş 5 ay önce
Para vererek aldığım şişeyi çöpe atmak mantıksızdı zaten.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@