7m


7m

hyundai

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Montrö yetkilerini kullanıyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi’nin ardından konuştu.

GENEL 24.03.2022, 19:38 24.03.2022, 20:04

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi’nin ardından açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Nihai çözümün Rusya ve Ukrayna ile uluslararası kamuoyunun kabul edeceği muteber bir formüle dayanması gerektiğini düşünüyoruz." dedi.

Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"NATO Genel Sekterine kritik dönemde liderler toplantısına öncelik ettiği şahsım, ülkem ve milletim adına teşekkür ediyorum. Değerli dostum Stoltenberg'in gösterdiği liderlik ve görev süresinin uzatılmasıyla cani gönülden tebrik ediyorum. Belçika makamlarına ev sahipliğinden ötürü tebrik ve takdirlerimi ifade ediyorum.

Ukrayna ve Rusya savaşı bugün itibariyle birinci ayını geride bıraktı. NATO müttefikleri olarak aldığımız kararlarda caydırıcılık ve savunma yapısını güçlendirmeye yönelik adımlardır. İttifakın Rusya ve üçüncü bir ülkeye tehdit oluşturacak bir yapısının olmadığının altını çizmiş olduk.

"NATO'YA GEREKLİ KATKIYI VERMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Müttefiklerin korunmasına yönelik tedbirler alınırken güvenliğin bölünmezliği ilkesine dikkat çektik. Terörizmle mücadele dahil olmak üzere milli önceliklerimizi, hassasiyetlerimizi müttefiklerimiz nezdinde bir kez daha dile getirdim. Türkiye ittifak dayanışma ruhunu esas alarak NATO'nun caydırıcılık ve savunma tedbirlerine gerekli katkıyı vermeye devam edecektir.

Madrid'te düzenlenecek NATO zirvesine bugünkü toplantımız önemli bir kilometre taşını oluşturacak. Madrid'de NATO'nun yeni stratejik konsepti ön plana çıkacaktır. Türkiye süreci olan katkılarıyla ittifakın geleceğinde de söz sahibidir. Savaşın başından beri ne denli yoğun bir diplomasi trafiği içinde olduğumuzu çok yakından biliyorsunuz.

"MÜTTEFİKLERİMİZDEN BİZE AMBARGOLAR GÜNDEME BİLE GELMEMELİ"

Bölgemizde sulhun hakim kılınması için çabalıyoruz. Müzakereleri yakından takip ediyor ve destekliyoruz. Nihai çözümün Rusya ve Ukrayna ile uluslararası kamuoyunun kabul edeceği muteber bir formüle dayanması gerektiğini düşünüyoruz.

Türk savunma sanayi ürünlerinin başarıları ortada iken karşılaştığımız engellerin makul gerekçesi olamaz. Savunma sanayimizin önüne bazı müttefiklerimiz tarafından kısıtlamaların kaldırılması ortak menfaatimizdir. Müttefikler arasında gizli açık ambargoların bırakın uygulanması; konuşulmaması ve hatta gündeme gelmemesi gerekir.

Bugün mutad temaslarımın yanı sıra AB dönem başkanı olan Fransa Cumhurbaşkanı, İtalya, Estonya, İspanya ve BAE devlet başkanlarıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdim. Ağırlıklı olarak Ukrayna'daki gelişmeleri ele aldık, ikili gündemimiz çerçevesinde istişarelerde bulunduk. Gümrük Birliği güncellenmesine, vize serbestisi sürecinde esneklik sağlanmasına, birliğin geliştirdiği ortak savunma ve güvenlik yapılarında Türkiye'nin hak ettiği yerin verilmesine dair beklentilerimizi bir kez daha paylaştık.

Suriye'den Libya'ya, Yemen'den Ukrayna'daki savaşa kadar yaşadığımız tüm krizlerde sistemin adaletsiz yapısından kaynaklanan sorunları gördük, acı bir şekilde tecrübe ettik. Küresel bir güvenlik mimari reformu artık kaçınılmazdır. Bu evlatlarımıza karşı sorumluluğumuzun da bir gereğidir. Tüm insanlığın huzuru ve selameti için dünyanın beşten büyük olduğu gerçeği olduğunu hatırlatmaya devam edeceğiz.

Türkiye ekonomik ve askeri gücüyle bölgesinde barışın azim ve kararlılığına sahiptir.


Yorumlar (6)
Gazipaşalı 3 ay önce
Ülkeyi yönetmek bilgi beceri ister daha dün Montrö'yü tartışanlar bugün Montrö'ye sarılıyorlar. Büyük lokma ye büyük konuşma der dedeler... Bu konuda meclis başkanı ne düşünüyor...?
Turgay 3 ay önce
Geçen sene Montrö'yü tartışmaya açıyordunuz ne oldu şimdi vaz mı geçtiniz. Amiraller bunu hatırlattı diye yargılanıyorlar. Nasıl bir ülkede yaşıyoruz vAllahi anlamıyorum.
fidans 3 ay önce
Atatürk'ün dahiyane zekasının ürünü olan Montrö Antlaşması, Kanal İstanbul dayatması ile söz konusu antlaşmayı kadük bırakmanın peşinde olanlara ders niteliğindedir.
sorunsuz 3 ay önce
eee sorşturma açmıitınız savunanlara şimdi ne oldu !....
Hüseyin 3 ay önce
Şarhoş kafa ile ancak bu kadar yapıldı ama o Şarhoş kafayı beğenmeyenler şimdi onların antlaşmalarına sığınmış Büyük önder M. Kemal ATATÜRK
serkan mert 3 ay önce
Emekli amirallerden özür dileyin. Adamları darbeci diye yargılıyorsunuz. Şu gazeteci bozuntusu Rizeli Abdurrahman'a da bir kaç lafım var. Amiraller davasında mahkemeye git ve Amirallerin ellerini öp..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@