7m

7m

hyundai

Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023'te aday olabilecek mi? TBMM Başkan Şentop'tan flaş açıklama!

Üçüncü dönem adaylık tartışmasıyla ilgili TBMM Başkanı Şentop'tan flaş açıklama.

GENEL 10.02.2022, 11:36 10.02.2022, 11:46
Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023'te aday olabilecek mi? TBMM Başkan Şentop'tan flaş açıklama!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2023'te aday olup olamayacağı konusundaki tartışma hakkında konuştu.

Şentop, "Hukuki bir tartışma yapmak lazım. Bu konuyu gündeme getiren arkadaşlar, boylarını aşan sularda yüzüyor. Bu konu 2016 yılının sonlarında verilen bir Anayasa değişikliğiyle gündeme geldi. O sürecin bütün detaylarını biliyorum. Bu da o teklif içerisinde Anayasa'nın 101'inci maddesine ilişkin değişiklikti. Bu teklif komisyona geldikten sonra bir rapor hazırlanıyor ve TBMM üzerinde görüşmeler yapılıyor. Komisyonda hiçbir arkadaş bu konuya dair hiçbir şey söylemedikleri gibi 3 defa aday olabileceğine dair ifadeler var" dedi.

Şentop sözlerini şöyle sürdürdü:

"Aradan 5 sene sonra jeton düşmüş. 5 sene önce konuşulmuş. Meclis görüşmelerine, kanun tekliflerine, komisyon görüşmelerine bakılır. İki defa seçilme hakkı, yeni sistemde getirmiştir. Dolayısıyla bu konu nettir, 101'nci Madde dediğimiz bu madde yürürlüğe girdiği 2018'in nisan ayından itibaren yeni bir hüküm içerir. Yeni sistemde Cumhurbaşkanı'na iki kez seçilme hakkı tanınmıştır. 101'inci madde bütünüyle değişmiş, yeni bir hüküm gelmiştir."

TMT TARTIŞMASI

Gazeteci Ayşenur Arslan'ın Türk Mukavemet Teşkilatı'na (TMT) yönelik sözleri hakkında konuşan Şentop, "TBMM başkanlığının üzerinde bir rol yoktur. TMT Türk Mukavemet Teşkilatıdır ve Kıbrıs'ta Türkleri katleden Rumlara karşı bir mücadele yürütmüştür. Bir anlamda Kuvay-ı Milliye'dir. TMT hakkındaki değerlendirmeleri yanlış ve haddini aşan değerlendirmeler olarak görüyorum" ifadelerini kullandı.

Dokunulmazlıkların kaldırılması konusuna da değinen Şentop, "Sayın Cumhurbaşkanı aynı zamanda devletimizin başıdır. Dokunulmazlık bir kurumdur. Suç işleme özgürlüğü tanıyan bir kurum değildir. Anayasal suç işleyen vekillerin dokunulmazlığının kaldırılması yönünde şahsi görevimi ifade etmek isterim" dedi.


Yorumlar (6)
Ali KAYA 4 ay önce
Bilmeyen de kanun ve nizamlara uyduğunuzu sanır. 20 yıldır anayasanın hangi maddesine kaç kere uydunuz ki.
Mantıksız 4 ay önce
Aday olsa ne olur, seçilse ne olur ? Değişen ne olacak ? Ülke sınıf mı atlayacak yada huzura mı erecek ? Fakirler zengileşip, parasızlıktan intihar edenler geri mi gelecek ? Sadece Balkona çıkıp, seçim zaferi kutlayacaksınız !!
Davut 4 ay önce
Trt'ye apo mektubu okutan partinin kanunlara uymasını beklemek... :)
Ercüment K 4 ay önce
Oooo Davut bey seyrek te olsa gözükür olmuş son zamanlarda.
Tencere dibin kara seninki benden kara !! Açık oy gizli tasnif yapan bir partinin bu konularda yorum yapması da ne kadar abesle iştigal ! Sabih Kanadoğlu hazretleri de durup durup torbadan bir şey çıkartır. Anayasada her ne hikmetse kimsenin görmediği hatta kendisinin de daha önceden görmediği ya da görse de bir kenarda beklesin dediği maddeleri çıkartıp yorumlamakta pek mahirdir. Ciddiye alınıp cevap verilecek konu değil bu konu. % 10 fark atacaklarından eminler de yine de seçime girmemesi için ellerinden geleni yaparlar..İşte buna CeHaPe denir..
zzz 4 ay önce
70 yaşından yukarı yönetici siyasetci istemiyoruz.
Akçaabatlı-TS 4 ay önce
chp pişmanlıktır. yanındayız reis

Gelişmelerden Haberdar Olun

@