7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Çöp evde esir tutulan çocuk olayında flaş gelişme! İşte ilk sözleri

Türkiye'nin konuştuğu olayda 1 yıldır esir tutulan 9 yaşındaki M.'in bulunduğu an söylediği ilk sözler...

GENEL 25.07.2022, 12:00 25.07.2022, 12:57
Çöp evde esir tutulan çocuk olayında flaş gelişme! İşte ilk sözleri

Türkiye dünden beri, Bursa'da çöp dolu bir evde teyzesi tarafından 1 yıldır kilitli tutulan M.'yi konuşuyor. 9 yaşındaki çocuğun uzamış saçları, vücudundaki yaralar, zayıf ve bitkin hali adeta akıllardan çıkmıyor. İşte M.'nin bulunduğu an ve ekipleri karşısında görünce verdiği ilk tepki...

Bursa'da kirasını ödemediği gerekçesiyle hakkında dava açılan kadının çöple doldurduğu evin tahliyesi sırasında atıkların arasında 9 yaşındaki çocuğu bulan temizlik işçileri, tanık oldukları olayın üzüntüsünü yaşıyor.

Çöp evde esir tutulan çocuk olayında flaş gelişme! İşte ilk sözleri

YAŞADIKLARI ŞAŞKINLIĞI ANLATTILAR

Nilüfer ilçesi Görükle Sakarya Mahallesi'nde teyzesinin çöple doldurduğu evin kilitli olan odasında 9 yaşındaki C.M.A.'yı bulan Nilüfer Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğünde çalışanlarından Fırat Yaşar, şeflerinin kendilerine gelip Görükle Sakarya Mahallesi'nde bir çöp ev ihbarı olduğunu söylediğini ve temizlik için oraya gittiklerini belirtti.

Çöp evde esir tutulan çocuk olayında flaş gelişme! İşte ilk sözleri

"AŞIRI ZAYIF VE BAKIMSIZ HALDEYDİ"

Çalışma arkadaşlarıyla adrese gittiklerini ifade eden Yaşar, eve girdikleri gibi çöpleri toplamaya başladıklarını anlattı. Evdeki odalardan birinin kapısının kapalı olduğunu fark ettiklerini anlatan Yaşar, "Biz kapıyı açtık. Karşıda yatağın üstünde bir çocuk vardı. Çocuk direkt bize bakınca tuhaf olduk. Çocuk aşırı zayıf ve bakımsız haldeydi." dedi.

Çöp evde esir tutulan çocuk olayında flaş gelişme! İşte ilk sözleri

Çocuğun bir seneden fazla süredir orada olduğunu duyduklarını belirten Yaşar, çocuğu gördükten sonra avukat ve icra görevlilerinin kendilerini evden çıkardıklarını söyledi. Yaşar, "Bizi evden çıkardılar ve aşağı indirdiler. Sonra polis ve sağlık ekipleri adrese geldi. Sağlık ekipleri çocuğu alıp hastaneye götürdü." ifadesini kullandı.

"İLK SÖZÜ 'YABANCILARLA KONUŞMAK İSTEMİYORUM' OLDU"

Diğer temizlik işçisi Tuncay Gürel de çöp evi temizlemek için belirtilen adrese gittiklerini dile getirdi. Gürel, eve girip temizliğe başladıklarını ve bir odanın kapısının kilitli olduğunu fark ettiklerini belirterek, şöyle konuştu: "Kapıyı açıp içeri girdiğimizde çocukla karşı karşıya geldik. Şoke olduk. Biz çocuğa 'Seni kurtarmaya geldik' dedik. Çocuk çok korkuyordu. O da şoktaydı. Sanki hafif bir bilinç kaybı var gibiydi. Çocuk bize 'Yabancılarla konuşmak istemiyorum' deyince biz daha da şoke olduk. Daha sonra yetkililer gelip olaya müdahale etti. Bize tek söylediği şey 'Yabancılarla konuşmak istemiyorum' oldu. Olayı üzerimizden atamadık. Çocuk çok bakımsızdı. Polis ekipleri geldi olaya müdahale etti. Sonra çocuk hastaneye götürüldü."

Çöp evde esir tutulan çocuk olayında flaş gelişme! İşte ilk sözleri

OLAYIN DETAYLARI

Bursa'daki dairesini 2 yıl önce K.P.A'ya (44) kiraya veren A.S., daha sonra kirasını ödemeyen kadına dava açmış, mahkemenin evin tahliye edilmesine karar vermesinin ardından adrese giden icra ekibi, dairenin kapısını çilingir yardımıyla açtırarak kilidi değiştirmişti. Evin kilidini tekrar değiştirerek mahkemenin tahliye kararına uymayan K.P.A.'nın emniyette ifadesine başvurulmuş, çöplerle dolu evin temizlenmesi için haber verilen Nilüfer Belediyesi temizlik görevlileri, kapısı kilitli bir odada çöplerin arasında yatan ve sağlık durumunun iyi olmadığı tespit edilen 9 yaşındaki C.M.A.'yı baygın halde bulmuştu. Çocuğun annesinin, K.P.A.'nın kız kardeşi Y.A. (38) olduğu belirlenmiş, çocuk savcılık kararıyla anneye teslim edilmişti. Daha sonra anne ve oğlu Antalya'ya gitmişti. C.M. A., sonrasında Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekiplerince koruma altına alındı. Teyze K.P.A. gözaltında.

Çöp evde esir tutulan çocuk olayında flaş gelişme! İşte ilk sözleri

‘YÜRÜRKEN ZORLANIYOR, SÜREKLİ YEMEK İSTİYOR’

Soruşturma sürerken, C.M.A. Antalya’da yaşayan annesi Y.A.’ya teslim edildi. Bursa’ya gelerek savcılık kararıyla çocuğunu teslim alan anne Y. A., Antalya’ya dönerken, yaşadıklarını anlattı, Sosyal Hizmetler görevlilerinin kendisini uyararak çocuğuna yaşadıklarıyla ilgili soru sormamasını söylediklerini belirtti. C.M.A.'nın pedagog desteği alacağını söyleyen anne, yemek yememeye ve hareketsiz kalmaya bağlı olarak da oğlunun kaslarında zayıflama olduğunu söyledi.  Y.A., “Yürürken zorlanıyor. Bacakları çok güçsüz. Şu anda çok aç. Sürekli yemek istiyor. Ancak doktor azar azar yemesi gerektiğini söyledi. Protein ağırlıklı beslenecek. Özel bir beslenme programı uygulanacak" dedi.

'HİÇ OKULA GİTMEDİ'

Y.A. eşi ile şiddet gördüğü için boşandıktan sonra, çocuğunu 19 aylıkken bakması için annesine bırakarak, Antalya’ya çalışmaya gittiğini belirtti. El Sanatları öğretmeni olduğunu belirten Y. A., o süreci şu sözlerle anlattı:

“Antalya’da çalışıp, düzenimi kurduktan sonra çocuğumu yanıma alacaktım. Annem ve oğlumla her gün telefonda konuşuyordum. Belirli aralıklarla Bursa’ya gelerek oğlumu görüyordum. Çok zeki bir çocuktu. Daha 10 aylıkken çatal kullanarak yemek yiyordu. 3 yıl önce annem kalp krizi nedeniyle hayatını kaybetti. Hem annemin cenazesine katılmak hem de oğlumu almak için Bursa’ya geldim. Kardeşim K.P.A., cenaze törenindeyken çocuğumu kaçırdı. Kendisi hakkında suç duyurusunda bulunup, arama kararı çıkarttırdım. Ancak araya pandemi dönemi nedeniyle yasaklar girdiği için Bursa’ya gelemedim. Kardeşimin belirli bir adresi olmadığı için de kendisine ulaşamadım. 3 yıldır çocuğumu bırakın görmeyi, sesini bile duyamıyordum. İşin acı tarafı çok sezi ve akıllı olan oğlum hiç okula gitmedi. Okuma ve yazma bilmiyor."

‘KENDİ KIZINI DA BABASINDAN KAÇIRDI’

Kız kardeşi K.P.A.’nın psikolojik sorunları olduğunu söyleyen Y.A., kardeşinin 15 yaşındaki kızı E.Z.A.’yı da 1,5 yaşındayken babasından kaçırdığını ve yıllarca babasının da çocuğuna ulaşmak için uğraştığını öne sürdü.

ÇOCUKLAR DEVLET KORUMASINDA

Bu arada İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ile Bursa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü'nün yaptığı araştırma sonrası K.P.A.'nın kızı E.Z.A. Bursa'da, Y.A.'nın oğlu C.M. A. ise Antalya'da annesinin yanından alınarak koruma altında tutulması için Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine teslim edildi.

Çöp evde esir tutulan çocuk olayında flaş gelişme! İşte ilk sözleri


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@