Çin aşısı ile ilgili tedirgin eden haber! Etkinlik oranı daha düşük

Brezilya, Çin aşısının etkinlik oranını yüzde 60'ın altında tespit etti.

GENEL 12.01.2021, 22:03
Çin aşısı ile ilgili tedirgin eden haber! Etkinlik oranı daha düşük

Brezilya'daki testlerde Çin şirketi Sinovac'ın geliştirdiği koronavirüs aşısının etkinlik oranının yüzde 60'ın altında olduğu iddia edildi. Brezilya, aşının ilk etkinlik oranını yüzde 78 olarak açıklarken, Türkiye bu oranı yüzde 91,25 olarak tespit etmişti.

Reuters, Çin aşısı Sinovac hakkında çok konuşulacak bir iddia ortaya attı. Türkiye, Endonezya ve Brezilya'da testleri yapılan Sinovac aşısının etkinliğiyle ilgili 3 ülkede farklı rakamlar ortaya çıkmıştı. Brezilya'daki testlerde aşının başarı oranı yüzde 78 olarak açıklanmıştı. Reuters, Brezilya'daki testlerde Çin aşısı Sinovac'ın etkinliğinin yüzde 60'ın altında çıktığını iddia etti.

Brezilyalı araştırmacılar Perşembe günü, aşının hafif Kovid-19 vakalarına karşı %78 etkili olduğunu ve ciddi vakaları tamamen önlediğini söylediler. Ancak bağımsız uzmanlar, CoronaVac olarak bilinen Sinovac aşısının III. Aşama denemesinden elde edilen bulgular üzerinde daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu.

AŞININ ETKİSİ YÜZDE 50-60 ARASINDA

Endonezya, %65 etkili olduğunu gösteren ara verilere dayanarak Pazartesi günü aşı acil kullanım onayı verdi. Brezilya haber sitesi UOL, Butantan Enstitüsü'nün Salı günü açıklayacağı etkinlik oranının %60'ın altında olduğunu öne sürdü.

Çin aşısının için acil kullanım izni talep dosyada gönüllülerin yaşı ve cinsiyeti gibi bilgilerin de yer almadığı ortaya çıktı.

BREZİLYA BUGÜN AÇIKLAYACAK

Brezilya'da aşıyı test etmek ve üretmek için Sinovac ile ortaklık yapan Butantan biyomedikal merkezi, bugün Türkiye saatiyle 15.45'te daha eksiksiz bir sonuç raporu yayınlayacak. Butantan biyomedikal merkezinin direktörü Dimas Covas, devam eden analizin geçen hafta açıklanan "klinik etkililiğe" ek olarak yeni bir "genel etkinlik" oranı verdiğini söyledi.

Öte yandan Türkiye, aşının etkinlik oranını yüzde 91,25 olarak açıklamıştı.

Yorumlar (7)
Vatandaş 6 gün önce
Aynı aşı diğer ülkelerde yüzde 60 bizde yüzde 90 civarı etkili düşündürücü değil mi yapmayın sayın yetkililer lütfen bu işte bir terslik var gibi
İbrahim 6 gün önce
91,5 i Türkiye değil, yandaş ithalatçı açıkladı. Yunan başbakanı bugün bir açıklama yaptı “Türkiye ile ilişkiler 2021 de daha iyi olacak. Bu ne demek biliyormusunuz. Osmanlı hasta adam olduğu için parçalamışlardı. TC yi bu hükümet komaya soktu, Şimdi batı Serv’i tekrar masaya sürüyor, millicilere duyrulur. Eserinizle gurur duyun.
İbraam 6 gün önce
Aldanmayan ve aldatmayan zata yarın yine çıkar aldatıldım deyiverir, Allah affetsin der sıyırır. Biz son aldatanın damat olur diyorduk, bizde yanıldık.
Erhan 6 gün önce
Gelişmiş ülkeler yüzde 95 etkili aşılar kullanırken biz bu kadar düşük etkili Çin aşısına kaldık.
Vatandaş 6 gün önce
Bu aşıya da raziyiz da zaten gelen aşı miktari 3milyoz doz bu da ancak 1.5 milyon insani aşılar...kısa sürede de aşı gelecegi yok.sonra da saģlik bakanimiz çıkıyor günde 1.5 milyon insan aşılayacağız diyor.aşì yok ki nasil bu kadar aşı yapacagiz diye soran cesur bir gazeteci yok.siz milletle dalga mi geciyorsunuz Allahaşkına
Remzi 6 gün önce
Bize bakma milleti kandırmak için herşeyi derler, kim test etmişde yüzde 91 bulmuş bizim bakanmi..
Zihni ğoyunoğlu 6 gün önce
Ben şahsen böyüklerime ğörü ğörüne pağlıyumdur vadan haünü değülüm derorisd de deüulüm böyüğlerim özeliiğle sağlık bakanum a sonsuz inancım vartur onlar aşı üçün ne oran verdüyse toğrutur aynı hasda sayıları ğibi toğrutur

Gelişmelerden Haberdar Olun

@