banner526

banner513

Bugün kabotaj Bayramı! Kabotaj Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır?

Bugün denizcilik bayramı olan Kabotaj Bayramı. Kabotaj Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır? Bütün ayrıntılar haberimizde…

GENEL 01.07.2020, 11:50 01.07.2020, 11:56
Bugün kabotaj Bayramı! Kabotaj Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır?

Her yıl 1 Temmuz’da kutlanan Kabotaj Bayramı her tarafından merak ediliyor. Kabotaj Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır? Detaylar bu sayfada...

Bugün kabotaj Bayramı! Kabotaj Bayramı nedir? Ne zaman kutlanır?

Vatandaşlar tarafından merak edilen Kabotaj Bayramı 1935 yılından itibaren her yıl 1 Temmuz’da kutlanmaya başladı. Kabotaj; bir ülkenin kendi karasularında ve kendi limanları arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetini kendi kontrolünde bulundurma hakkı olarak bilinmektedir. 

KABOTAJ BAYRAMI NEDİR, NEDEN KUTLANIR? TARİHÇESİ...

Kabotaj bir ülkenin kendi karasularında ve kendi limanları arasında gemi işletme ve her türlü liman hizmetlerini kendi kontrolünde bulundurma hakkıdır. Büyük Türkçe Sözlük kabotajın kelime anlamını "Bir ülkenin iskele veya limanları arasında gemi işletme işi" olarak vermektedir.

Osmanlı İmparatorluğu döneminde imparatorluğun kabotaj hakkı yoktu. Çünkü Batılı ülkelere verilmiş olan kapitülasyon hakları sebebiyle Osmanlı imparatorluğu kıyılarında yabancı bandıralı tekneler hizmet görürlerdi. Ancak 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Antlaşması uyarınca kapitülasyonlar lağvedildi. Böylece Türkiye kabotaj hakkına kavuştu.

Türkiye’nin büyük ölçüde bir yarım ada ülkesi oluşu ve kıyı uzunluğunun 8333 kilometre olduğu dikkate alınırsa bu Türk denizciliğine büyük bir imkân tanıyordu. Gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra 19 Nisan 1926 tarihinde çıkarılan 815 sayılı yasaya göre Türkiye limanları arasında sadece Türk teknelerinin hizmet görmesi zorunluluğu getirildi. Yasa aynı yıl 1 Temmuz’da yürürlüğe girdi. Bu tarih 1935 yılından itibaren Kabotaj Bayramı olarak kutlanmaya başlandı. 2007 tarihinde kabotaj kelimesine denizcilik kelimesi de eklenerek bayramın adı Denizcilik ve Kabotaj Bayramı olmuştur. Bu bayramda genel tatil yoktur.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@