7m

7m

hyundai

tamfinans

Arkadaşlık hizmetlerinde bazı kullanıcılardan nasıl saklanırsınız?

Çevrimiçi arkadaşlığın günümüzde oldukça yaygın hale gelmesine rağmen birçok kişi hala arkadaşlarının ve tanıdıklarının bu tür hizmetleri kullandıklarını görmelerini istemiyor. Ve burada ortaklarından saklananlar bile var. Onları kınamak bize düşmez. Ancak yine de meraklı gözlerden korunma sorusunu tartışmaya değer.

GENEL 08.12.2021, 13:09 09.12.2021, 09:02
Arkadaşlık hizmetlerinde bazı kullanıcılardan nasıl saklanırsınız?

Neyse ki, giderek daha fazla geliştirici arkadaşlık hizmetlerinde gizlilikle ilgili olan sorunun, arkadaşlık hizmetlerinde gizliliğin kullanıcılar için en önemlilerinden biri olduğunu fark ediyor. Bu nedenle, amacı istenmeyen karşılaşmaları önlemek olan yeni işlevler ve araçlar sunuyorlar. Bugün bunların nasıl çalıştığını göreceğiz ve kendinizi bazı kullanıcılardan nasıl koruyacağınız konusunda bazı ipuçları vereceğiz. İlginç ve faydalı olacağından emin olabilirsiniz.

Facebook sizin için her şeyi yapacak

Birçoğunuz muhtemelen Mark Zuckerberg'in sosyal ağının, Facebook Dating adlı Tinder'a benzer bir arkadaşlık hizmetine sahip olduğunu biliyorsunuzdur. Platformu ideal olarak adlandırmak hala zor ancak geliştiricilerin hakkını vermeye değer — kullanıcı gizliliğine dikkat ediyorlar. Profiliniz, Facebook arkadaş listenizdeki, aynı zamanda arkadaşlık uygulamasını kullanan kişilerden varsayılan olarak gizlenecektir. Ama siz de onları göremeyeceksiniz ki bu mantıklı.

Dilerseniz bu "korumayı" ayarlardan kapatabilirsiniz — bu durumda arkadaşlarınız sizi görebilir. Karar vermek size kalmış.

Facebook Dating ayrıca ilginç bir Secret Crush özelliğine sahiptir. Beğendiğiniz 9 arkadaşınızın bir listesini oluşturabilirsiniz. Ve biri sizi beğeni listesine eklerse, birbirinizin profillerini görebilirsiniz. Genel olarak bu özellik oldukça ilgi çekici ancak dikkatli kullanmanız gerekiyor.

Bu arada Facebook Dating profilinizi dilediğiniz zaman silebilirsiniz. Sosyal ağ hesabınız aktif kalacaktır. Oldukça konforlu.

Tinder da gizliliğinizi önemsiyor

Tinder — dünyanın en popüler arkadaşlık sitelerinden biridir. Ayrıca, coğrafi konuma dayanmaktadır. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, istenmeyen karşılaşmaların etrafında her zaman çok fazla gürültü olmuştur. Kullanıcılar arkadaşlarının, akrabalarının, iş arkadaşlarının ve hatta bazen ortaklarının hesaplarına denk gelmiştir. Bu genellikle son derece nahoş sonuçlara yol açmıştır. Ve 2021 yazında durum nihayet düzeldi.

Haziran ayında Tinder geliştiricileri iyi bir haber duyurdu — bundan böyle, telefon numarasına sahipseniz uygulamadaki herhangi bir kullanıcıyı engelleyebilirsiniz. Veya daha da ileri giderek telefon rehberinizdeki tüm kişileri bir kerede engelleyebilirsiniz.

Geliştiriciler, kullanıcıların rehber bilgilerini tutmama, kendi amaçları için kullanmama ve üçüncü şahıslara aktarmama sözü vermektedir. Şimdiye kadar, bu hizmetin arkasında ciddi bir veri sızıntısı fark edilmedi, bu yüzden buna inanacağız. Her durumda, bu işlev gerekli ve yararlıdır. Tabii istediğiniz zaman kapatabilirsiniz.

Arkadaşlık hizmetiniz şu özellikleri sunmuyorsa ne yapmalısınız: faydalı ipuçları

Tinder ve Facebook Dating'in yakında diğer arkadaşlık hizmetleri tarafından takip edilmesi muhtemeldir. Ancak bu gerçekleşene kadar aşağıdaki yönergeleri kullanın:

  1. İstenmeyen kişilerin de aynı arkadaşlık sitesinde olduğunu biliyorsanız, önce hesaplarını bulun ve onları engelleyin. Çoğu site bunu yapmanıza izin verir. En hızlı ve en pratik yol olmasa da oldukça etkili.
  2. Kısmen değiştirilmiş bir ad ve soyadı kullanın. Veya adınızı gerçek bırakın ve soyadınızı değiştirin. Bu genellikle arkadaşlık hizmetleri tarafından hoş karşılanmaz ancak bu seçenek hala işlemektedir.
  3. Güçlü bir parola belirleyin veya güvendiğiniz bir parola üreticisini kullanın. Asla "12345" veya "qwerty" gibi şifreler kullanmayın. Tahmin edilmeleri çok kolaydır. Ve biri hesabınıza erişmesi, profilinizi bir arkadaşlık sitesinde görmekten bile daha kötü olacaktır. Basit bir şifre kullanıyorsanız hemen değiştirin.
  4. Sosyal ağlar üzerinden yetkilendirme kullanmayın. Birçok arkadaşlık uygulamasında ve web sitesinde sosyal ağ hesabınızı kullanarak tek tıkla kayıt olabilirsiniz. Bu kullanışlıdır ancak verilerinize erişimi bu şekilde açacağınızı unutmayın. Arkadaş listesi dahil. Sitenin, profilinizi ilk etapta arkadaş listesindeki kişilere önermesi mümkündür. Buna ihtiyacınız yok.
  5. Bir arkadaşlık sitesine kaydolmak için ayrı bir e-posta oluşturun. Sebep aynı — güvenlik ve gizlilik. Kalıcı kişisel (ve dahası iş) e-postanızı kullanmamak daha iyidir. Daha fazla güvenlik için geçici e-posta hizmetlerini bile kullanabilirsiniz. Ancak bu durumda, birinin size yazdığı e-posta bildirimlerini vb. alamayacaksınız.

Elbette bu sizi istenmeyen karşılaşmalardan %100 kurtarmaz. Ancak yine de bu tür karşılaşmaların şansını en az birkaç kez azaltacaktır. Ve bir şey daha! Zaten bir ruh eşi bulduysanız arkadaşlık sitesindeki profilinizi devre dışı bırakın veya silin. Aksi takdirde, siteyi uzun süredir kullanmamış olsanız bile gelecekte hoş olmayan bir sohbete girebilirsiniz.

Gereksiz sıkıntılardan kaçınmak ister misiniz? Chat rulet kullanın!

Gereksiz sıkıntılardan kaçınmak ister misiniz? Chat rulet kullanın!

Yukarıda listelenen tüm ipuçlarının belirli rahatsızlıklar yarattığını ve sizden gereksiz bir eylem yapılmasını gerektirdiğini iddia etmek zor. Ancak hayatınızı biraz kolaylaştırabilir ve klasik arkadaşlık siteleri ve uygulamaları yerine görüntülü sohbet ruletlerini kullanabilirsiniz.

Gizlilik açısından, sohbet ruletleri, arkadaşlık sitelerinden birkaç adım öndedir. Burada, kural olarak, fotoğrafınızı kaydetmeniz ve yüklemeniz gerekmez. Sohbet ruletleri, mümkün olduğunca yakınlarınızdaki partnerleri aramaya çalışmaz. Chatroulette gibi popüler sohbet ruletlerinde kullanıcı sayısı yüzbinleri buluyor. Burada tanıdığınız biriyle tanışma şansınız neredeyse imkansızdır. Ve bu olursa, neyin ne olduğunu anlamadan önce hızlı bir şekilde bağlantıyı kesebilirsiniz. Size tekrar bağlanamayacaklardır — chatrulet bu şekilde çalışır.

Buna her zevke uygun çok sayıda sohbet ruleti ekleyebilirsiniz — Chathub, CooMeet, OmeTV, Chatroulette ve düzinelerce diğer ruletler. Birçok yönden, arkadaşlık siteleri ve uygulamalarından çok daha güvenli ve daha kullanıcı dostudurlar. Ve burada aniden arkadaşınız, meslektaşınız veya akrabanızla karşılaşacağınızdan endişelenmenize gerek yok. Arama yoluyla da sizi bulamayacaklardır — burada böyle bir işlev yoktur. Çünkü fotoğraf, isim, yaş, ikamet yeri ve diğer kişisel bilgileri içeren tanıdık profiller yoktur. Genel olarak gizlilik en üst düzeydedir. Ve kendilerini daha da fazla korumak isteyenler için, kendiniz için herhangi bir takma ad düşünebileceğiniz bir metin sohbeti işlevi vardır — partnerinize kendiniz söylemedikçe kimse kim olduğunuzu tahmin edemez.

Özetleyelim

Anladığınız üzere, arkadaşlık sitelerinde, uygulamalarında ve hatta sohbet ruletlerinde istenmeyen karşılaşmalardan tamamen kaçınmanın bir yöntemi yoktur. Ancak dengeli davranarak ve basit kurallara uyarak riskleri azaltabilir ve sadece iletişim kurmak istediğiniz kişilerle iletişim kurabilirsiniz.

Umarız makalemiz sizin için yararlı olmuştur ve gelecekte kendiniz için kullanacağınız bazı etkili ipuçları bulmuşsunuzdur. Ve unutmayın, güvenliğiniz ve gizliliğiniz sadece sizin elinizde. Dikkatli olun, güvenilir siteleri kullanın ve hiçbir durumda kişisel verilerinizi kimseyle paylaşmayın. Önce güvenlik gelir!


Gelişmelerden Haberdar Olun

@