vardallar

"Mahir Eller" projesinde mali destek artırıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) ortaklığında, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) iş birliğinde yürütülen "Mahir Eller" projesi kapsamında mali destek tutarı, mesleki yeterlilik belgesi sahibi olan 3 bin kişi için net 290 avroya yükseltildi.

Gaziantep 22.07.2020, 08:52 22.07.2020, 17:30
"Mahir Eller" projesinde mali destek artırıldı

GSO'dan yapılan yazılı açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ekonomiye olan etkilerini azaltma amacıyla "Mahir Eller" projesinin uygulandığı Adana, Bursa, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa'da istihdamı artırmak için işverene verilecek mali desteklerin kapsamı genişletildi.

AB Komisyonu ile yapılan görüşmeler sonucunda yapılan yeni düzenleme ile işverene çalışanlarını ücretsiz belgelendirme fırsatı sunulurken, yeni işe alımlarda proje kapsamında Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) Mesleki Yeterlilik Belgesi almış kişilerin tercih edilmesi durumunda verilecek teşviklerin miktarı artırıldı.

Projede bugüne kadar Türkiye'de bulunan geçici koruma altındaki Suriyeliler (GKAS) ile Türk vatandaşlarının mesleki yeterliliklerinin tespit edilmesi ve belgelendirilmesi ile işverenlerin kayıtlı istihdamın önemine ilişkin farkındalıklarının artırılmasında başarılı sonuçlar alındı.

Yeni düzenlemeyle işverene verilen mali destek tutarı, proje kapsamında mesleki yeterlilik belgesi sahibi olan 3 bin kişi için net 290 avroya yükseltildi. Bu kapsamda işverene aylık brüt asgari ücret ödemesinin desteklenmesi amacıyla 155 avronun karşılığı Türk lirası, aylık sigorta primleri ödemesinin desteklenmesi amacıyla da 135 avronun karşılığı Türk lirası teşvik ödemesi gerçekleştirilecek.

Sadece yeni istihdam edilecekleri değil, mevcut çalışanları da kapsayan uygulamayla hem işverenin yeni istihdam için teşvik edilmesi hem de mevcut giderleri azaltılması sağlanacak.

290 avroluk teşvikin yanı sıra geçici koruma altındaki Suriyelilerin istihdam edilmesinden doğacak çalışma izni masrafı da proje bütçesinden karşılanacak. Yeni istihdam edilecek kişilerin, belgelendirildikleri alan dışında bir işe yerleştirilmesi durumunda da işverenin teşviklerden faydalanması mümkün olacak.

12 ildeki Ticaret ve Sanayi odalarının iş birliği ile 2018 yılından bu yana yürütülen projenin süresi 2021 yılının haziran ayı sonuna kadar uzatıldı.

Proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 18 bin kişi değerlendirilmeye alındı, 5 bin 62 kişinin teorik ve pratik mesleki yeterlilik sınavı gerçekleştirildi. Sınava giren kişiler arasından yaklaşık 3 bin 500'ü mesleki yeterlilik belgesini almaya hak kazandı.

Mahir Eller projesinde, 15 bin kişinin MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi almaya hak kazanması ve belgelendirilen 3 bin kişinin de istihdam teşviklerinden yararlanması hedefleniyor.
 


Yorumlar (23)
DUMANOĞLU 4 yıl önce
Visca konusunda bu rakamlarla ısrarcı olmanın bir anlamı yok. Yine durica ve kucka yı kullanarak viladimir weiss ın şartları araştırılsın. bence daha uyguna bitirilebilir. veya bilal başaçıkoğlu üzerinde durun. yine de ben ekonomiyi öncelikli tutulması taraftarıyım, bu şartlarda bongonda ters ayakla sağ kanatta yine ters ayakla castillo sol kanatta oynar, alternatifleri de olcay ve bero olur. siz de ndoye yu göndermek şartıyla iyi bir forveti zorlayabilirsiniz. hatta iyi bir stoper. daha ne olsun. bence şampiyonluk derken ya herro ya merro olmasın...
halim 4 yıl önce
HATIRLIYORUM
SAYIN BASKANIN GELIRKEN VERDIGI SOZLERI VE GECEN SENEKI TRANSFERLERINI .BENCE HIC BIR SEY OLMAYACAK VE ALINANLARDA FIYASKO CIKACAK .ORTADA BILNENLER .KUCKA YILDIZMI GOREV ADAMIMI?HA BU ARADA TURKIYEYE GELEN HIC BIR GUTBOLCU YILDIZ DEGIL .ESKIMIS FOSILLERDIR .
ts 4 yıl önce
Ati alan uskudarĺi geçiyor sayın başkan sen hala aldığın bir adamın hikayesini anlatıyorum her yerde sanki messiyi almıştım gibi
ÖZTÜRK 4 yıl önce
N'Doye Katara...QNB al götür.He orada deve de çoktur.
Ekrem 4 yıl önce
Dana doye haha
Mehmet DİKBAŞ İZMİR 4 yıl önce
Sayın başkanın tanıtımı,reklamı,anlatımı çok iyi.ama hepsi bu kadar.50.senede 6 ile 8 arasında yer alırız.kimse başka bir şey beklemesin.
araklıhasan 4 yıl önce
başkanım şu sosayı alın lütfen adam her sene 20-25 gole katkısı olur bırakın jınuzovicin nazını
hoca 4 yıl önce
ben bunu dfalarca söyledim sosa ile birde iyi golcu sampionuz dedim karsem saygilarimla
araklıhasan 4 yıl önce
talisac dönmeseydi bjk hemen sosayı alacaktı, görün artık bu adamı.
Salih 4 yıl önce
Zannetim ki stadyuma yıllık 10 milyon Avro veren sponsor bulmuş.
Gidişat bataklık.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@