Ünlü ekonomistten OVP sözleri! “Taahhüt etmeden yazılanlar...”

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın açıkladığı Orta Vadeli Program (OVP) hakkında açıklamalarda bulundu.

Ünlü ekonomistten OVP sözleri! “Taahhüt etmeden yazılanlar...”

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program’ın (OVP) detaylarını açıkladı.

Bu açıklamaların ardından vatandaşlar gözlerini ekonomi uzmanlarına çevirdi.

Ünlü ekonomist Mahfi Eğilmez, sosyal medya hesabından OVP’ye ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ünlü ekonomistten OVP sözleri! “Taahhüt etmeden yazılanlar...”

“OVP benim açımdan bir yazı konusu yapılabilecek belge değil” notunu düşen Eğilmez, açıklamasında “Orta Vadeli Program konusunda yazı yazıp yazmayacağımı soran değerli izleyicilere yanıtımdır: Yazmayacağım. Çünkü bir ekonomik göstergenin gelecek yıl ve sonraki yıllarda ne olacağına ilişkin tahminler yazılınca onun nasıl olup da öyle olacağı da yazılmalı ki ortada bir program olsun. Bir örnek vereyim:

Mesela OVP'ye göre TÜFE'nin 2023 sonunda % 65 olması, 2024 sonunda yüzde 33'e düşmesi bekleniyor. Mantıklı bir hedef. İyi hoş da bu ne olacak da 65'den 33'e düşecek? Bu düşerken büyüme ve işsizlik olumsuz etkilenince ne gibi önlemler alınacak? Sıkı para ve maliye politikası uygulayacağız da düşecek demekle program olmaz. Faizi ne yapacaksınız ve ne zaman yapacaksınız? Bunu yazmadan ve taahhüt etmeden yazılanlar program olmaz, temenni olur.

OVP'nin her tarafı bu tür temennilerle dolu. Öte yandan yapısal alan diye seçilen konuların hiçbiri ülkenin şu aşamada ihtiyacı olan yapısal reformları temsil etmiyor. Ülkenin en büyük ihtiyacı olan hukukun üstünlüğü ve yargı bağımsızlığı reformunun öngörülmediği programda yapısal reformdan söz edilemez. Dolayısıyla OVP benim açımdan bir yazı konusu yapılabilecek bir belge değil” ifadelerini kullandı.

Ünlü ekonomistten OVP sözleri! “Taahhüt etmeden yazılanlar...”

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler