vardallar

Sıfır otomobil fiyatlarına denetim

ÖTV matrah indirimi sonrası müfettiş görevlendirildi

Ekonomi 17.09.2021, 15:33
Sıfır otomobil fiyatlarına denetim

Ticaret Bakanlığı, Sıfır Km Araç Satışında ÖTV Matrah Değişikliği sonrası ortaya çıkan indirimi fiyatlara yansıtmadığı iddia edilen bayiler için harekete geçerek müfettiş görevlendirdi.

Açıklamada şöyle denildi:

"ÖTV’de Matrah değişikliğine rağmen sıfır km araç fiyatlarının  düşmemesine neden olan haksız ticari uygulamaların tespiti amacıyla
Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatlarıyla Rehberlik ve Teftiş
Başkanlığı harekete geçti. Denetleme yapmak üzere müfettişler  görevlendirildi.

12.08.2021 tarihli 4373 sayılı Cumhurbaşkanı Kararıyla özel tüketim  vergisi matrahlarında yapılan değişiklik ile sıfır km araçların  fiyatlarının düşürülmesi amaçlanmıştır. Ancak sıfır km araç  fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemenin piyasa  fiyatlarına yansımadığına ilişkin olarak Bakanlığımıza 2.000’den fazla  şikayet dilekçesi ulaşmıştır.

Söz konusu şikayet başvurularında, bayiler tarafından ÖTV düzenlemesi  kapsamındaki araçların fiyatlarında indirim uygulanmaktan imtina  edildiği ve ayrıca stoklarındaki sıfır kilometre araçları çeşitli  gerekçelerle galericilerle anlaşma yoluna giderek veya kendi  bünyelerinde yüksek fiyattan ikinci el araç olarak satmaya  çalıştıkları gibi iddialar yer almıştır. Yine bu şikayet  başvurularında  yukarıdaki haksız işlemleri yapan bayilerin  stoklarında araç kalmadığını iddia ederek ÖTV düzenlemesi kapsamındaki  araçları müşterilerine satmadıkları ifade edilmiştir.

Vatandaşlarımızdan gelen bu şikayet dilekçelerinin çözüme  kavuşturulması ve Cumhurbaşkanı Kararıyla sıfır km araçların  fiyatlarını düşürmeyi amaçlayan söz konusu düzenlemeyi etkisiz hale  getirmeye çalışan haksız ticari uygulamaların tespiti ve bu konudaki  cezai müeyyidelerin uygulanması maksadıyla Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un talimatlarıyla  Ticaret Müfettişleri görevlendirilmiştir.

Müfettişlerce, 6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve ilgili  diğer mevzuat kapsamında denetimlere ivedi bir şekilde başlanmıştır. Müfettişler bu kapsamda sıfır kilometre araçlara ilişkin üretici,  distribütör, bayi ve galerici araç tedarik zincirini incelemektedir ve  yürütülen bu denetimler halihazırda devam etmektedir."


Yorumlar (5)
Cesur 1 ay önce
Milletin gazını alıyorlar guya ulan hayatınız yalan doyumsuz soysuzlar bu millet neleri doyurdu bir sizi doyuramadi.
mustafad 1 ay önce
ara galeriyi araba var mı yok der var diyene sor bakalım ne kadar liste fiyatıyla kıyasla . kes cezanı insanlara açıkla yakalayamıyorsan yakalamak istemediğindendir
SAHIPKIRAN 1 ay önce
Denetimden kasıt vergi fiyatlarını beşe katlamak. Araçları üreten patent sahibi ülke ürettiği araçtan sizin kadar kazanmıyor. Gözünüzü toprak doyursun. Yönetemeyince doğrudan ve dolaylı yoldan nasıl vergi alacağınızı şaşırdınız. Halka yüklendikçe yükleniyorsunuz. Elbet hesabı sorulur.
traktör 1 ay önce
Yetkili bayiiden arabaları galericiler topluyor üzerine 25-30 bin koyuyor en düşük modelde yapıştırıyor vatandaşa, sen arabanı satmak istersen karında 3 ayaklı ölücüler görürsün. Galericiye vereceksin cezayı bak bir daha yer mi.
Tonya 1 ay önce
Araç üzerindeki vergilerin hesabını bilmeyenler bizle dalga geçiyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@