Savunma sanayisinde yeni yatırımlar! Bakanlıkla görüşmeler yapılıyor

Savunma sanayisinde yapılan çalışmalarla yeni yatırımlar devreye giriyor.

Savunma sanayisinde yeni yatırımlar! Bakanlıkla görüşmeler yapılıyor

Türkiye'nin savunma sanayisi alanında kaydettiği ilerlemeler ve bu alanda izlenen stratejiler, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Haluk Görgün'ün açıklamalarıyla gündeme geldi.

Görgün, savunma sanayisinin ihracatının finansmanı için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerin devam ettiğini ve bu konuda bakanlığın savunma sanayisi ile ilgili her konuya açık olduğunu belirtti.

Görgün, Türk savunma sanayisinin uluslararası alanda giderek artan bir taleple karşı karşıya olduğunu, bu talebi karşılayabilmek adına şirketlerin altyapı ve seri üretim kapasitelerini genişlettiklerini ifade etti. Özellikle insansız hava araçları (İHA) alanında dünya çapında lider konumda olan BAYKAR ve TUSAŞ gibi firmaların, ihracat potansiyellerini artırma yönünde çalışmalarını sürdürdüğünü aktardı.

Görgün ayrıca, savunma sanayisinin yerlileşmesi ve millileşmesi konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın büyük destek verdiğini, uluslararası ilişkilerde savunma sanayisinin önemli bir yer tuttuğunu vurguladı. Mısır ile yapılan görüşmelerde savunma sanayisi işbirliklerinin de ele alındığını belirterek, bu tür uluslararası işbirliklerinin önemine dikkat çekti.

Eğitim alanında ise Görgün, sektörde genç yeteneklerin yetiştirilmesi için savunma sanayisi akademilerinin kurulduğunu, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ile yapılan anlaşmalarla mühendislik öğrencilerinin sektöre daha erken aşinalık kazanmalarının hedeflendiğini dile getirdi. ASELSAN ve BAYKAR gibi şirketlerin mesleki ve teknik Anadolu liseleri açarak savunma sanayisi alanında nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine katkı sağladıklarını kaydetti.

Haluk Görgün'ün açıklamaları, Türkiye'nin savunma sanayisindeki gelişmeleri ve bu alandaki stratejik yaklaşımları hakkında önemli bilgiler sunarken, sektörün geleceğine yönelik yatırımların ve eğitim programlarının önemine de vurgu yapıyor.

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
Haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler