Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor - Sona gelindi

Milyonlarca kamu çalışanının merakla beklediği yarı çalışma yönetmeliğinde sona gelindi.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor - Sona gelindi

Hem özel sektörde hem de kamuda görevli anne ve babalara çocuğu ilkokul çağına gelene kadar yarım çalışma hakkı tanıyan yasanın memurları ilgilendiren yönetmeliğinde sona gelindi.

Taslak metnin detaylarına ulaşıldı. Buna göre, memur anneler ve babalar, 1 ay öncesinden çalıştığı kuruma dilekçe ile başvurarak yarı zamanlı çalışabilecek. Bu imkânın şube müdürleri ile dengi ve üstü yöneticiler dışında tüm kadroları kapsaması bekleniyor. Ancak bu aşamada değişiklik yapılarak yöneticiler de kapsama alınabilir. Bunun için unvanları belirleyen iki cetvel de hazırlandı.

Sistem şöyle işleyecek:

Doğum yapan anne memur ilk çocukta 2, ikincide 4, 3 ve daha fazla çocukta 6 ay süreyle süt izni verilmeksizin günlük çalışma süresinin yarısı izin kullanabilecek. Maaşı tam ödenecek.

Memur anneler doğum sonrası izinlerinin, babalar da babalık izninin bitiminden itibaren çocuğun mecburi ilköğretim çağını takip eden aybaşına kadar yarı zamanlı çalışabilecek.

Yarı zamanlı çalışma hakkının kullanımında kadın veya erkek memur ayrımı olmayacak. Eşler bu haktan aynı dönemde veya birbirini takip eden dönemlerde faydalanacak.

Memurlar yarı zamanlı çalışmaya başlamadan 1 ay önce dilekçe ile kuruma başvuracak. Dilekçede, çalışma usulü ile günlük çalışma saatlerine ilişkin tercih de belirtilebilecek.

Yarı zamanlı çalışmada haftalık çalışma süresi, normal haftalık çalışma süresinin yarısı olarak düzenlenecek. Haftalık süre, haftada 3 günü ve güne 8 saati aşmamak kaydıyla bölünebilecek. Günde 3 saatten az olmayacak.

Yarı zamanlı çalışmada mali haklar ile sosyal yardımlar yarım ödenecek.

Evlat edinen memurlar da yarı zamanlı çalışma yapabilecek.

ŞARTLAR BELİRLENDİ

Memurun kendisinin veya eşinin doğum yapmış olması

Çocuğunun sağ olması

Aynı çocuk için daha önce bu haktan yararlanmamış olması

Kadro unvanının belirlenecek yönetmelik eki cetvellerde yer almıyor olması. (Sabah)


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
hasan
hasan - 2 ay Önce

demekki torpilli bayanlar işe gelmemelerini yasal zemine oturtacak

yasar
yasar - 2 ay Önce

özel sektör çalışanları köle gibi çalıştırıyor , asgari ücrete günde 12 saat

Fathe ve Samistal
Fathe ve Samistal - 2 ay Önce

Herşey memura, memurun çocuğu bile kıymetli. Memurun babası ölür 1 hafta izin, işçinin babası ölür 3 gün için, bu kadar da olmaz. Halen daha memnun değildir memur efendiler, cumartesi pazar yatar, 5 de paydos eder ayın1 inde maaşı yatar aksamaz yinede memnun değiller, yazıklar olsun

Oktay
Oktay - 2 ay Önce

Özel sektörde 10 yıl çalışmış 12 yıldır da memur birisi olarak iki sektör arasında sosyal haklar anlamında fark çok. SGK bu konuda birşeyler yapabilir.

Mustafa kınay
Mustafa kınay - 2 ay Önce

Her şeyin sınavla yapıldığı ülkede memur çocuğuna yapılan kıyaklar insanı memleketinden bezdiriyor

banner443