alexa metrics

banner536

banner572

Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığında sona doğru

4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisinin 2022 ve 2023'teki mali ve sosyal haklarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, hükümetin yeni zam teklifini bugün sunması bekleniyor. 

Ekonomi 22.08.2021, 13:35
Memur ve memur emeklisinin zam pazarlığında sona doğru

Memurların maaş ve memur emeklisinin aylıklarına gelecek iki yılda yapılacak zam miktarının belirleneceği 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde, 2 Ağustos'ta başlayan süreç devam ediyor.

Görüşmelerin geride kalan bölümünde Memur-Sen ve Türkiye Kamu-Sen'in taban aylığa 600 lira seyyanen zam, 2022'de yüzde 21, 2023'te yüzde 17, iki yılda yüzde 6 refah payı artışı talebine karşılık, hükümet, 2022'nin ilk altı ayında yüzde 5, ikinci altı ayında yüzde 6, 2023'ün ilk ve ikinci altı aylarında yüzde 6+6 ve enflasyon farkları teklifinde bulunmuştu.

Hükümetin bu teklifini yetersiz bulun memur sendikalarının yeni teklif beklentileri sürüyor. Bir yandan hükümetten yeni zam teklifi bekleyen sendikalar, diğer yandan sözleşmenin tamamına ve hizmet kollarına dair müzakerelere de ara vermeden devam ediyor.

ANLAŞMA SAĞLANAMAZSA TOP HAKEM KURULU'NDA

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında 2 Ağustos'taki ilk toplantıyla resmi olarak başlayan 6. Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinde müzakere süreci, belirlenen yasal takvim gereği bu akşam sona erecek.

Taraflar arasında bu süreye kadar anlaşma sağlanamaması halinde, sözleşme görüşmelerinde Kamu Görevlileri Hakem Kurulu süreci başlayacak. 11 kişinden oluşa Hakem Kurulu, memur ve memur emeklisine 2022 ve 2023 yıllarında yapılacak zamma dair nihai kararı ağustos ayı içerisinde verecek.


Yorumlar (6)
İ. B61 6 ay önce
Enflasyon %19 zam teklifi 5+6 Anlaşmazlık halinde hakem kurulu son kararı verecekmiş çok komik
Hezber 6 ay önce
Her sene enflasyon farkını verdikten sonra %1 teklif etsen ne olur %6 teklif etse ne olur hiç teklif verme bari gerçek enflasyon farkını ver
King 6 ay önce
Sözleşmeli memura veriyor zammı ilk altı ay daha sonra yedinci ayda vergi dilimini üste çıkarınca 8. Ay verdiği zammı geri alıyor. Ülkede belli bir gelir seviyesi altında maaş alanın buda şu an 7 bin TL olmalı vergi kesinlikle alınmamalıdır. Bu zam teklifleri çok komik rakamlar bırakın geçinmeyi insanlar nefes alamıyor. Ülkede yaşayan tüm yurttaşlara enflasyonu ödemekle zorunlu insalar bekliyorum.
Esra 6 ay önce
Bu ülkede birileri 3-4 maaşla ayda 130bin tlnin üzerinde maaş alırken, kavakçı'nın kızı ve niceleri koca devlette danışmanlık adı altında maskeli balo fotolarını sergilerken memur da 200-300 tlnin derdine düşmüşken.?
Atacan 6 ay önce
Ağam bizle alay ediyir.
Neco 6 ay önce
Şaka mı bunlar gülermisin ağlarmısın sendikalar %21 diyor hükümet 6 artı 5 toplam 11 diyor sendikalar %17 diyor hükümet 6 artı 6 toplam 12 diyor tam komedi bu beyefendiler memuru ne zannediyor bu arada dolar sekizbuçuk avro on tl

Gelişmelerden Haberdar Olun

@