İşte Türkiye iş piyasasında geleceğin öne çıkan meslekleri!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yürütülen ve 86 bin iş yerinin katılımıyla gerçekleştirilen İşgücü Piyasası Araştırması'nın sonuçlarını paylaştı.

İşte Türkiye iş piyasasında geleceğin öne çıkan meslekleri!

Türkiye'deki iş gücü piyasası, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'ın son açıklamalarıyla yeni bir perspektif kazandı.

Bakan Işıkhan, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından yürütülen ve 86 bin iş yerinin katılımıyla gerçekleştirilen İşgücü Piyasası Araştırması'nın sonuçlarını paylaştı. Araştırma, önümüzdeki on yıl içerisinde iş piyasasında öne çıkması beklenen meslekleri ve sektörleri detaylı bir şekilde ortaya koydu.

İŞTE ÖNE ÇIKAN MESLEKLER

Araştırma sonuçlarına göre, gelecekte öne çıkacak meslekler arasında yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ve CNC operatörü bulunuyor. Bu meslekler, teknoloji ve bilişim sektörünün yanı sıra inşaat ve üretim alanlarında da dikkat çekici bir büyüme gösteriyor.

İmalat sektörü, iş gücü ihtiyacının en yoğun olduğu alan olarak belirlendi. İmalat, özellikle 20 ve üzeri çalışanı bulunan iş yerlerinde eleman ihtiyacının %37,3 gibi yüksek bir orana ulaştığı tespit edildi.

İşte Türkiye iş piyasasında geleceğin öne çıkan meslekleri!

KADIN İSTİHDAMININ ÖNE ÇIKTIĞI MESLEKLER

Diğer yandan, kadın çalışanların oranının erkeklerden daha yüksek olduğu sektörler, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri ile eğitim sektörü olarak öne çıktı. Ayrıca, kısmi zamanlı çalışma yapılan iş yerlerinde kadın istihdamının, tam zamanlı çalışılan yerlere göre daha fazla olduğu belirlendi.

Eleman temininde zorluk çekilen meslekler arasında makineci (dikiş), garson, ahşap mobilya imalat ustası gibi alanlar yer aldı. İlgili meslekte yeterli iş başvurusunun yapılmaması, gerekli mesleki beceriye sahip eleman bulunamaması ve yeterli iş tecrübesine sahip elemanların olmaması gibi nedenler, bu zorlukların başlıca sebepleri olarak sıralanıyor.

Bakan Işıkhan, geleceğe yönelik planlamaların ve politikaların bu veriler ışığında şekillendirileceğini belirterek, 2024 yılı için de İŞKUR'un yüz yüze ziyaretlerle yeni bir araştırma gerçekleştireceğini duyurdu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler