Gizli zama karşı harekete geçildi

Ticaret Bakanlığı, gramaj ve adedi azaltılmasına rağmen satış fiyatı değişmeyerek gizli zam yapılan ürünlere karşı denetimlerini sıkılaştırdı.

Ekonomi 01.08.2021, 12:20
Gizli zama karşı harekete geçildi

Ticaret Bakanlığından edinilen bilgilere göre, gerek Bakanlığa ulaşan tüketici başvuruları gerekse resen yürütülen incelemeler neticesinde, ürünlerin gramaj, adet ve ağırlık gibi ölçülerinin azaltılmasına karşın ambalaj ve satış fiyatlarının değiştirilmediği tespit edildi.

Ambalaj ve satış fiyatının değişmemesi nedeniyle tüketicilerin ürünlerdeki bu değişikliği fark edemediği, böylelikle ürünlerin birim fiyatlarında zımni olarak artış yapıldığı belirlendi.

Firmalarca gerçekleştirilen yanıltıcı ambalajlama uygulamaları Reklam Kurulu tarafından haksız ticari uygulama olarak ele alınıyor. Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Yönetmeliği hükümlerine aykırı davrananlar hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanıyor.

Özellikle temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünlerinin üreticisi konumunda olan firmaların, yasal düzenlemelere uygun şekilde faaliyet göstermelerinin basiretli tacir olmanın gereği olduğunu değerlendiren Bakanlık, bu konuda adım attı.

Tüketicilerin haksız ticari uygulamalara karşı korunması amacıyla ülke çapında denetimlerin etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi için 81 ticaret il müdürlüğüne talimat verildi.

Ayrıca temel ihtiyaç maddeleri ve gıda ürünlerini piyasaya arz eden firmaların üyesi olduğu sivil toplum ve meslek kuruluşlarına, üyelerinin yasal düzenlemelere uygun davranmaları aksi takdirde haklarında idari yaptırım uygulanabileceği konusunda yazılı uyarı gönderildi.

Mağduriyetlerin önlenmesi adına tüketicilerin, satın alacakları ürünlerin ambalajlarının ve etiketlerinin dikkatle incelenmesi konusunda farkındalığa sahip olmaları önem taşıyor.

Vatandaşların, herhangi bir yanıltıcı ambalaj uygulaması ile karşılaşmaları halinde Reklam Kuruluna veya ticaret il müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (7)
. 2 ay önce
La fonten den masallar...
Tonyali 2 ay önce
Lannn birakkkk zam mı yapan yaptı zaten çocuğa gaga almaya girip çıkıyoruz 100 lira veriyoruz aylık kumanya 1500 uçuyoruz Avrupa beni kisakokeee
ESER 2 ay önce
Atı alan Üsküdar'ı geçti. 5 yıl önce yapıldı bitti o projeler. Daha küçülecek gramaj kalmadı.
Burak 2 ay önce
Tadım çekirdek son 1 aydır yerinde sayıyor, hayret. Galiba yeni paketlenenler gelmedi. Adamlar sanki iki kez üst üste aynı gramajla çekirdek paketlemiyorlar, ya zam geliyor ya gramı azalıyor.
Zama zam 2 ay önce
Şahsım’dan korktukları için gizli yapıyorlardır zammı, pardon fiyat düzenlemesini. Zam kelimesi yasaklandı malum. TUİK yıl sonunda şahsım’ın istediği gibi yüzde 5 çıkaracak, sıkıntı yok.
Fakirzade61 2 ay önce
Yok yav.Valla mı.Ne gizlisi.zam yaptık desenize.Elektrik su doğalgaz a da gizli mi zam yapıldı.Yemiyoruz daha...
serdar 2 ay önce
denetim yapa yapa milleti ihya ettiniz zaten. hep hava civa...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@